şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gunumuzde 65 yas ustunde olup kendilerini de öyle hisseden grubun icinde bulundugu yas grubu*.
  • ölüm yaşı bilinmeden hesaplanamaz.
  • günümüzde 40 ila 60 yaş arası olarak değerlendirilir.pek çok kişi yaşamları ve ilişkilerinde yeniden bir değerlendirme yapma gereği hisseder bu dönemde. kimileri mutsuz bir ilişkiye sıkışıp kalmış ve bununla ilgili olarakbir şey yapmaktan korkuyor olabilir.toplumumuzda ideal ilişki tablosu şöyledir:sevginin her şeyin üstesinden geldiği mükemmel bir ortaklık...bu olmadığında toplum hoşgörülü ve sabırlı olmayı önerir ve herşeyin düzeleceği inancını verir(oysa ki bu sadece bir yanılsamadır) arka planda ise işler yolunda gitmediğinde kişiye yetersiz ve sevgisiz olduğuna ilişkin bir gönderme vardır.daha da kötüsü sorunlar varsa ya da kişi bir şeyleri değiştirmeyi amaçlıyorsa kendisini kötü ya da suçlu hisseder sanki sorun ondan kaynaklanıyormuş gibi, birey olarak başarısızlığa uğramış gibi.bu çok büyük bir baskıdır.insanların kendilerini mutsuz,yalnız,tatminsiz ve sıkıntıda hissetmelerine rağmen ilişkilerini sürdürmelerindeki en büyük nedenlerinden biridir.
    bir ilişkide olmak ya da evli olmak bize toplumda statü verir.yaşlar ilerledikçe duygusal gereksinimler değişir ve bir zamanlar tatmin bir ilişki gibi görünen beraberlik sonunda kişinin boynuna bağlanmış gibi gelebilir. o halde ilişkilerimizi yeniden incelediğimizde şu konuyu gözönünde bulundurmalıyız:yapmış olduğumuz seçimlere bakıp, bunları tercih etmemize hangi toplumsal baskıların yardımcı olduğunu anlamaya çalışmalı.bu baskılara bakıp,bunları değiştirip değiştiremeyeceğimizi anlamalıyız.
  • sağlıklı yaşama geçmek için geç olmadığı belirlenmiş yaş aralığı. american journal of medicine'de yayınlanan temmuz 2007 tarihli çalışmaya göre, 45 yaş sonrası sağlıklı bir yaşam stiline uyum göstermek kalp sağlığı açısından yararlar sağlıyor. 45-64 yaş arası yaklaşık onaltıbin kişinin izlenmesiyle ulaşılan sonuçlara göre şu dört davranışı benimseyen kişilerde tüm ölüm nedenlerinde %40 azalma, kalp hastalıklarında %35 azalma görülmüş:

günde en az beş meyve ve sebze yemek,
    haftada en az 2,5 saat egzersiz yapmak,
    18,5 - 30 arası bir vücut kitle indeksi sahibi olmak
    ve sigara içmemek.

araştırıcılar sağlıklı bir yaşam düzenine geçişin son derece değerli olduğunu ve orta yaşta bulunmanın harekete geçmek için geç olmadığını belirtmişler. am j med. 2007 jul;120(7):598-603

