9040 entry daha
  • freud'ün erkeklerdeki eşcinselliğin oluşumunu açıklaması.

"erkeklerde eşcinselliğin oluşumu genellik şöyledir. genç bir adam sıra dışı bir şekilde uzun ve aşırı derecede annesine oedipus kompleksiyle sabitlenmiştir. ancak, ergenliğin sonunda annesine olan ilgisini diğer cinsel nesnelere çevirme zamanı gelmiştir. işler ani bir gidişata sapmıştır: genç adam annesinden vazgeçememektedir ama kendini annesiyle özdeşleştirmektedir. kendisini annesi halina dönüştürmüştür ve egosunu onun için değiştirebilecek, annesinden gördüğü ilgi ve sevgi gibi onun da sevebileceği nesneler aramaktadır. bu, oldukça sık yaşanan ve herhangi bir hipotezden oldukça bağımsız olan doğal bir itici gücün ve ani dönüşümlerin olduğu bir süreçtir. bu özdeşleşme ile ilgili en göze çarpıcı şey onun geniş ölçeğidir; şimdiye kadar nesne olarak söylenen modelin cinsel karakterinde egoyu yeniden biçimlendirir. bu süreçte nesnenin kendisinden vazgeçilir. vazgeçilen ya da kaybedilen bir nesne ile özdeşleşme ve bu nesnenin yedeği olarak onu egoda içselleştirme artık bize yeni bir durum değildir. bu şekildeki bir süreç bazen küçük çocuklarda da gözlemlenebilir. kısa bir süre önce böyle bir gözlem internationale zeitschrift für psychoanalyse'de yayımlandı. yavru kedisini kaybettiği için mutsuz olan küçük bir çocuk hiç çekinmeden açıkça şimdi kendisinin bir kedi yavrusu olduğunu ve masada yemek yiyemeyeceğini söyledi."

grup psikolojisi ve ego analizi, sigmund freud.
  • 5 dakikada 5 entry'den fazla giremiyoruz sözlükte. kaç yıldır yazarım, göt oldum şu an, 5 katına çıktı ufkum.

"5 dakikada 5 entry'den fazlasını girmeniz sağlık bakanlığını mutsuz ediyor."

müthiş hızlı bir yazar alımı var farketmişsinizdir. nick altı yazalım dedik, izin vermiyorlar.*

edit: müthiş hızlı hafif kalmış bir söylem. günde 100'den fazla yazar alınıyor diye düşünüyorum.
  • kulağa kaçan suyu çıkarmanın kesin çözümünün saç kurutma makinası olması. yalnız yakacak kadar değil, uzaktan tutacağız. amaç, sıcak havayı kulak zarına çarptırıp orayı hafifçe ısıtıp sıvıyı hızlı bir şekilde buharlaştırmak.
  • dünyadaki su oranı ile insan vucudundaki su oranın %75 ile aynı olması, kızımın tespitidir.
  • kulağa kaçan suyu çıkarmanın en kolay yolunun tuvalet kağıdı ile silmek olması.
  • uzay, evren, sonsuzluk küçük yaşlardan beri hep ilgimi çekmişti.

gecenin bu saatlerinde sınavlarımdan birine çalışırken karnım acıktı birden, sonra ne yesem diye düşünürken, başka bir şey düşünmeye başladım. sonra başka bir şey daha, oradan oraya atlarken kendimi yine aynı meseleleri düşünürken buldum.

