• yapımı normal kekten çok daha kolay olan kek çeşididir. tadı mükemmeldir. misafirlere sanki çok uğraşıp yapmış gibi servis edebilirsiniz. isteğe göre içine nutella, hindistan cevizi, ceviz, parça çikolata, tarçın ekleyebilirsiniz. deneme yanılma yöntemiyle bulduğum mükemmel tarifi sizle paylaşıyorum.

1 su bardağı şeker (200 ml)
    1.5 su bardağı un (300 ml)
    çeyrek su bardağı sıvı yağ (50 ml)
    2 yumurta
    kabartma tozu
    vanilya
    3 adet kararmış muz

önce muzları elimizde yada mikserde güzelce eziyoruz. başka bir kapta şeker, un, kabartma tozu ve vanilyayı karıştırıyoruz. üstüne muz püresini, 2 yumurtayı ve sıvı yağı ekleyip tekrar güzelce karıştırıyoruz. sonra önceden yağladığımız kaba hamuru döküp gene önceden 180 derecede ısıttığımız fırında 30-45 dakika pişiriyoruz.

eğer nutellalı yapmak istersek önceden ayırdığımız 3-4 yemek kaşıklık hamura nutellayı ekleyip mozaik kek yapar gibi üstüne döküp şekil veriyoruz.

eğer sağlıklı olsun istiyorsak esmer un, şeker yerine pekmez ve isteğe bağlı 3-4 ölçek protein tozu koyuyoruz. biraz da tarçın ekliyoruz ki hem kan şekerini dengelesin hem de metabolizmayı hızlandırıp yağ yakın. ama siz gene de abartıp hepsini yemeyin.

dikdörtgen uzun-dar kek kaplarını kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

afiyet olsun
  • buradaki iki tarifi karistirip, eldeki malzemeleri tuketmeye odaklanarak su sekilde yaptim oldu:

- 1.5 su bardagi tam bugday unu
    - yarim bardak bal (evde bu kadar vardi, artirilabilir)
    - yarim bardak dovulmus ceviz-findik karisimi (evde bu kadar vardi ama bence yeterli de oldu)
    - 5 adet kararmis yerli muz (ideal)
    - eser miktarda zeytinyagi (tarif 50 ml diyordu ben 25 koydum - o da sirf tatlarin birbirine baglanmasi icin gerekiyor olabilir diye)
    - 2 yumurta
    - ceyrek bardak damla cikolata (evde bu kadar vardi, artirilabilir)
    - tarcin (kavanozun dibinde kalani olcmeden ekleyiverdim)
    - 1'er paket kabartma tozu ve vanilya

tarif standart: kurular ayri sulular ayri karisacak, kurular sululara eklenirken mutlaka elenecek, kalip tereyaglanacak, onceden isitilmis 180 derecede 30 35 dakika.

peki nasil oldu?

- bundan sonra kekte beyaz un kullanmam. evde hamur da acmadigima gore, beyaz unla isim bitti.

- ilk defa bal kullandim. yarim bardak bal, bir bardak sekerin yerini tutmuyormus bunu ogrendim. sekeri biraz az oldu ama acikcasi ben boyle daha cok sevdim. checked.

- bir dahakine kuru incir de koyasim var bence nefis olur. yerken aramadik degil - lan evde de vardi he dusunemedim.

- o iki damla yaga da gerek yokmus, konmayabilir. yok ben ille bir tereyagi tadi almak isterim derseniz koyun tabii.

- daha kek gibi olsun isteniyorsa az daha bal az daha cikolata. yok daha ekmek gibi olsun diyorsaniz daha az bal hatta belki biraz da tuz.

- unsuz yagsiz sekersiz tarifi de deneyecegim ama hindistan cevizi sutu supheyle yaklastigim bir malzeme. daha once hic kullanmadim ama bu "uber saglikli" tarifler hep bu naneyle yapiliyor; unun yagin sekerin yerini tutan bir malzemenin gercekten o kadar saglikli oldugu konusunda suphelerim var.

