• babam orijinal bir adamdır benim. kavga dövüş olaylarım çoktu gençlikte, ne kadar haklı olursam olayım, dört kişiye karşı tek kişi dövüşmüş olayım, durup dururken bana saldırılmış olsun, dayak manyağı olmuş veya karşı tarafı darmadağın etmiş olayım hiç fark etmezdi. babam bir şekilde işin benim suçum olduğu üzerinden yürür fırçasını da ona göre atardı. hani dövdüysen niye dövüyorsun insanları, dayak yediysen olm sen ne biçim adamsın elin armut mu topluyordu gibi. haberi olan her seferinde model aynı suçlu ben.

tabi büyüyünce insan sorabiliyor hayırdır yahu neden her seferinde suç bende diye. babamın cevabı ben senden sorumluyum, diğerlerini yetiştirmek benim işim değil, o yüzden başkasının ne hata yaptığı, ne doğru yaptığı önemli değil şeklinde olmuştu.

şimdi kardeş, bu pkk nın parasını ben vermiyorum, dolaylı ya da vergimi pkk ya vermiyorum. pkk terörist bir örgüt. pkk bize saldırsın diye pkk ya herhangi bir gaz, motivasyon, ayni ya da nakdi şekilde benden gitmiyor. fakat, oy versem de, vermesem de, sevsem de, sevmesem de, bu hükümetin cebine giren her kuruş benim cebimden çıkıyor. tüm devlet bürokrasisinin ve seçilmişlerinin, cumhurbaşkanından en küçük belediyedeki en dandik işi yapan adamına kadar, boğazından geçen her lokma benden, benim emeğimden, ben alın terimden.

ve ben emeğimden, alınterimden arttırdığımı, bu devlete milletimi korusun, milletimin mutlu olabileceği bir ortam yaratsın diye veriyorum. yani bu adamların işi bu.

teröristin işi de terör yaratmak. bak ben teröristin terör yaratması için hiç bir çaba harcamıyorum. ama devlet milleti teröristten korusun diye çabam büyük.

dolayısı ile terörden canım yandığında gidip teröriste lan ne yapıyorsun sen demek benim işim değil. o devletin işi, gidip hesabını soracak. ve devletin abuk subuk işlerinden dolayı veya ihmalinden dolayı milletim ölünce, yani uğruna çaba harcadığım, tepemde taşıyıp yeri geldiğinde fırçasını yediğim adamların oluşturduğu, devlete ve onun izdüşümü hükümete kızıyorum.

daha net nasıl anlatılır bilemiyorum.
  • 10 aralık 2016 anayasa değişikliği teklifinde akp'nin ortağı olan devlet bahçeli'nin beyanını hatırlatır;

"akp, hdp’nin arka bahçesi, pkk’nın koşu bandıdır."

" aciz ve korkak insanlar, herhangi bir felaket karşısında milletin de hareketsizliğe sürüklenmesini ve bir kenara çekilip kalmasına yol açarlar."

gazi mustafa kemal atatürk

edit : imla
  • haklı tepkidir. terör örgütüne kızılmaz. terör örgütünden ahlaklı, duyarlı davranması beklenmez. çünkü terör örgütü her türlü insani duyarlılığını yitirmiş ve tek düşüncesi kaos ve panik yaratmak olan eylemler yapar. kimin öldüğüne bakmaz. öldürür, geçer. çünkü adı üstünde terör örgütüdür. bayramda yol tuzaklayan terör örgütüne kızılmaz. nefret edilir, küfür edilir. ama teröristten bayramına, örfüne adedine saygı bekleyene millet götüyle güler.

