şükela:  tümü | bugün
 • kıymetli sevgi kelebeğimiz, güzel insan, iyi dost, kimsesizlerin kimi, ab/d halkının sevgisinden güç alan bediüzzaman orhan pamuk hazretlerinin 28 mayıs 2013 taksim gezi parkı direnişi ile ilgili açıklamasıdır.

  sevgili orhan pamuk günlerdir süren ak faşizm terörüne nalet etmiş, sanatçıların, yazarların, sivil toplum kuruluşlarının, taraftar gruplarının, birbiri ile alakasız salt özgürlük isteyen onurlu halkımızın yanında olduğunu ifade etmiş ve "bu ülke bizim, nurjuvazi hırsızlarının değil" diyerek elini havada yumruk gibi sıkmış, ilaveten "mevzu ağaç kesme sorunu değildir, piramit firavuna mezar olacak" diye çığlık atmış, dengesini kaybedince yere düşmüş, inanmayacaksınız ama kendisini yerde bile tekmelemişlerdir.

  ve hepsinden önemlisi recep tayyip erdoğan'a "halkını kurtarması için istifa etmesi çağrısı yapmış ve aksi takdirde sonunun saddam hüseyin ve muammer kaddafi gibi olacağı ya da lahey'de dezenfekte edilmiş bir hücrede ömür boyu hapis tutulacağı" uyarısında bulunmuştur.

  buyur: (bkz: istifa etmezsen sonun kaddafi gibi olur).

  ------------------------

  sevgili arkadaşlar,
  ben bu başlığı sözlük gündemine getirdiğimde saat 11.31 idi ve henüz orhan pamuk'un taksim gezi parkı direnişi ile ilgili herhangi bir açıklaması/beyanı vb. yoktu. zaten ben de başlığı kendisini utandırmak için geyik maksadıyla açmıştım. o yüzden de kaynak, link vb yoktu. sonradan orhan pamuk gezi parkı ile ilgili bir açıklama yaptı, başlığın üstüne konuştu. ki başlık gerçek oldu.

  laf olsun torba dolsun minvalinde de olsa, madem orhan pamuk gezi parkı hakkında konuşmuş, sözlerini de ekliyorum o halde buraya:

  ~~~
  "...hükümet geçen 1 mayıs'da meydanda gösteri yapılmasını yasakladı. yeniden yapılması planlanan topçu kışlası ise bütün istanbulluların bildiği gibi, şehrin merkezindeki bu tek yeşil alanda sıradan bir alışveriş merkezi olacaktı. milyonlarca kişinin hatıralarını taşıyan bu alanda ve arkasındaki parkta yapılacak bu büyük değişimlerin, istanbullulara hiç sorulmadan planlanması ve aceleyle ağaç kesme aşamasına gelmesi erdoğan hükümetinin büyük hatası. bu duyarsız siyasetin kaynağı da hükümetin gittikçe artan baskıcı ve otoriter tutumu hiç şüphesiz. istanbulluların taksim'de siyasi gösteri yapma hakkından ve hatıralarından kolay vazgeçmeyeceklerini görmek bana gelecek konusunda güven ve umut veriyor."

  (erdoğan hükümeti baskıcı ve otoriter)
  ~~~
 • nobel ödülü almış bir yazardan beklenmeyecek kadar kuru, üstelik samimiyetsiz bir yazıdır.
  günlerdir bir orhan pamuk vardı ne oldu ona? sorularının ardından, ortaya çıkıp bir şeyler söylemek zorunda olduğunu düşünerek zorla yazılmış bir yazı. kestane ağacı ne edebiyat, ne renk, ne de içtenlik katabilmiş yazıya.
  üzgünüm, elbette onun adına...
 • geç kalmıştır. değil açıklama yapmak, meydana gelip eyleme katılsa, bu saatten sonra en fazla şov yapma muamelesi görecektir. görmelidir ! en ufak birşeyde ilk yorumlayan yazarlardan biri olurken gezi parkı direnişinde bu kadar zaman beklemeyi tercih etmesi makul karşılanamaz.
 • o değil de yazıyı dramatik acıdan güçlendirme ve kendi pr'ini yapma kaygısı yüzünden (nişantaşı'nda kestane ağacı, 1 mayıs'a katıldım) güme gitmiş her sey.
 • gerçekten kuru, ruhsuz ve çalakalem yazıldığı her satırından akan bir yazı olmuş. millet benden yazı bekler, aydın kimliğime halel gelir korkusu ile yazılmış samimiyetsiz bir cümleler dizisi olmuş. edebiyatçı kişiliğini dünya'nın kabul ettiği bu çapta bir yazar ülkesinin içinde olduğu buhrana birinci elden şahitken bu kadar mı özensiz yazar, inanamıyorum. bir de kestane ağacı hesabına yazıya nostalji katmaya çabalayıp geçmiş yaşantısından aktardığı anısının göndermeleri ile yazıyı kotarabileceğini düşünmüş. efkarlandım.
 • diyalog şöyle gelişir:

  - filmin ortasına geldik, nerde kaldın orhan?

  - ıııınnngharrh! (yazar burada esnemiştir) ancak uyandim.

  tanım: sonradan müdahil olmaya çalışan çelişkiler adamı.
 • gerçeklerin son kullanma tarihi vardır. bir gerçek tam zamanında söylendiğinde değerlidir, anlamını kazanır. bu bağlamda gözümde zerre kadar değeri olmayan açıklamadır. okumadım bile.
 • "benim başıma geldiydi bunlar, zor şey evet." diye özetlenebilen yazı.
hesabın var mı? giriş yap