• 7 yıl önce verilmiş @unbeknown the black uktesi imiş.

halk arasında motor freni diye bilinen, vites küçülterek arabayı yavaşlatma eylemi.

ben bunun faydalı bir şey olduğunu düşünürdüm ama "trafikte hayatta kalma teknikleri" diye bir kitapçık geçti elime geçen gün. ileri sürücülük teknikleri uzmanı biri yazmış, demir bükey. diyor ki, virajlara yaklaşırken, vitesi küçülterek motor kompresyonu ile yavaşlama daha fazla yakıt tüketimine yol açar. ekonomik ve çevreci bir sürüş için motorlu aracı yavaşlatırken fren kullanılmalıdır.

şöyle bir düşününce gayet mantıklı çünkü yüksek devirde motor daha fazla yakıt tüketiyor. frenlerde sorun olunca kullanılması gerekir elbette ama mecbur olmadıkça kullanmamak gerek demek ki.

doğru bildiğim yanlışlar hanesine ekliyorum kendisini.
  • (bkz: motor freni)
    demir bükey'i severim ama neden viraja yaklaşırken motor freni yapılıp da daha fazla yakıt tasarrufu yapıldığını açıklanmamış. kuvvetle muhtemel diferansiyelin etkisiyle tekerleklerin dönme oranı farklı olduğundan olmalı.
  • virajlarda sizi savuran ağırlık dengesidir.

merkezkaç sizi hafif yerinizden dışarı iter. bundan dolayı virajlarda aracın ağırlık dengesiyle oyananacak hareketler yapılmaz.

not: 2 sene auto-drom'da (bkz: ileri sürüş teknikleri eğitmenliği) yaptım.
  • konu ne ara viraja geldi yahu dedirten başlık.

hani kompresyonu konuşacaktık?
  • modern motorlar kompresyon halinde sifir (goz ardi edilebilir miktarda) yakit kullanir. dolayisiyla, viraj oncesi motor freni ile yavaslamanin cevreye zararli bir yani olamaz.

virajlarda dengeyi belirleyen ana unsurlar, aracin viraj (giris / cikis) cizgisi, hizi ve agirlik dengesidir. burada motor freninin iliskisi, viraja giris aninda yavaslamaya katki, eger gec fren yapiliyorsa dengeli yavaslamaya katki ve son olarak eger amac maksimum hizda giris ve cikissa, cikis (hizlanma) aninda motorun maksimum guc bandina yakin olmak olabilir.

edit: imla
  • cut off nedir bilmeyenler tarafından yeriliyor.

motor freni sırasında araç yakıt tüketmez. eğer 87 model doğan görünümlü şahin gibi bir araç ise önemsenmeyecek kadar az tüketir.

ayrıca ne halt edecekseniz viraja girmeden edin, adamı dellendirmeyin. virajın içindeyken hamle yapmanız gerekirse de aracın çekiş tipi,* **, lastiklerin durumu, yolun açısı ve zeminin durumu, hız, yoldaki araçların konumu gibi noktalara dikkat ederek hamle yapacaksınız. allah yar ve yardımcınız olsunkıps
hesabın var mı? giriş yap