• 19. yüzyılda bestelenmiş bir ilahi. neyin nesidir diyenler için titanic'te müzisyenlerin en son çaldığı şarkıdır.
  • titanic filminden kaynaklanan bir hüzün ve karamsarlık vermektedir insana. ama bu demek değldir ki muhteşem bir melodisi yoktur...

bknz; http://www.youtube.com/watch?v=shn67c5x6a4
  • mükemmel bir yorumu için bkz: steven sharp nelson
  • kasvetli, kapalı havada dinlenince astral seyahate çıkaran olağanüstü müzik.
  • titanik'te çalınan son şarkı olma olasılığı fazlasıyla düşüktür. zira öyle olduğunu iddia eden kanadalı vera dick geminin batmasından bir buçuk saat evvel filikayla gemiden ayrılmış ancak orkestra geminin bot güvertesi sulara gömülünceye dek çalmaya devam etmiştir. geminin acil yardım çağrılarından sorumlu olan subaylarından olan ve batma anında orkestra'nın adeta dibinde bulunduğunu söyleyen harold bride, walter lord’un a night to remember isimli kitabında çalınan son şarkının songe d’automne olduğunu iddia eder.
  • titanic yolcularının dinlediği son müzik. devasa ve tarihi gemi, ebedi istirahatgahına doğru hızla inişe geçmeden önce titanic'deki müzisyenler bu eseri çalıyordu.

ne zaman dinlesem tüylerimi diken diken eden, andré rieu önderliğindeki orkestranın yorumu.
    konser stadyum gibi bir yerde yapılıyor. yaylılar ve koristler sahnede, çeşitli üflemeli çalgılar bütün dinleyicileri çevreleyecek şekilde alanda.
    sanki titanic'ten sağ kurtulanlara konser verilmiş gibi geliyor dinlerken.
  • bunu çeviremeyerek ingilizcemin ne kadar boktan olduğunu bir kez daha hatırladım.

çeviriden baktım; "tanrım sana daha yakınım" gibi bir ifade imiş.

işin garibi ben çevirdiğimde; "tanrım sana daha yakın" gibi bir durum çıkıyor.
  • midnight mass dizisinde söylenen ilahi. öyle de güzel yerinde söyleniyor ki, insanın tüyleri diken diken oluyor.

tık tık
  • titanic'te çalınan son şarkı olduğu bilinir.

gemiden sağ kurtulan kanadalı vera dick bu şekilde iddia etmiş zamanında fakat vera dick'in gemi batmadan 1 saat 20 dakika önce filikaya bindirilip gemiden ayrıldığına yönelik bilgiler mevcut. bundan dolayı çalınan son şarkıyı duyması pek olası değil.

junior telgraf operatörü harold bride ise çalınan son şarkının songe d’automne olduğunu iddia etmiştir. gemiden vera dick'ten daha sonra ayrıldığı da bilindiğine göre nearer my god to thee büyük ihtimalle çalınan son şarkı değildi.
hesabın var mı? giriş yap