şu an hala devam eden önemli uzay araştırmalarını okumaya başladım.

akatsuki bunlardan bir tanesi. japonya'nın venüse 2010'da yolladığı bu uzay aracı 6-7 ay sonra venüs yörüngesine girecekken bir hatayla karşılaşıyorlar ve heliocentric orbit'e (egg orbit de deniyormuş) otutturuyolar aracı. bu yörüngede yüzeye bir kaç yüz kilometreyle bir kaç on bin kilometre uzaklıkta arasında taa o zamandan beri dönüp duruyormuş araç ancak bu sene aralıkta uygun şartlar oluşacakmış ve venerian orbit dedikleri aralığı 5000 ile 300.000 km. arasında değişen başka bir yörüngeye oturacakmış. bir de o mesafeden atmosfer ölçümleri yapıp tektonik hareketler izlenecek zaar.

dawn nasa temelli bir proje. o yüzden daha popüler ve hakkında yazılan daha çok şey var. bu dawn 2007'de vesta(güneş sisteminin en büyük astreoitlerinden biri) ve ceres (cüce gezegen diye geçiyor) adlı gök cisimlerine gönderilmiş. önce 2011'de vesta'nın yörüngesine girip 14 ay inceleme yaptıktan sonra yaklaşık iki ay önce 2015 mart'ta ceres 'in yörüngesine oturmuş. teknolojik olarak epey donanımlı olan bu araç ceres'in yüzeyinden şu linkteki gibi parlayan bir bölge tespit etmiş:

http://en.wikipedia.org/…high-albedo_areas_on_ceres

new horizons diğer bir cüce gezenegen olan plüton'a nasa tarafından 2006'da fırlatılan insansız uzay aracıymış. plüton'dan sonra kuiper belt denen ve güneş sistemimizi çeviren bir astroid kuşağına gidecek. bu kuşak mars ile jupiter arasındaki astroid kuşağından 20 kat daha kalın ve ortalama 150 kat daha yoğun ve büyük. jüpiter'in ve neptün'ün uydularının bir zamanlar kaya ve metalden oluşan bu çorak gök cisimlerinden oluştuğu tahminler arasında. dış uzay görevi dedikleri bu görevin tamamlanıp tamamlanamayacağı biraz meçhul, malum biraz uzağa gönderdikleri için aracı bir takım iletişim problemleri yaşanabilirmiş. jüpiter'in uydusu io'nun yanından geçerken bir volkanın patlamasını da şöyle görüntülemiş bizim new horizons. http://upload.wikimedia.org/…b/bf/newhorizonsio.svg

rosetta, geçtiğimiz kasım ayında (12 kasım 2014, tarihi net vereyim çünkü o gün hepimiz için çok önemli bir gündü hatrılarsanız) hepimiz türkiye 2002'de dünya kupasında yarı finale çıktığından beri milletçe öyle sevinmemiştik, öyle entariyle dolmamıştı buralar. hatırlarsınız hepiniz zaten. avrupa uzay ajansı tarafından yönetilen bu projede 67p adlı kuyruklu yıldıza inmeye çalışıyordu kahramanımız(philae), ve başarılı da oldu. sonra halaylar çekildi, davullar çalındı. derin bilgi için vereceğim referans siz yazar arkadaşların yazdıkları şeyler olacak.
    (bkz: 12 kasım 2014 philae'nin 67p'ye inişi)
    (bkz: philae'nin 67p'de organik molekül bulması)

voyager-1: buna saygı duymak lazım. çünkü voyager-ı şu ana kadar tanıdığınız herkese, dünya üzerinde olan savaşlara, barışlara yolsuzluklara, açlıklara, zulümlere, faşizme ve diktatörlüğe her şeye en uzak, insan eli değmiş obje (carl sagan'ın, o güneş sisteminden çıkmadan önce çektiği dünyanın resmiyle birlikte onun için söylediği şeylerin tam metnini burada bir kaç kez okudum tekrar yazmayacağım o yüzden).

o kurtulmuş, siktir çekilmiş adeta. boşlukta tek başına gidiyor. ulan şimdi onun yerinde olmak vardı, sarardım sigarayı, takardım kulağıma ahmet kaya'yı. dert yok, tasa yok, eş yok, dost yok, düşünmek için ideal ortam.

