• sözlük müslümanları tarafından çeşitli şakalar, komiklikler ile adı anılmıştır, aynı müslümanları islam ile ilgili bir espiri yapıldığında da böyle şen şakrak görmek isteriz.
  • ak parti döneminde papa olmuştur.
  • kendisinden önceki papa piston aşağı indi diyerek kaçmıştır.
  • papalık makamı, gençken nazi askeri olan zat-ı muhteremden, gençken cuntacıların ajanı olan bir başka muhtereme geçmiştir. hayırlara vesile olsun.

edit: kaçırılmalarında rol oynadığı iki rahibin adları francisco jalics ve orlando yorio. birkaç sene gecikmeyle olsa da bunu da yazmış olayım.
  • (bkz: tangocu papa)
  • ismi numarasiz sekilde francis olmasi gereken papa. ikincisi olacağı kesin mi de birinci francis oluyor? belki adam kapatacak katolikliği, "papa olunca iyice emin oldum sacma sapan seylere inaniyoruz, benden sonra da secmeyin papa mapa" diyecek. ya da ne bileyim hz. isa gelecek geri, " tamam francis ben devraliyorum, hizmetlerin icin tesekkur ederiz" diyecek.

papa francis, bir yok, numarasiz..
  • düşünüyorum da, 2000 yıldır var bu papa olma muhabbeti, ki özellikle başlarda bir çoğu uzun yıllar papa olarak kalmış, ulan benedict bile 16 tane olmuş, nasıl bi tane francis denk gelmez, şaka mısınız?
    hristiyanlığa güneş gibi doğmuştur, hepimizi günahlarımızdan arındıracaktır, amen! (başka ne bekliyordunuz?)

edit : aziz francis kilise tarihinde pek sevilmediğinden ötürüymüş.
  • mülteciler hususunda üst perdeden verdiği mesajlar ile hakikaten samimi bir imaj çizmeyi başarmış olan katolik dünyasının hali hazırdaki ruhanî lideri.

dün lesbos adası’ndaki mülteci kampı ziyaretiyle dikkatleri üzerine çekmiş olan papa, burada yaptığı basın açıklamasında daha evvel söylediği “akdeniz dev bir mülteci mezarlığı oldu” ifadesini tekrarlarken, ülkelerin sınırlarına duvar örüp kendi memleketlerindeki felaketlerden kaçan insanlara bir darbe daha vurmak yerine daha kapsayıcı politikalar benimsemesini, milliyetçiliğin tuzağına düşmemesini ve sınırlarına kadar gelmiş insanların hayatlarını riske atacak şekilde onlara muamele etmemesini salık vermiş ve üzerine de bu insanların vatanlarından neden kaçmak zorunda kaldığını araştırıp o sorunları çözmek yerine, binbir tehlikeyle sınırlara kadar gelen mültecilere kapıları kapatmanın hiçbir ahlakî değerle bağdaşmadığını dile getirmiştir. avrupa ülkelerinin, göçmen sorunu kendilerini hiç ilgilendirmiyormuşçasına sergilediği tutumun trajik ve acınası olduğunu da ifade eden din adamı, tarihin körü körüne bir çıkarcılık ve milliyetçiliğin korkunç sonuçları olduğu hususunda kendilerine sayısız örnek sunmakta olduğunu ve tarihten bu bağlamda muhakkak ders alınması gerektiğini de çarpıcı sözlerine eklemiştir.

medyamızda haber olmamış da olsa papa franciscus’un bu açıklamaları batı medyasında öyle bir ses getirdi ki yunanistan cumhurbaşkanı sakellaropoulo, papa’nın sadece yunanistan’ı değil, tüm batılı devletleri uyardığına dair tuhaf bir şeyler geveleyip durdu. son dönemlerde kendi muhalefet partileri de başta olmak kaydıyla mülteci hususunda pek çok cenahtan tepki çeken ingiltere, italya, yunanistan ve macaristan gibi ülkelerin bu açıklamalar sonrasında nasıl bir tepki vereceği de merak uyandırmakta olan bir husus olarak karşımızda duruyor.
  • the sopranos'a koysan yadırganmayacak bir tipi var.
  • kardinaller hala futbol seven milletten papa cikmayacagini ogrenemedi. arjantinliden papa mi olur lan? alman olan istifa etti, bu ne yapar tahmin bile edemiyorum.

2. john paul niye gonullerin papasi oldu? adam polonyaliydi, kafasi rahatti. lan acaba futbolcu mu olsaydim stresi yoktu. simdi bu arjantinli messi'yi gordukce kafasinda hep bi acaba olacak. ogrenemedi kardinaller bu isi, o kadar uyardim.

edit: aha bak ertesi gunku haber: http://www.ntvspor.net/…67/yeni-papanin-futbol-aski
hesabın var mı? giriş yap