şükela:  tümü | bugün
 • noel ile butunlenmi$ bir olgu olmasina ragmen aslinda isa ile hicbir ilgisi yoktur.
  isa'dan once de insanlar belirli agaclarla belirli $eyleri kutlamaktaydilar.

  mesela eski misir'da osiris mezarindaki agacla butunle$mi$tir.
  eski roma'da da koknar agaciyla butunle$mi$ bir tanri mevcuttur.

  agac aslinda bir objeyle baglantili olan paganizm den kalma bir olgudur. bu yuzden ilk alman gocmenler amerika'ya noel agaci getirdiklerinde kiliselerden tepkiyle kar$ila$mi$lardir.

  vatikan da paganism e geri donu$ olacagini du$unerek, noel agaci ile ilgili kaygilarini 19. yuzyilda bildirmi$tir
 • noel agacindaki suslemeler de cadilik'tan gelmektedir. bu nesneler cok eskiden ozellikle ingiltere'de cadilikla alakali bir olgu idi. cadilar yuvarlak olan bu nesneleri evin belirli bir yerine asarlarmis, ve kotu ruh bu nesneler tarafindan yutulurmus.
 • süsleme sanatının en çok yakıştığı ağaç. aralık ayı gelince çocukların süslemekten çok büyük zevk aldığı ve altında noel babanın getirdiği hediyelerle donatılmış ağac ışıklandırılınca daha da muhteşem oluyor.
 • en buyuk ihracatcisi danimarka dir.yetistirme ciftliklerinde klonlama kullanilarak birbirinin tipkisi noel agaclari 6 senede yetistirilir, her yil binlercesi satilir.
 • hristiyanligin onemli sembollerinden biridir. her sene christmas'a 1 ay kala falan millet baslar haril haril evine, ofisine bu agaci kurmaya ve suslemeye. eskiden genelde gercek agaclar kullanilirdi (hala az da olsa kullaniliyor), simdilerde ise bu i$ bir sektor haline gelmis durumda ve bircok magazada bu suni agaclari bulmaniz mumkun hristiyan ulkelerde. herkes butcesine gore bir agac bulabiliyor. kimi masa ustune konabilen 60-70 cm'lik bir agacla yetinirken kimi 2 metreden asagi olmaz diyor. bu agac evde kurulduktan sonra da millet christmas gunu icin bir suru hediye alir, paketler ve bu paketleri agacin altina yerlestirir. christmas gunu herkes -torunundan buyukbabaya kadar- evde toplanir ve hediyeler acilir. bu christmas agacinin en zevkli atraksiyonu ise suphesiz ki suslenme kismidir. uzerine envai cesit sus takilir, isiklandirilir agac.

  soyle kisaca bir tarihine bakicak olursak christmas agacinin, ilk olarak 7. yy'da ucgen seklinde bir köknar agaci kullanilmis almanya'da. bu ucgen sekilde baba, ogul ve kutsal ruhu simgeliyormus. lakin bu agac evde olmadigindan tam olarak bugunku konsepti ile ozdeslestirebilecegimiz ilk uygulama 16. yy'in baslarinda gelmis. martin luther'in cocuklarina gokyuzundeki yildizlarin karanlikta nasil parladigini evde gostermek amaciyla eve getirdigi bir agaci isiklandirmasi ile christmas agaci gelenegi de baslamis olur. bu gelenek almanya'da dogmus, oradan ingiltere'ye ve ordan da tum dunyaya yayilmistir. christmas agacinin abd'de satilmaya baslanmasi ise 1850'lere denk gelir. bugun gunumuzde sadece abd'de 35 milyonu askin christmas agaci satiliyor her sene.
 • efendim, eskilerde hristiyanlar noelde "bizim bayram yapiyoruz, yiyip iciyoruz, noeldir, bayramdir, bizim hayvanlarda koca kista bir yesillik bisey yesin" düsüncesiyle domuzlarina elmalarla süsledikleri noel agaciyla ziyafet cekerlermis. gel zaman git zaman bu noel agaci ahirin icinden disariya, disaridan da evlerin icine dogru yol almis ve orda kalmis.
 • günaha girer herkim ki,
  yılbaşını yapar baş tacı
  dötüne girer öbür tarafta,
  süslediği çam ağacı...
 • tarihçesi tam olarak bilinmemekle birlikte bölgeden bölgeye farklılık gösteren, çamdan olma sembolik ağaç çeşidi.

  yaprakları devamlı yeşil kalan çam ağacı, sert iklimli kuzey avrupa ülkelerinde zor koşullar karşısındaki dayanıklılık ve ümidin; karanlığın kötü güçleri karşısındaki iyiliğin ve saçtığı nurun timsalidir. bu inanış hz. isa'nın doğum yıldönümlerinde ise daha bir anlam,güç kazanır. bu yüzden çam ağacı noel vakti kutsal moda geçer. kutsallığına inanılan bu ağacın süslenmeye başlanması ise, 16. yüzyılı bulur.
  neden onca süsün yanında böyle tup tup elmalar sorusuna da şöyle bir cevap verilegelir :
  hz isa'nın doğum gününü kutlamak amacıyla biraraya gelen aileler noel ağaçlarına mum ya da domuz asamayınca elma asmaya karar verirler. bunu böyle gören diğer hristiyanlar da elmanın noel ağacı meyvesi olduğuna inanırlar ve böylelikle elma noel ağacının vazgeçilmez bir akseuarı olur. öyle ki, noel ve noel ağacı süsleri satan her yerde plastik, renkli toplar ve çanların arasında elmalara da rastlanır.

  günümüzde ise noel ağacı, süsleriyle birlikte gayrımüslim-müslim farketmeden tüm dünyaya ihraç edilen ticaret metası olmuştur. kültür ihracatı derler ama bana anlamsız gelir, müslüman tabakadan kimsenin noel kutladığı ya da çam ağacının hristiyan alemindeki kutsiyetini bildiği yok. şekil olsun, görüntü olsun diye alıp sağa sola yorak gibi dikerek ışığı basıyorlar işte.