efkarlandım. o yüzden daha fazla yazamayacağım sanırım. voyager-1 ile ilgili daha teknik şeyler okumak isteyen arkadaşların heveslerin kursaklarında bıraktığım için özür.
  • öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler başlığının (bkz: eşeğin kulağına su kaçırmak)olarak değiştiğini görmek,bu ne lennn saç kurutmaymış,tuvalet kağıdıymış!!
  • twinkle twinkle little star ile daha dün annemizin şarkılarının aynı olması
  • bu hikaye aslında bilinir fakat ne kadar önemli olduğunu tam da buralı biriyle konuşunca anladım.

aslında hiç önem vermediğimiz bir yerdir nahçıvan. bilmeyenlere söyleyelim, azerbaycan'a bağlı özerk bir bölgedir fakat bu ülkeyle fiziki bağlantısı olmayıp türk devletleri arasında türkiye ile kara sınırı bulunan tek toprak parçasıdır. ama neden hala azerbaycan'a bağlı özerk bir bölgedir biliyor musunuz? tamamen atatürk sayesinde. şöyle ki;

bu bölgeyle birbirimiz bağlayan sadece ve sadece 15km'lik bir sınır (bkz: dilucu sınır kapısı) vardır ve bu sınır bizzat atatürk'ün cebinden para ödeyerek satın aldığı topraktır! adam demiş ki, yukarıda ermeniler (o dönem sscb), aşağıda iran, bu bölgenin insanı burada yaşamalı, bizim burayla direk bir bağımız olmalı ki hem ermeniler hem de iran'la aramız bozulursa, türk devletleri ve orta asya'ya bir bağlantımız kalsın. hem bu sınır sayesinde bu bölgenin insanını da koruyabiliriz. iran'la görüşür, tabi ki ikna eder, parasını öder, toprağı alır.

gel zaman git zaman, 80'lerde ermeni ve azeriler arasında gerilim tırmanır. zaten o dönemlerin sonunda sscb'nin dağılması gerçekleşir. fakat nahçıvan bölgesinin insanı fakir ve techizatsızdır. ermeni birlikleri ruslardan temin ettikleri donanımlı silahlarla nahçıvan'a saldırıken, bu adamlar yalnızca av tüfekleriyle falan kendilerini savunmaya çalışmaktadır. saldırıların yoğunlaştığını ve nahçıvan'ın düşme ihtimalini gören dönemin türk hükümeti, bu sınır kapısından silah, techizat, sağlık yardımı yapar, bölge insanı güçlenir ve topraklarını korur. en nihayetinde sovyet rusyanın dağılması sonrasında özerk bir bölge olarak bağımsızlığını ilan eder.

işte bu hikayeyi bana anlatan kişi bu bölgede o zamanlar çocukmuş. çok kötü durumdaydık, hayatımızı atatürk'ün 60 sene önce aldığı toprağa borçluyuz diyor. bu adam boğaziçi üniversitesi işletme mezunu ve şuan türkiye'nin önemli bir kuruluşunda, önemli bir pozisyonda bu ülke için çalışıyor.

stratejik derinlik böyle bir şey. bazı miki mouse'ların dediklerine inanmayın siz. zira var olan toprağı geri taşırlar maazalah.

konuya ilişkin bir kaç link;

http://naxcivan.cg.mfa.gov.tr/…owspeech.aspx?id=709
    https://www.google.com/…ld%c4%b1%c4%9f%c4%b1+toprak
    http://tr.wikipedia.org/wiki/dilucu_sınır_kapısı
  • anlıyorum insanlar daha çok kişiye ulaşmak istiyor ve bu nedenle bu başlığı kullanıyorlar ancak daha önce çokça kez söylendiği gibi bu tutum sözlüğe büyük zarar getiriyor. nahçıvan ve mustafa kemal atatürk başlıklarında olması gereken güzel bir entry yazılmış ancak öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler başlığı yüzünden olması gereken yerde değil. ileride nahçıvan başlığına giren birinin yazılan o entry'i göremeyecek olması güzel değil...
32726 entry daha
hesabın var mı? giriş yap