şükela:  tümü | bugün
  • dinlenesi lil nas x parçası.
  • billy ray cyrus'lu versiyonu son 3 gündür neredeyse amerika'daki tüm listelerde tepede olan country türündeki şarkıdır.

sözleri biraz komik olsa da müziği bayağı sağlam olduğundan dinletiyor.*

--- spoiler ---

yeah, ı'm gonna take my horse to the old town road
    ı'm gonna ride 'til ı can't no more
    ı'm gonna take my horse to the old town road
    ı'm gonna ride 'til ı can't no more (kio, kio)

ı got the horses in the back
    horse tack is attached
    hat is matte black
    got the boots that's black to match
    ridin' on a horse, ha
    you can whip your porsche
    ı been in the valley
    you ain't been up off the porch, now

can't nobody tell me nothin'
    you can't tell me nothin'

ridin' on a tractor
    lean all in my bladder
    cheated on my baby
    you can go and ask her
    my life is a movie
    bull ridin' and boobies
    cowboy hat from gucci
    wrangler on my booty

yeah, ı'm gonna take my horse to the old town road
    ı'm gonna take my horse to the old town road
    ı got the

--- spoiler ---
  • saçma sapan bir şarkı ama insanın diline dolanıyor. işe gitmek için hazırlanırken dinliyorum, enerji veriyor.
  • billboard country listelerinden kaldirilmasi olay olmustur.

ırkcilik olarak algilanmis, cyrus amca olaya dahil olup bence country bu gel birlikte söyleyelim demis falan filan.

sarki country gibi degil bence ama country sayılan bir sürü şarkı kafamdaki country değil.
    onlar sayılıyorsa bence bu da sayılmalı. ama bence hiçbiri country sayılmamalı

abuk sabuk dertler iste
  • amerika listelerinde zirvededir. her sene bu tip tek şarkılık rapçiler çıktığını görüyoruz. lil nas x adından anlaşılacağı üzere bir rapçidir ancak şarkı country listelerindeydi bir süre. ardından kaldırıldı ve ırkçılık olarak yorumlandı.

her kovboy şarkısını country sanan kendini müzik bilgini sayan, son yıllarda menajer ve sponsor paralarıyla liste yapan, hakikaten ırkçı harekette bulunmuş sözde büyük müzik listesine mi laf edelim?

miley cyrus‘un babası country şarkıcısı billy ray cyrus ‘un şarkının country şarkısı olduğunu belli etmek için remix yapmaya kalkışması ya da meme olan şarkı sayesinde adını duyurmaya çalışması mı diyelim? hatta abartmıyorum country sözlerine sahip rap şarkısı olmaz deyip ortaya atlaması mı diyelim?

son zamanların en popüler siyah rapçi isimlerinden lil adının üzerine rap efsanesi nas ekleyip sonuna x koyarak lil nas x adını kullanarak matematik ve karma işlerini tuhaf şekilde harmanlayan menajer ya da bir adam mı diyelim hatta üzerine country şarkıcısı gibi kafada şapkayla falan konser verip gezmesi mi diyelim?

bir de atlanta gibi r&b ve hip-hop kültürünün ön planda olduğu bir yerden böyle bir tipin çıkması mı diyelim?

sonuna kadar country müziğin korunması için özel bir çaba içerisinde amerikalı milliyetçi beyazlar. siyahi country şarkıcıları da var olay renk ırkçılığı değil, müzik ırkçılığı aslında. country amerikanın has müziğidir. bir rapçi country müzik yapınca koruma çabaları bu yüzden. hatta şarkı country değil tam, sözleri country. tam olarak ırkçılık bu. bir rapçi country sözleri ile şarkı yapamaz kafasındalar adamlar.

nelly bi 10 yıla yakın süre önce tim mcgaw‘ın featuring yaptığı bir şarkı yaptığında bile ayağa kalkmıştı ortalık. ardından çok çok daha meşhur bir şarkı çıktı ve gene nelly vardı işin içinde. bu sefer ft atan isim neliydi. florida georgia line‘ın cruise şarkısından bahsediyorum. amerika’da falan 2 numara olmuş şarkı. o yılın en iyilerindendi. gene eleştirildi country dinleyicileri ve eleştirmenleri tarafından ancak bu kadar ileri gidilmedi.

burada olay tamamen sahip çıkma ve kendi müzik türleriyle özellikle rapin karışmasını engellemek. country şarkıcıları beyaz pop şarkıcılarıyla ft atıyor, şarkı country oluyor. siyahi rapçiyle atınca country oluyor sonra olmuyor. hadi oradan. ayrıca son dönemde khalid‘in saturday night şarkısına kane brown ft attı o bile tamamen soundları country olsa bile country kabul edilmedi. cidden acayip kafalarda adamlar.

