şükela:  tümü | bugün
  • halk dilinde kullanılan meslek adlarını imajını sarsmamak adına değişik biçimlerde söyleyen insan.

misal, adam muavinlik yapıyor fakat ortamlarda "turizmciyim" diyor. tezgahtarım demiyor da "satış danışmanıyım" diyor.

oysa çalışmak utanılacak değil övünülecek bir eylemdir.
  • toplum öyle algılamıyor maalesef.insan utanılacak bir şey sanıyor para kazanmayı.şahsen ben de kamu okuyorum demiyorum da siyaset okuyorum diyorum.bu herkesin bilinçaltında olan bir dürtü.savunma dürtüsü.olası eleştirilere karşı en baştan kalkan örüyor kendine.
  • ben gelecek ikinci sorudan dertli olduğum için ,süslemeyi gereksiz buluyorum.
    ne kadar süslersen süsle , iç mi ?dış mı ?sorusu bütün albeniyi siliyor.
  • ted mosby, the architect ;)
  • insan neden kendisini olduğundan farklı göstermek ister hiç anlamıyorum. ben dolmuşçuyum babamda dedemde dolmuşçuydu niye söylerken utanayım ki. mühim olan namusunla para kazanmak.
  • profesyonel ogrenci diyorum mesela ben. 23 yildir ogrenciyim abi, hic gun yuzu gormedim, salcali ekmek atsana diyecek halimiz yok herhalde.

(bkz: doktora)
  • müşteri temsilcisi yetkilisi

kısaca çağrı merkezi elemanı
  • tersi de olabilir. bilgisayarciyim diyip geciyorum.
  • kişinin meslek kelimesindeki sıkıntı sebebiyle de farklı ifade etme ihtiyacı doğabilir. ben eskaza ne zaman "işletmeci" desem, "mekan işleten kişi" olarak algılıyorlar. o yüzden sol elle sağ kulağı gösterir gibi "işletme bölümü mezunuyum" diyorum meslek soranlara.
  • pompacıyım. evet. (bkz: pompacı).