oysa bizi yönetenler terörist değildir. devlettir. devletin terörle mücadelesinde bir yol haritası vardır. o yoldan ilerler. vatandaşını korumakla yükümlü olan devlettir ve o devleti aldığı oylarla yönetme erkine sahip olan siyasi partilerdir. işte onlara kızılır. çünkü onlar şeffaf olmak, eleştiriye açık olmak zorundadırlar. yöneteceği vaadiyle geldiği devletin başında, ülkenin her sokağında bomba patlıyorsa bunun hesabı devleti yönetenlere sorulur, patlatana değil. patlatan zaten ölümü göze almış, senin kutsal saydığın, değerli bildiğin ne varsa karşısına almış, umurunda değil. seni öldürmeye geliyor. sen, ona engel olamayan devlete kızarsın. çünkü teröristi muhattap alırsan suçlu duruma düşersin. terör örgütüne tepki duymak ile devleti eleştirmek arasında dağlar kadar fark vardır. yapmayın, mantıklı olun. hiç devletle örgüt bir tutulur mu? suç lan bu...
  • sıçmışım pkk'sına da ışid'ine de ne boksa diğerlerine de...

ulan 14 senedir istikrarla ülke yöneten, tiyatro dediğimiz darbe girişiminden hesapta bihaber mit başkanını pamuklarda koruyan, neredeyse 6 aydır ohalle anamızı ağlatan akp ne bok işe yarıyor o zaman? senin hükümet olarak varlık sebebin ne?

cahillik başka şey ahlaksızlık, yüzsüzlük başka şey, bokunu çıkarmayın...
    başkanlık için mhp oylarını polisi askeri şehit ederek mi toplayacağınızı sanıyorsunuz?
  • yok mahalle marketine kızalım, niye canımızı, malımızı korumadın diye.

(bkz: akp'ye oy verenler şimdi neler düşünüyorlar)

edit: başlık başa kalmış, başlığı açan yazar uçurulmuş.
  • pkk'nın görevlerinden biri adam öldürmek. görevini yapıyor mu? evet.

akp'nin görevlerinden biri ülkenin güvenliğini sağlamak. görevini yapıyor mu? hayır.

kime kızalım sen de bakalım?
  • 2016'da türkiye'de, afganistan'dan fazla insan patlamadan ölmüş. hesabını kimden soralım?

cihadçılar ve kürtler suriye'de birbiriyle savaşıyorlar. ama sonra ikisi de gelip türkiye'de bomba patlatıyor. hesabını kimden soralım?

gece stadın çatısından cesetler temizlenirken, malum partinin mensubu anayasa profesörü başkanlık propogandası yapıyor. hesabını kimden soralım?

ben düz bir vatandaşım. dünkü patlamada harap olmuş sarı dolmuşun halini gördünüz. tam 3 hafta önce aynı saatte o sarı dolmuşun içindeydim ben. evime gidiyordum. dün de keza ben olabilirdim onun içinde. gezerken her an bombayla ölme ihtimalimin hesabını kimden sorayım?

güvenli olmayan bir ülkede yaşıyorum. ama bu sene yakınlarımı en az 10 kere aradım, iyi misiniz diye. bunun hesabını kimden sorayım?

ohal uygulayıp, haftasonu şehrin göbeğinde patlayacak bombanın istihbaratını alamayan sensin. hesabını kimden sorayım?

akp gelmeden önce de parıl parıl bir ülke değildik. ama altyazılarda gördüğümüz, "bağdat'ta canlı bomba 30 ölü, 200 yaralı" haberlerindeki ortadoğu ülkelerine dönüştük. bu gerilemenin hesabını kimden soralım?

sabaha kadar yazarım biliyor musunuz? inanın siz de yazarsınız. o kadar çok haklı sebeplerimiz var ki kızmak için. kızmak da yetmez. hesap sormamız lazım. mantıklı insan davranışı bu.
  • (bkz: salak yemin ediyorum gerizekalı bu çocuk)

lan ohal var memlekette ohal, amcık ağızlı! olağanüstü halde vatandaşının polisinin güvenliğini sağlayamayana kızılmaz, itin götüne sokulur.

olağanüstüsü hal dediğin sadece senin gibi düşünmeyenleri içeri atmak değildir. bi öğrenemediniz şunu.

ikisinin de amk.
  • (bkz: why not both)

birine yaptigi icin kiz, otekine de engelleyemedigi/yillarca-besledigi icin.
hesabın var mı? giriş yap