şükela:  tümü | bugün
 • not in employment education or training in kisaltilmisi... kendi istegi ile is guc okul dertlerine dusmeyip bos oturma secenegini kullanan yeni nesli anlatir. japonya'da neet ya da niitolar hizla arttigi icin onemli bir sosyal problem haline gelmistir...
 • japon toplumunun en buyuk sorunlarindan biri olarak gorulmeye baslanan ve not in employment, education or training taniminin kisaltilmisi olan kavramdir. sayilarinin 2004 yili sonu itibariyle 1milyon kisiye ulastigi soylenen genc gruba verilen isimdir. zaten topu topu toplam nufusun yuzde 15 kadarina sahip olan bu genc nufusun icinde 1 milyon kisinin ne is ne okul ne bi ugrasla mesgul olmasi, sabahtan aksama kadar evde tv, internet, disarida kafelerde gezip zaman oldurmeleri durumudur.
  ailelerde cocuklara kiyamama, "olsun canim bizim oglan da istedigi gibi bi hayat yasasin, kimseye zarari yok zaten" seklinde bir goruse sahip olma, neetlerin artmasinda bir etkendir. diger etken de, tam zamanli bir ise girmenin direkt olara kegitim duzeyiyle iliskili olmasi ve lise mezunlarinin is bulmakta oldukca zorlanmalaridir..(dogaldir 700 tane universite acip, nufusunun yuzde 40a yakini universite mezunu olursa lise mezunu tabii bunalima girer.)
 • ütopik bir yaşam tarzı. bir yere bir şeyler yetiştirme zorunluluğunun olmaması dünyada sahip olunabilecek mükemmel şeylerden bir tanesi.
 • çalışmak istemiyorlar çünkü kurduğunuz çark para rekabeti üzerine ve para oldukça canlarını sıkıyor
  okumak istemiyorlar çünkü eğitim sisteminiz otorite ve iş adamı yetiştirmeye dayalı. yaratıcılıklarını kaybetmek istemiyorlar.
  vasıf kazanmak istemiyorlar çünkü eninde sonunda ölecek bedeninizi ha ovada karınca yemiş ha paslı bir kurşun işaretlemiş.bu durumda vasıfın ortalama 70 yıllık bir ömre etkisinin önemsizliğine dem vuruyorlar.
  dışarı çıkmak istemiyorlar çünkü dinlemiyor,anlamıyor ve kızıyorsunuz.durup durduk yere kırılmak istemiyorlar.
  şişmanlıyorlar,çirkinleşiyorlar,cimrileşiyorlar çünkü yetinmek ve miskinlik etmenin en güzeli olduğu kanaatindeler

  hayal dünyaları,animeleri ve güzel kızlara yapılan yapılan mastürbasyonlar (belki bir gün benim olur umuduyla, olmayacak ya!) onlara yetiyor.çünkü en azından buralarda başrol olabiliyorlar.üstelik hiç uğraşmadan.siz neden uğraşıyorsunuz ki diye sorarlarsa en mümkün toplumsal cevaplarınızı umursamıyorlar.

  nietzsche'ye göre belki de pesimistlikten arınmış hiççilik budur.

  kim bilir.
 • şu an içinde bulunduğum cennetimsi hayat. hayat böylelere güzel lan. ahan da bak ne güzel üşenmemişler güzel de bir video hazırlamışlar neet nedir, necidir diye. mis gibi de olmuş ehaha:

  https://www.youtube.com/watch?v=gtcp9hzvx7s
 • açılımı not in employment, education or training.

  çalışmayan, işgücünde yer almayan, eğitim veya öğrenim hayatında olmayan ya da beceri artırımı faaliyetlerinde bulunmayan kitle için kullanılan kısaltma.

  neet'in artması, beşeri sermayenin kaybı anlamına gelir.
 • son günlerde ülkece yaşadığımız kaosta güvende olan insan veya insanlar topluluğu.
 • yaşın 18-34 yapılması durumunda oranlarının daha da artacağı kesim. 15-18 arasındaki liseli gençlik, oranları maskeleyip durumun vehametini azaltıyor.
  yaş ayarlaması ile türkiyede neredeyse %40ları bulacaktır neet oranı. özellikle kendilerine ' iş mi yok evinin işi neyine yetmiyor? ' denilen "cins-i latif"i düşününce rakamlar inanılmaz gelmiyor.
 • memleketimizde salgın gibi. sosyal medyanın bu konuda ciddi payının olduğunu düşünüyorum. bir şekilde testosteron basmak lazım insanlara. şöyle bir kavram da konuşuluyor:

  (bkz: herbivore man)
 • statüsüzlük. bu insanlar düşük bütceli çalışanlardır ve genelde iş aramazlar fakat zor olan maddi durumlarından dolayı yarı zamanlı işlerde çalışırlar. çoğu batı avrupa ülkesinden farklı olarak, japonya'nın işsizlik parası üç ila altı ay sonra otomatik olarak sona erer ve özel ihtiyaçları olan kişiler için sınırlı bir destek yelpazesi vardır. japonya'daki pek çok neet bu nedenle ebeveynleri veya akrabaları tarafından kaçınılmaz olarak desteklenmektedir, ancak bazıları gençlik destek istasyonlarına ve birçok npo dahil sosyal kuruluşlar tarafından tasarlanan ve / veya çıkarılan diğer hizmetlere giden yollarını bulmaktadır.