eksi sozluk saglikli yasam departmani havuç, brokoli ve kereviz yiyerekten bildirdi. haftada 2,5 saat egzersiz günde yarım saat eder. zor değil lan.
  • orta yas ogle yemegi ertesi yuruyusunü boşuna yapmadığı anlaşılan yaş grubudur.
  • yirmi yedi yaş krizini adam akıllı atlatınca huzurla, mutlulukla geçirilen yılların özeti olan ifade.*
  • 40 yaşındaki kadınlarda ortalama ağırlık 63 kg. dir.
  • radyodaki eleman "30 yasinda citir mi olurmus bildigin orta yas" diyor, sanane kardesim sen sarkini sec. "orta yaş bunalımı" dedikleri şey bu olsa gerek...
  • yaslanma dusuncesi hosuma gitmiyor.. ben hic yas kompleksi yasamadım.. ilkokulda biraz cıtı pıtı bir cocuktum, hep birkac yas kucuk zannederlerdi beni, bir o zamanlar sinirlenirdim. onun haricinde hep her yasın ayrı guzelligi olduguna inandım. ama son gunlerde 30 uma girmeye hazırlanırken bu olaydan hic keyif almadıgımı fark ettim. yani her yasın ayrı bir sorumlulugu var ve bu 30 ve beraberinde gelecekler.. ne bileyim.. evleniyorum.. cok yakında cocuk sahibi olacagım ve boyle donup baktıgımda 20 lerimi dogru duzgun yasamadım ki ben ulan. hep depresyondaydım cok gerekliymis gibi.. yani son iki uc senedir acayip duzenli yasıyorum zaten. altı ayda bir filan gece dısarı cıkıyorum, oyle duzenli yasıyorum.. son bes senedir birkac kadehten fazlasını icmiyorum.. duzenli hayata gecmis olmaktan da mutsuz degilim, hatta boyle bir ruhunun temizlenmesi-arınması durumu soz konusu bence. severim kurulu duzeni de, duzenli hayatı da zaten.. yasamadım desem de yalan olur bir acıdan gencligimi..20 li yaslarımın basında her haftasonu dısardaydım, paris te bilmedigim dans etme mekanı kalmadı desem yeridir-universiteyi orada okumustum da bir donem-.. sadece bu 22 den 30 a hızlandırılmıs gecis garibime gidiyor.. o senelerde de yasamıs olmayı isterdim. kısfmet. annem evleniyorum diye cok seviniyor, gorece sakin mizaclı biriyle evleniyorum diye zil takıp oynamadıgı kalmıyor.. neymis efendim ben cok hareketliymisim, evin yolunu unutuyormusum.. yani kadıncagıza da anlatamıyorsun ki kırk yılda bir dısarı cıkan bir insan oldum ben hep zaten, senin evin yolunu unutamayanlar olarak kategori ettigin insanlar baska.. anneler boyledir, bir dusunce sistemini kafalarına takarlarsa hayatta degistiremezsin.. ben zaten hayatımın hicbir doneminde barlardan toplanan bir tip olmadım. dısarı cıktıgın geceleri say desen parmakla sayılacak kadar azlar.. sorun bu da degil.. bu cocuk muhabbeti geriyor sanırım beni.. cok buyuk sorumluluk yahu.. biraz daha bekleseydik iyiydi..

esasen istedigim gibi bir hayatım var. onca gocebe hayattan sonra soyleyebildigim bir adresim var en basitinden, bavuluna yapısık gezmeyenler bunu anlamazlar.. tam kıvamında birkac ayda bir gece cıktıgım, sık sık tiyatro-opera-bale-konser seklinde takıldıgımız, arkadaslarımla sık sık gorustugum filan yasıma oldukca uygun bir hayatım var.. tuna kiremitci der ki 40 larımızı 30 lar, 30 larımızı 20 ler gibi yasamak istiyoruz ve problem burada. yani bir problemim de yok. cok sukur yasayıp gidiyoruz. keyfimiz yerinde, saglıgımız da yerinde sayılır.. ama ne bileyim onca sene ve onca depresyonu dusununce delleniyorum.. ben bu hayatı yasarken bir yerlerde cok ciddi bir hata yaptım abidin.

baslangıcımla baya celisecegim ama orta yası seviyormusum ben. bir problemim yok. hala sabaha kadar dans edecek enerjin mevcut, ustune kurulu duzenden ciddi ciddi keyif alma, ait oldugun donecegin bir evinin olması, isten eve gelip iki kadeh sarap esliginde neseli neseli tum dunyayı unutma filan guzel seyler bunlar. sanırım yanlıs yasadıgım 20'lerimin yarısından hesap soracagıma, sapına kadar dogru yasayacagım bir 30'larla hayatımı anlamlandırabilirim. bir entryde de her seyi cozdum yahu. cok hızlıyım. ahahahahaahahahah.