şükela:  tümü | bugün
 • 13 yaş altı için velinin izni gerekir (parental guidance )
 • steven spielberg tarafından keşfedilmiş bir hadisedir.

  indiana jones and the temple of doom gösterime gireceği sırada, filmin pg olmak için çok karanlık ve vahşi olduğunu düşündüğünden zamanın mpaa başkanını arar ve filminin r rated ile `pg arasında gösterilmesi gerektiğini hatta "pg 13 - 14 gibi birşey olsa iyi olur" ifadesini kullanarak söyler.

  bir hafta sonra mpaa açıklama yapar ve pg13 uygulaması başlar. bu rating ile ilk film de temple of doom olur.

  kaynak: indiana jones dvd collection
 • aksiyon, macera, süper kahraman filmi içinse (ki ne yazık ki tamamına yakını bunu alır) filmin özünü tam olarak veremeyeceğinin en büyük göstergelerindendir.

  örnek isteyenler;

  - r rated deadpool fragmanı

  - pg-13 deadpool fragmanı

  bu mükemmel bir örnek değil zira film r rated olacak aslen ama anlamışsınızdır aradaki farkı. nelerin gösterildiğini ve gösterilemediğini. mesela x-men filmleri r-rated olsaydı (mesela wolverine'in tek başına oldukları) wolverine birilerini kestiğinde deşer geçerdi. kan görürdük, kopan kafalar görürdük (kill bill'i düşünün)

  ama yapımcılar arada milyonlarca dolar gelir farkı olacağı için ellerinden geldiğince her macera ve süper kahraman filmini bu rate ile piyasaya sunarlar. her filmde bu rahatsız etmez o kadar (guardians of the galaxy) ama mesela hellboy filmleri çok daha sert ve gerçekçi olurdu...
 • nba de paul george için de kullanılan kısaltma.

  dolayısıyla 13 yaş altı kesim oklahoma city thunder maçlarını izleyememektedir, yazık lan.*