- gelismelerle karsinizda olacagiz.
  • annemin cevizlik kekinin biraz az sekerlisinin muzlusu.
  • en sağlıklı versiyonu danette may'den geliyor:
    3 orta boy kararmış muz
    3 yumurta
    3 su bardağı yulaf ezmesi
    1/3 bardak ufalanmış ceviz
    1 tatlı kaşığı tarçın
    1 paket kabartma tozu
    1/3 su bardağı eritilmiş hindistan cevizi yağı
    1/3 çay kaşığı tuz

ıslak malzemeleri ayrı, kuru malzemeleri ayrı karıştırıp sonra hepsini birleştiriyoruz, 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 20-30 dakika kadar pişiriyoruz. pişirme kabınızı da hindistan cevizi yağıyla azıcık yağlayabilirseniz şahane olur. işte bir haftalık kahvaltınız hazır!

ekleme olarak ben biraz muskat ve rendelenmiş hindistan cevizi koymayı seviyorum. bazen de kakao veya kakao çekirdeği ekliyorum. cevizi de açıkçası iki kat kadar koyuyorum. üstünü de kabak çekirdekleriyle süslüyorum. tatlansın diye bal koyan var ama kararmış muzlar bence yeteri kadar şekerli tadı sağlıyor. size kalmış.

şu an size bu yazıyı kahvaltı niyetine greyfurtla beraber koca bir dilim gömerken yazıyorum. afiyetler efendim. alüminyum folyoya sarıp buzdolabında saklayınız.
  • amerikalilarin dogal olarak banana bread dedigi yiyecek. hafif muz aromali bol cevizli, tadi pek guzel kektir bu.
  • pek bize özgü bir lezzet olmasa da denemek ve tatmak isteyenler içün tarifini vereyim*

2 yumurta
    125 gram tereyağı (oda sıcaklığında beklemiş)
    1 çay bardağı süt
    1 yemek kaşığı ilimon suyu
    1 su bardağı ceviz
    2 muz
    1-1.5 su bardağı şeker
    2.5 su bardağı un
    vanilya ve kabartma tozu

öncelikle sütü bir cezvede ısıtın ve kaynamadan ocağı söndürüp ilimon suyunu ekleyin. süt böylece 15 dakika kadar beklesin.
    bir kapta yumurtaları kırın ve şeker ile vanilyayı ekleyip iyice çırpın.
    daha sonra yumuşamış tereyağını da ilave eyleyin ve iyice çırpmağa devam edin.
    daha daha sonra unu ve kabartma tozunu ekleyin, güzelce karıştırın.
    sütü ilave edin ve bu esnada 2 muzu bir kasede çatalla ezip püre haline getirin.
    en son püre haline gelmiş muz ve dövülmüş cevizleri karışıma ekleyin.
    önceden 180 santigrad derecede ısıtılmış fırında takriben 40 dakika kadar pişirin.
    pişmesini müteakib 20 dakika kadar fırında beklettikten sonra üzerine pudra şekeri serpip servis edin.

afiyet olsun.
  • çikolatalısı da ayrı güzeldir, kakao değil de çikolata parçaları koymak gerekir.
  • anglofonlarin banana bread dedigi sey turkce'ye muzlu ekmek olarak gecmis olsa da ekmekten cok keke benzer.
  • el yapımı yedim geçen ekmek gibi ama içinde muz tadı vardı.

marketten aldım fabrika üretimi resmen muzu ezip içine tıkıştırmışlar hamurla çevrelemişler. olmadı...
  • isminin ekmek olmasına bakmayın, amerika'da genelde kuru keklere bread ya da loaf deniyor nedense. iyi tarif bulursanız harika. genelde cevizli ve tarçınlı yapıyorum. bazen hindistan cevizli. bazen damla çikolatalı. muz ne kadar siyah olursa, kek o kadar tatlı olur, damak zevkinize göre ayarlayın. böylece kararmış muzlar da ziyan olmamış oluyor.

bazı tariflerde muzu ezin demiyor ama ben kesinlikle mutfak robotun geçirmenizi öneririm. allrecipes.com sitesinde birkaç tane çok güzel tarif mevcut, oradan iyi puan almış olanları deneyerek başlayabilirsiniz.

tek kötü tarafı (sizin için problem olacaksa) kek çok az kabarıyor, o da muzun ağırlığından olsa gerek.
hesabın var mı? giriş yap