• bunların bir çoğu senden sattığın malı ucuza alıp kendi üstüne para koyup satmanın derdinde. ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine vermek istediğin mallar da bu şerefsizlere gidebiliyor. maalesef neye elimizi atsak bok ediyoruz.
  • içinde bulunduğum insanlar grubu. evet ben de hoşuma giden ilanlara komik fiyatlar yazıyorum. bu şekilde 250 liraya 18-55 lensi ile nikon d3100 kamera aldım, 80 liraya aldığım bir ürünü 200 liralık bir ürünle takasladım.

kendi gözlemlerime göre nasıl işlediğini anlatayım.
    satıcılar ürünlerini yüksek fiyatlardan koyuyorlar. belki birinin acil ihtiyacı vardır, piyasadan haberi yoktur 3-5 fazla alırım diye. bunu neredeyse herkes yaptığı için alıcılar da buna göre fiyat yazıyorlar ürünlere. bir de eninde sonunda artık ne fiyat gelirse gelsin satayım da kurtulayım diye düşünen insanlar var. bunları kaçırmamak için çok düşük bir fiyat ile konuşmayı başlatıyorsunuz, ürünü almak isteyen bir alıcı zaten fiyatı değerine kadar yükseltir. o bir kere yazıp bırakanlar keriz silkelerim diyenler ya da ucuzdan alıp pahalıya satmaya çalışanlar vs.
  • 7000 tl’ye ürün koyup 7000tl’ye satan bir benim sanırım, alıcı arkadaş suriyeli idi.
  • sırf bu mal değnekleri ile muhatap olmamak için uygulamayı sildiğimdir.
  • vakti zamanında bir hevesle alıp fazla kullanmadığım kondisyon bisikletini ilana koydum 3 hafta önce. sıfırı 650 lira olan ürünü gayet normal bir fiyata 250 liraya koydum ki ürün sıfırdan farksızdı. aldığım mesajlar hayattan soğuttu. abi annem ayağından rahatsız sevabına verir misin diye yazan bir eleman vardı. başka birisi eşim için alıyorum 50 liraya veriyorsan gelip alayım hemen? diye yazmıştı. bir de cevap vermeyince trip atmıştı niye cevap vermiyorum diye. geçmişte de eski cep telefonumu satarken birisi şey yazmıştı bayağı gülmüştüm. ''gardaş hayatımda ilk defa akıllı telefon kullanacağım benim de bir akıllı telefonum olsun istiyorum. gel şu telefonu bana 500 liraya ver sevaba girersin.'' (1500 liraya ilana koyduğum telefona veriyor teklifi)

neyse 230 liraya birisiyle anlaştık adam gelip alacak bisikleti araba bulamadım siz getirebilir misiniz? dedi. tamam dedim gittim adam iş yerinde kullanacakmış. taşıdılar falan içeri gittik bu bindi bisiklete yok efenim pedalı yumuşakmış, elini koyduğu sünger yeri yıpranmış. böyle olduğunu bilseymiş almazmış ama madem buraya kadar gelmişim 150 lira verirmiş. dalga mı geçiyorsun sen birader? deyip aldım bisikleti çıkıyordum. tamam ya 200 olsun dedi. 230'a anlaştık alıyorsan al almıyorsan götürücem birader dedim. hadi madem geldin buraya kadar alayım dedi. lanet olsun deyip aldım parayı çıktım.

bir daha buraya ilan koyanı gondiklesinler.
  • lafa “kiminin parası kiminin duası” veya “pazarlık sünnettir” diye başlarlar.

bunların eksi fiyat çekenleri de vardır.

geçen ay, miniğin çocuk odasındaki yatağı değiştirecektim. yatak için ilan verdim: “para istemiyorum. taşıma ve nakliye alana ait).

şöyle bir mesaj geldi:

“abi kiminin parası kiminin duası. aşağıdaki adrese gönderirmisin? fakiriz duamızı alırsın” (imla hataları kendisine ait)

bu arada, bu “fakir” abi, havuzlu sitede oturuyor...
  • araba satıyorum. benim şu kadar param var anlaşalım diyor. bakkaldan çekirdek alıyor sanki.
    - abi 1 liraya 1 bardak çekirdek olur mu?
  • piyasasının biraz altında ilan vermiş olduğum üst seviye ekran kartlarıma yarı fiyatını hatta daha da komik fiyatları teklif edenlere agp 8x ekran kartı teklif ettiğim tipler. teklife teklif arkadaş, çok da yadırganmasın. ne kadar ekmek, o kadar köfte.
  • kesinlikle var böyle bir şey orospu çocuğu fiyata 100 tl yazmışım kalkmış bana 25 lira olursa alalım diyor piç. ulan nasıl mantıkla çalışıyor bu kafalar merak ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap