• uçaklarındaki tuvaletin musluğundan su içilebiliyor. kaynak suyuymuş diyorlar.
  • roma'ya gittim bu havayolu ile geçen kış..

çingeneliğin dibine vurmuşlar artık. pişmanlıktan pişmanlığa sürüklendim uçağın içinde..

bi tane genç çocuk "çıkış kapısının oraya oturabilir miyim ? " dedi.. uçak kalktı ve oraları bomboş.. "olmaz" dedi hostes "o koltuklar parayla, isterseniz parasını verin ben de içeriden fiş keseyim size" dedi. o derece yani.
  • genellikle tercih ettiğim firma. low cost gibi yapıp high cost olabiliyor. daha doğrusu, middle cost ama
    her şey ücretli. low gösterip high vuran hava yolları şirketi.

nedense air cafe adını verdikleri hizmet, havalimanlarından ucuz veya aynı fiyata.
    karnım acıktıysa bunların büfesinden bir şeyler alıp yiyorum.

yeni bir uçuş sistemleri var:

uçağa bindiğinizde uçuş kartınızı (yer numaranızı) kontrol ediyorlar. ama burada şöyle bir mantıksızlık var:

uçağa bindiniz. hostes hanıma yer numaranızı gösterdiniz. gidip, yanlış yere de oturabilirsiniz. kontrol
    etmiyorlar. hatta, öküzün biri gidip koridor yerine pencere kenarına oturdu ve kalkmadı. yolcu geldi rica
    etti, hostes geldi uyardı, adam kalkmadı. inadım inat kıçım iki kanat. o zaman yer numaralarını neden
    kontrol ediyorsunuz ve yolculara işkence yapıyorsunuz?

yine de metro turizm gibi; ne kadar eleştirsek de her yöne uçuşları var ve çoğu zaman idare eder ama
    bilet fiyatından bile fazla vergi koyabilen thy'den ucuza gelebiliyor. ama yine de pahalı.

bir bardak su meselesine gelince...

"su haktır" diyorum. bir bardak suyun hatrı veya yetkisi olmaz. insana su verilmeyen yerde
    insanlıktan bahsedilir mi? bırak sudan kar etmesinler. bir de kraldan çok kralcılar var: "ya
    herkes su isterse" diyorlar. la amına koyim, nasıl bir mantıktır bu. herkes su isterse su verirsin.
    allah rızası için denilen bir kavram var. allah rızası için, allah'ın yarattığı şu dünyada tüm canlılara
    ait olan sudan insana rızkını veriyorsun. bunda da para hırsı olur mu lan?

sadece pegasus değil... bu memlekette hiçbir işletme bir bardak su vermiyor. geçenlerde
    kebapçıya gittik. bildiğin düz kebapçı. bir sürahi koymuşlar. cam sürahi. buzzzz gibi. canım
    çekti. bir bardak su dedim. garson, şişeyi koydu önüme. bu ne, diye sordum. suuuu diye
    cevap verdi. şişesi 2 tl. abicim, bir bardak su veremez misin şu sürahiden. olmaz dedi, müşterilere
    para ile.

bakın; bu memlekette insanlardan bir bardak su bile esirgeniyor. bu memlekette birbirimize bir
    bardak su bile veremiyoruz.

insanlık öldü.

konu nereden nereye geldi lan...
  • herkesin kötülediği bir hava yolu firması.

lakin ben kötülediğim de kötülenmekten bir hal olup zamanın ötesinde soluğu almıştım.

(bkz: #21380381)

bir tek bana mı gareziniz var lan!

ya da parayla iş başvurusu alan bir firma burada da parayla kötüleme timi kurmuş olabilir. *
  • uçaklarının bakımları uluslararası kurallara uygun olarak yapılır. dünyadaki herhangi bir havayolu nasıl bakım yaptırıyorsa öyle. aksi takdirde o uçak yerden kalkamaz. ucuz bilet satmak için uçağı bostancı sanayiye götürmüyolar. ayrıca, türkiye'deki köklü firmalar arasında uçak kazası olmayan tek firma olarak pegasus'u biliyorum. sanırım bir grup insan var ve pegasus'u savunalım diye saçmalamakta sınır tanımıyorlar.
  • su konusundaki elestirilerin sonu gelmeyecektir bu firmaya karsi. bu tip elestirilere de hemen low cost low low, valla low cost, iste low cost diye atlayan, cok afedersiniz biraz agzimi bozacagim, dallamalara sunu hatirlatmak isterim; easyjet falan gibi havayollari farkli bir kitleye hitap eder, pegasusuz farkli bir kitleye, turkiye'de su denen sey kutsal bir seydir. pegasus'un adi 'birak haci ya, allahin suyunu bile esirgiyorlar adamdan' diye cikacagina, ki cikmistir, cani ciksin daha iyi. bir de suyun low cost'u mu olur turkiye gibi yerde, kendi suyu var adamin zaten(sabanci'nin), maliyetine baksan, kendini yirtsa yolcu 1 litre icse, tas catlasin 30 kurustur, ki ortalamaya vur daha dusuk olur, avrupadaki gibi pahali degil bir kere su burada. bahsedilen marjinler de 30 kurusu illa ki onemsemez, varille petrol satan araci firmalarin marjinlerinden bahsetmiyoruz surada. ha bana dersen ki, orada 5-10 kisi su icse, 3-5 liradan kakalasak, 30 kurus zarardan, ortalama 20 kurus kara geceriz. ben de derim ki, bu low cost olmaz, cakallik olur, bir de aferin derim 50 kurus kara gececeksin gerizekali, toplasan ucakta 50 tl etmez. ayrica low cost ne lan, dusuk maliyet desen karizman mi bozulacak, dur sana gelsin o zaman:

(bkz: low sensin cost sana girsin)
  • ya bana dejavu yaşatıyor bu firma ya da bazıları aynı şeyleri tırın tırın söyleyip duruyor bunlar için.
  • ciddi ciddi nasıl bu kadar ucuza bilet sattığını merak ettiğim firma. nereden kısıyorlar acaba?

edit: valla su muhabbeti değil lan bilmediğimden soruyorum.
  • bir diğer olay da iniş sırasında vitesi boşa alıyorlarmış. ucuzluk burdan .
  • sozlukte pegasus dongusu diye bi duruma sebep olan sirket. her 8-10 gunde bir, ilk olarak sularin ucretli oldugu soyleniyor. ardindan low cost olduğu hatirlatiliyor. pesinden is basvurularinda alinan 15 liradan dem vuruluyor ( ne kadar cok kabin gorevlisi olmak isteyen varmis bize gostermesi guzel aslinda). kapanis ise ayni tarihteki thy ucuslari ile yapilan fiyat karsilastirmasi ile oluyor.

yeter bee, her hafta ayni muhabbet. reklamsa bile boku cikti.
hesabın var mı? giriş yap