ortaya çıkan bu güzel şarkının güzelliği yerine bunlardan bahsedilmesi bile insanı amerikalı gelenekçi tayfadan nefret etmeye itiyor.
  • billboard hot 100 listesinde zirveye oturmuş lil nas x şarkısı.

dinlemek için

şarkı, zirveyi görmesiyle birlikte birkaç rekor kırdı. son otuz yılda bir numara olmayı başarmış üç country şarkıdan biri oldu ama bu artık tartışmaya açık. yine aynı şekilde iki dakikalık süresiyle listede zirveyi görmüş en kısa şarkılardan biri oldu. bu hafta ise 143 milyon strreaming elde ederek drake'in in my feelings ile elinde tuttuğu 116 milyonluk rekoru kırdı. buna karşılık şarkının remix versiyonuna dahil olan billy ray cyrus kendi çocuğundan sonra bb100'da bir numara şarkıya sahip ilk şarkıcı oldu (nasıl bir rekorsa artık).

şarkı billboard listelerinde yer aldığından beri en çok tartışılan konu ne türde olduğu. piyasaya country rap olarak çıktı ve ilk haftalarda o şekilde kabul edildi. hatta billboard listelerinde hem hot 100 hem r&b/hip hop hem de country listelerinde yer almayı başaran ilk şarkı oldu ama sonrasında billboard şarkıyı country listelerinden kaldırdı. sebebi sorulunca da "yeterince country elementleri içermediği" ileri sürüldü. bunun üzerine rolling stone başta olmak üzere birkaç oluşum şarkının kaldırılmasının nedeninin rapçinin siyahi olmasıyla alakalı olduğunu ve country listelerinin beyazlar tarafından kontrol edildiğini iddia etti. lil nas x ise yeni bir şey denemenin hep kötü karşılandığını söyledi.

country rap son yıllarda ortaya çıkmış ve daha yerinin ne olduğu tam olarak belli olmayan bir müzik türü. rolling stone eleştirmeni bir noktada haklı, bu müzik türü beyaz şarkıcıların elinde. tarihinde siyahi şarkıcı çok az ancak country'nin kendi "ağa babaları" var: acm ve cma. bu şarkı bu iki organizasyondan geri dönerse sebebi çok büyük ihtimalle şarkının siyahi olması ve rapi işin içine dahil etmesi olacak. buna karşılık billboard'un şarkıyı country olarak saymamasının nedeninin bu tür meseleler olduğunu sanmıyorum. bu, onların işi değil.

bana göre, şarkının bir numara olması bile aslında özünde country şarkı olmadığını gösterir. gerçek country olsaydı o noktaya ulaşamazdı. listelerde bir numara olan son country şarkı taylor swift'in we are never ever getting back together'ıydı ve iki ayrı versiyonu vardı. country radyolar için özel yapılmış versiyonla hem hot 100'da hem hot country songs'da bir numara olmayı başarabilmişti. bu arada old town road country listelerinden kaldırılmasaydı "together"dan sonra bunu başaran ilk şarkı olacaktı.

billboard'un kararı teknik bir mesele. ben kişisel olarak cma ve acm'in ne tepki vereceğini merak ediyorum. esas iddia edilen "beyaz üstünlüğü" burada var. bir şeylerin değişmesi gerekiyorsa bu organizasyonlarda başlamalı.

şarkıyla ilgili tartışmaları bir kenara bırakmak gerekirse, 2019'un bir numara olmayı başarmış ilk rap şarkısı ve tabiri caizse ilk gerçek hiti. bir numara olduğu hafta 900 puanla zirveyi görmüştü ki onun öncesinde rekor 600 puanla ariana grande'nin 7 rings'ine aitti.

not: şarkıyla ilgili bana göre en şaşırtıcı şey tiktok'tan çıkıp meşhur olması. evet, hani şu youtube reklamlarında sizi sinir krizine sokan tiktok.

edit: country efsanelerinden keith urban banjo versiyonlu cover’ını yapmış.
  • esere bok atmaya gerek yok, gerçekten efsane.
  • billboard hot 100’a ariana tarzı pop şarkılarından sonra bir numaradan giren yeni değişimsi rap şarkısı sjskdk

lil nas x’i hiç duymamıştım ama ikisinin verseleri de gayet catchy olmuş. listeye yeni bi soluk gelmiş.

ama çabuk unutulur. böyle bir anda hypelanan şarkılar genelde hatırlanmıyor fazla.
  • ben şarkının ritmini çok beğendim. sözlere bok atabilirsiniz ama olmuş bu şarkı.