şükela:  tümü | bugün
 • türkiyenin tus profesorü, ege radyolojide asistan kişi. tus sorularını hazırlama işini ona verseler bu memlekette tus'u kazanacak adam kalmaz.
  tanı makinesi. siz ona hasta muayene ettirmeyin. koyun önüne tetkikleri, şöyle bir baksın , tanıyı koysun. sonra başka doktorlar altı ay daha başka tetkikler yapıp onun en başta söylediği sonuca ulaşsınlar.
  böyle bir adamın varlığı bile tus sisteminin sakatlığı için tek başına delil olabilir.
 • 8 kere tus'ta*, 2 kere de türkiye kliniklerinin düzenlediği tıp bilimleri yarışmasında dereceye girerek kırılması zor bir rekora imza atan deli kişilik.
 • tus dershaneleri hakkındaki yazısı aşağıdaki gibi olan kişi:
  bu konuda herkes çok konuştu, çok tartıştı . bazıları için irrite edici bir laf, bazıları için de ümit kapısı oldu. peki ama gerçekten nedir bu dersane . ben bu sektörle 2002 yılında tanıştım. neredeyse 4 yıldan beri aktif ders anlatıyorum. bu yazı dizisinde sizlerle samimi olarak gördüklerimi anlatacağım. 6 senelik tip fakültesi hayatı sınav, vizit, intörnlük derken geçiveriyor. tıp fakultelerinde anlatılan bilgilerin % 70 i inert. yani hiçbir işe yaramayan dolgu laflar. tus ise board mantığı tarzında öss sınavına mantık olarak çok yakın bir sınavdır. pragmatik , güncel, kanıtlanmış tedavi teknikleri ve tanı yöntemlerini, algoritimleri sorgular. ancak şu anda verilen eğitim bu tarzdan çok uzak. çoğu ders "ezberle geç " mantığıyla anlatılmakta, sonuç olarak ta bu bilgiler hızlıca unutulmaktadır. tus dersanaleri ne kazandırdı ? hemen örnek vereyim . en azından didaktik, sistamatik bir şekilde dersler anlatılmakta. cumartesi-pazar günleri bir insanın 20 saate yakın ders evinde çalışması mümkün değilidir. dersane bunu sağladı. aynı amacı paylaşan insanlar birbirini görerek motivasyon sağlamışlardır. genel tekrarlarla kısa süreli belleğin çok önemli olduğu farmakoloji, anatomi , biyokimya gibi derslerin tekrar vurgulanmalarıyla soru yapma yüzdeleri; çok sıkıcı olan bu derslerde bile artmıştır. ayrıca sistematik anlatımla ptk nerede, ercp nerede kullanılır, sklerozan kolanjit nedir ? primer bilier siroz nedir? farkları neler yada travma sistemik yanıt gibi sevimsiz konular anlışılır hale getirildi. öğrencinin hem tus hemde meslek hayatında çok gerekli şeyler zip files gibi sıkıştılmış verilebiliyor artık bu kurumlarda. eğitmen rekabeti sonucu hergün daha iyi anlatan, daha iyi akılda bırakmayı başaran hocalar eskilerin yerine geçiyor.yapılan anketlere göre asistanların %65-70 i dersanaye gitmiştir. bu da gösteriyor ki tus dersanesi artık lüks değil ; öss-ösys dersanesi gibi gerekli bir kurum niteliği kazanmışlardır. bana en sorulan sorulan sorulardan birisi hangi dersanedir ? bu seçimde en önemli nokta eğitmenleri , öğretme anlamında başarılı hocalarıdır. sonuçta tip üç aşağı beş yukarı aynı. dersanelerde anlatılanlar % 90-95 birbirine benzer. burada önemli olan eğitmen tarzıdır. bunun için gideceğiniz dersanenin derslerini mutlaka gidip dinleyin . tus kazanmak için gerekli triadı asla unutmayın
  1-aynı kaynaktan çok tekrar
  2-inatçı olup, pes etmememek
  3-çıkmış tus sorularına çok iyi bir hakimiyet.
 • tus'la ilgili röpotajını dinlemek için:

  http://www.youtube.com/user/drtuscom
 • ege üniversitesi tıp fakültesi radyoloji ihtisaslıdır. ama şu an kendisi aynı üniversitenin fizyoloji bölümünde doktora yapmaktadır.

  edit:
  radyolojiden terkmiş. fizyoloji doktorasından da atılmış deniyor.

  büdüt:
  radyolojiden istifaymış, fizyolojide asistan olmuş.

  kütürt:
  şimdi de ege farmakolojideymiş.
 • ege tıp fakulte fizyoloji a.b.d da hem doktora hem de araştırma görevlisiymiş. "radyolojiden terkmiş. fizyoloji doktorasından da atılmış deniyor." kısmı doğru değilmiş. kontrol için. ege üni tıp fakultesi fizyoloji resmi sitesi olan http://www.fizyo.med.ege.edu.tr/ adresini kontrol edebilirmişiz. yine http://www.ege.edu.tr/ akademik kadrodan araştırabilirmişiz. bilginize.
 • su sıralar kendine ait bir sitesi var http://www.oytunerbas.com/ dan ziyaret edilebilir boş görünüyor ama dolunca güzel olacak gibi
 • prospektus fizyolojinin yazarı,derste potansiyel fizyoloji tus sorularını da veren dillere destan müzmin tusiyer.
 • ege tıp'ta fizyoloji laboratuvarında birkaç kez dersime girdi. abi (bak hala abi diyorum) sanki az önce iddaa kuponu doldurduk da tutmadığı için bize salvo atan arkadaşımız oytun. bütün bilimleri yutan orta çağ filozofları gibi derste. anlamadığı bişi yok. sınıfı toplayıp "gelin lan" diyerek dersanesine götürüp ders anlatmış. aslında hocaları toplamalıydı. şu okulda ondan güzel ders anlatan biri yok. bağıra bağıra anlatır bir şekilde kafaya sokar, diğer hocaların dersinde uyuyorum.
 • muhabbet esnasında ara sıra "teoride iyiyim", "teorim iyi" gibi laflarla teorik bilgisinin sağlam olduğunu vurgulayan minik guytoncuk. kimse bir laf edemez teorik bilgisine tabi, eden olursa kapı gibi tus sonuç belgesiyle vurur adamın ağzına.

  şu an ekşide takıldığımı bilse benden pek bir bok olmayacağı yönünde fikir beyan edeceğini sanıyorum, ama 2015 eylül tus'unda görüşücez oytun'cum. (bunu diyen 8030324. insanım sanıyorum)

  yıllar sonra gelen edit: geçtim geçtim.

  oytun'u değil lan barajı geçtim.anca geçebildim.
hesabın var mı? giriş yap