şükela:  tümü | bugün
 • regain adlı ilaç %5 oranında minoxidil içerir ve kellik problemi olan arkadaşalara tavsiye edilir (ben denedim işe yarıyo yanlız baazı kişilerde iktidarsızlık yapa biliyomuş dikkatli olunmalı )
 • önce loniten ticari ismi altında hipertansiyon ilacı olarak satılan minoxidilin ortak özelliği kullananların vücutlarında kıllanma yapmasıydı.daha sonra üretici firma "acaba bunu saça sürülebilecek topikal bi forma sokarsak orada da saçlanma yaratabilir miyiz?" sorusuna cevap aramaya koyuldu.geliştirdikleri ürüne rogaine ismini verdiler.saça topikal olarak uygulanıyor ve orada dht hormonunun etkisiyle tüy haline gelmeye başlamış saçları eski haline getirmeyi, kelleşmeye başlamış bölgeleri kapatmayı hedefliyordu.

  kimyasal bileşiği için;

  http://en.wikipedia.org/…:minoxidil-2d-skeletal.png
 • özellikle retinoik asit ile kullanıldığında ön ve şakak bölgelerinde de çok iyi sonuçlar veren damar genişletici özelliği bulunan fda onaylı topikal olarak kullanılabilen tek madde.ilk başlarda kaşıntı ve saç derisinde pullanma gibi yan etkileri olabilir ama zamanla cilt alıştıkça bu sorunlarda ortadan kalkmaktadır..
 • iktidarsızlık gibi bir yan etkisi olan minoxidil* değil propecia'dır.
 • patentinin süresi bittiği için rogain, regain gibi markalar dışında da bulunabilen losyondur. yurtdışında minoxidil olarak eczacılardan istenerek iletişim hızlandırılabilir. fda tarafından saç çıkarma özelliği kabul edilen iki ilaçtan biridir.
 • minoxil piyasa adıyla ülkemizde de artık bulunan androjenik saç dökülmesinde piyasadaki diğer tüm saç ürünlerinin aksine tibbi etkisi kanıtlanmiş iki ilaçtan biridir. diğer ilaç ise finasterid etken maddeli propeciadır. propecianın aksine lokal olarak uygulandığından minimal yan etkileri vardır. pratikte iki ilaç birlikte kullanıldığında en etkili sonuçlar elde edilir ama tek başına minoxil ile de olumlu sonuçlar mümkündür. kadınlar için %2 lik, erkekler için ise %5 lik olmak üzere iki ayrı formu bulunmaktadır.
 • gün itibariyle bir kutu fiyatı 34 liraymış.
 • en önemli detay, prospektüslerinde de belirtildigi gibi kalici bir tedavi olmayip, sadece kullanildigi süre boyunca etkili bir ilac olmasi. kullanmayi biraktiginiz zaman sac dökülmesi de yine eski haline dönecektir. yani bu ilaci sac dökülmesini dert etmeyeceginiz yaşa gelinceye kadar her gün düzenli olarak kullanmaniz gerekiyor ve bu da cogumuz icin 20-30 yil demek olabilir.
 • oral yolla alındığında antihipertansif etkinlik gösteren, ancak, saçlı deriye topikal olarak uygulandığında saç çıkmasına neden olan preparat. %2lik ve %5lik solüsyonları bulunan bu ilaç, özellikle erkek tipi saç seyrelmesinde oldukça etkilidir. ancak tedavi kesildiği anda saçlar yeniden dökülmeye başlayacağından, haftalık idame dozundan kullanımına devam edilmesi önerilir. piyasa adı rogain sprey şeklinde olup, amerikadan ithal olarak getirilmektedir.
  3 aylık bir kullanımdan sonra saçlarınız eskisi gibi çok çıkacaktır. lakin ilacı bırakırsanız 3 ay içinde yeni saçlar sizi yüz üstü bırakacaktır.
  etkisini merak ettiğim birçok saç ilacından yalnızca biri.
  bir çeşit hipertansiyon ilacı olduğundan,vazodilatör(damar genişletici)etkisi vardır;genişleyen damarlar saç diplerini beslerden yola çıkarak keşfedilmiştir, fransa'da 15 yıldır piyasadır,sprey formu vardır;kullanan kişilerde doğal olarak kafa derisinde terleme yapar.
  minoksidil %2 bayanlar %5 erkekler için önderilen saç tipine uygun eczaneden alınan sampuanlarla birlikde istenilen dozda ve sürede kullanıldığında ii olur. kullanım süresi durdurulduğunda etkisi tükenen bir ilaç yinede tavsiye edilir.
  banyo sırasında basınızı eğere vücüdünüza temasından kaçınarak yıkamanızı hem şampuan hemde minoksidil için tavsiye ederim.