• asla başaramayacağım şey. bu kadar net. çocuk sevmemem, çocuk bakmayı bir kabus gibi görmem, evliliği aynı şekilde değerlendirmem falan hepsini geçtik ve bu aşamada kaldık diyelim.

gördüğüm kadarıyla bunu başarmak için ayık olmak gerekiyor. işte bu kısmında kendimden umudu kesiyorum. acıya o kadar dayanıksız bir bünyem var ki, cevabı anında bayılmak olarak veriyor. paldır, küldür ve ben yerdeyim. tabi bunda genelde 9-6 tansiyonla geziyor olmam da büyük etken. bu tecrübeyi yaşamış insanların tarifine göre doğum sancısı; adet sancısı x 5 ve bağırsak spazmı x 3 aynı anda hissedilmesi şeklinde vuku buluyor. şimdi ben adet sancısı denen zımbırtıyı her ay, bağırsak spazmı denen illeti de irritabl bağırsak sendromu hastası olmam vasıtasıyla arada bir çekmek durumunda kalan bir insan olarak ikisini aynı anda çektiğimi düşünüyorum...fena oluyorum...

bir de kadınların normal doğum esnasında canavara dönüşmesi hadisesi var ki, o konuya aslında girmesem mi bilemedim. regl sancısından bayılınca suratıma su atarak beni ayıltan zavallı babama "ne yaptın sen yaaaauauuuuuv! baygındım ne güzel niye ayılttın ya, kime sordun ayıltırkeeeeeeen" diye çemkirdiğimi hatırlıyorum da, sanırım bekar annelik benim seçeneğim.
  • 5 saatlik bir sancı sonrasında yaptığım doğum şeklidir, bir daha doğursam gene normal doğururum` :en azından şansımı sonuna kadar zorlarım`, bu kadar da açık söylüyorum. hiç de abartıldığı kadar korkulacak bir yanı yoktur ve doktorların karşınıza sürdüğü tüm bahaneler, kitaplardaki endikasyonların bol bol esnetilmiş halleridir çoğunlukla.
  • yeni doğum yapmış kadınlar arasında çatır çatır diye de anılan doğum şekli.
    ör:
    -normal mi sezaryen mi?
    -çatır çatır anacım!!
  • ıkınınca gerçekleşir. ıkınmazsan ı ıh.
  • kadın doğumcular tatillerine zamanında gidebilsin, ya da bencil annelerin bir tarafları patlamasın diye yapılan sezaryenle karşılaştırıldığında çok daha az komplikasyonu olan, doğal ve doğru seçimdir.

normal doğum, doğum kanalından geçmekte olan bebeğin ciğerlerine gelecek baskı sayesinde, ciğerlerdeki amniyon sıvısını daha kolay çıkaracağı için ıslak akciğer tarzı belirli bazı sezaryen komplikasyonlarından bebeği korur, büyüme ve gelişme çağında olan bebeğin doğum esnasında anneden geçecek olan anestezikleri almasını (ki bunların bir kısmı solunumu bile baskılıyor) engeller.

normal doğum anne ile bebek arasındaki ilk bağın oluşumunu (bkz: emzirme) hızlandırır, bebeğin can suyu olan kolostrum'a erişimini kolaylaştırır. bebeğin doğum kanalından birçok flora bakterisi almasını sağlayarak bir çok yararlı bakteri ile kolonizasyonu sağlar.

sezaryenin zorunlu olduğu haller dışında normal doğum her zaman ilk tercih olmalıdır. keyfi nedenlerle sezaryen yapmak malpraktis kabul edilmelidir, keyfi nedenlerle sezaryen yapan doktor mal doktordur, keyfi nedenlerle sezaryen isteyen kadın bencildir ve anne olmanın kendisi için uygun olup olmadığını bir kere daha düşünmelidir. (bkz: sezaryenin zorunlu olduğu haller hariç)
  • efendim, normal doğum olayı, stres yapılmaması gereken, kaç saat geçti ne kadar açıldım diye düşünmeden, bebeciğimizi düşünerekten,eninde sonunda sona eren,dünyanın yegane mi yegane sancılı mı sancılı acılı ama tatlı bir sürecidir.

"oldu da bitti selli yağmur!"
  • bebeğin doğum kanalından geçerek dünyaya gelmesi hadisesi. yaşandığı sırada sıkıntı verdiği doğrudur ancak çok kısa sürede iyileşme gerçekleşir. hastanede kalma süresi çok kısadır. anne kısa zamanda günlük yaşantısına dönebilir. yeni doğum yapanların abartılı anlatımları yüzünden kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. çeşitli müdahaleler sonucunda normal doğumu gerçekleştirmek zorunda kalan bir anne olarak yeniden gebelik yaşarsam, tercih edeceğim doğum şeklidir.
  • hakkinda söyle tepki veren, dogum yapmis kadinlar var:

- normal dogum mu, sezaryen mi?
    + normal... ne kadar normalse artik..
  • adı üstünde normal olandır.
    her iki türlüsünü de yaşamış biri olarak, normal olanını tavsiye ediyorum. normal doğumda bir kaç saat sancı * çekersiniz. ancak filmlerde görülen o abartılı ve abuk sabuk sahneler yaşanmaz. bebeğin ilk halini görürsünüz. duygusal bir andır. görülmeye değer. her nasılsa derhal bebeğin o ilk maması olan süt bol miktarda gelir ve ek mama gibi saçmalıklara gerek kalmaz. normal doğumda ertesi gün hemen ayağa kalkabilirsiniz. hiç bir şey olmamış gibi yani. işinize gücünüze bakarsınız. bebekle ilgilenmeye mecaliniz vardır.

sezeryanda ise durum tam bir faciadır. ameliyattır o. acaiptir. gerek olmadıkça sapılmaması gereken yanlış bir yoldur. alt karında bir faça, dikiş izi.. bebeğin ilk halini görememek, doğrudüzgün süt gelmemesi ve ek mamalara daha erken başlamak zorunda kalmak, on gün ameliyat yarasının üzerindeki bandaj yüzünden hep kısıtlı hareket etmek..

normal doğum dururken sezeryanı sırf acı çekmemek adına tercih edecek anne adaylarına diyeceğim şudur ki, yapmayın güzelim, etmeyin. gidin ve normal doğurun. hiç kimsenin hikayesini de dinlemeyin o dokuz aylık sürede. her kes size şanlı doğum hikayesini anlatır ve bu hikayeler askerlik ve avcı anıları gibi hem bitimsiz hem de abartılı olacağından, sen her birini kurar kurar durursun kafanda. hiç bunlara gerek yok. kendi hikayeni kendin yaşa. anlatılırken de hiç durma kaç oradan *
  • çocuklarını sezaryanla doğurmak zorunda kalmış bir anne olarak hakkında hiç bir şey bilmediğim doğum(du). deneyimleyemeyecek oluşum ve ürkmem neticesinde hakkında hiç bir şey öğrenmek istememiştim. ta ki facebookta ortalıkta dolanan bir videoya kadar. normal doğum en iyisidir diyenlere sesleniyorum; neyse ben bi şey demiyorum..
hesabın var mı? giriş yap