• kudüs'e geldikten sonra imparator tiberius'a gönderdiği mektupta, tarihteki en doğru tespitlerden birini yapmış:

"burası peygamber kaynıyor."
  • judea krallığının roma imparatorluğu yönetimine geçmesinden sonra valerius gratus'un ardılı, milattan sonra 26 yılında 5. roma valisi olan tarihi ünlü kişilik. milattan önce olması ile tarihi olduğu kısmı ortaya seriliyor ve fakat niçin önemli? kendisi judea'lı yahudi meclisinin kararını dinleyip isa'nın çarmıha gerilme kararını uygulamış, hrıstiyanların gözünde daimi bir kara leke sahibi olmuştur. isa da tam bok yoluna gitmiş, tamamen politik sebeplerden (yahudilerin kralı olduğunu iddia etme -david'in soyundan gelen ruhani kral) roma otoritesine karşı çıktığı için adi suçlu gibi idam edilmiştir. (ama zaten prophecy'nin neticeye ermesi için ölmesi gerekmiyor muydu, o zaman neden üzülünüyor sorrowful mystery oluyor, işte akıl sır ermez bir katolik dogma'sı daha)
  • isa'yı çarmıha gerdiren bizzat roma procuratoru sıfatıyla pilatus olmasına rağmen incil'in kini ferisiler üzerine toplanır. bunun nedeni tarihsel gerçekler kadar incil yazarlarının dönemin siyasi otoritesi ile uzlaşı arayışı olarak da yorumlanabilir. nitekim 200 yıllık bir zulüm dönemine rağmen imparator constantin'le sonuçlanan süreçte hristiyanlık avrupa'nın siyasi otoritelerinin sırtına binmeyi başararak hızlı bir dünya yolculuğuna çıkmıştır.
    (bkz: hz isa nin carmiha gerilmesi)
    (bkz: isa vali pilatus un onunde/@andrew)
  • bulgakovun usta ile margarita adlı romanında bol bol adı geçen kişi. margarita nın sevgilisi* usta, bu adamın öyküsünü anlatan bir kitap yazar ancak haksız eleştiriler, yeterince iyi olamama kuruntuları vb. yüzünden kitabın kopyasını yakar ve akıl hastanesine düşer.
    çarmaha gerilme olayının olduğu gün vali nasıl bi ruh hali içindedir, gerilme işlemi kimler üzerinde gerçekleşir, eyalette ne dolaplar dönmektedir... gibisinden soruları barındıran bi kitaptır, ustanın yazdığı.

ayrica the last temptation of christ filminde david bowie tarafindan canlandirilir.
  • pontius pilate nin el yıkama hareketi yunanlılarda da "suç benim değil artık, günah benden gitti" anlamlarında bir deyim olarak kullanılır. yunancası "nipto tas xeiras mou"
  • incil'e göre pontius pilatus...

sezar tiberius'un egemenliğinin on beşinci yılıydı. yahudiye'de pontius pilatus valilik yapıyordu. celile'yi hirodes, itureya ve trahonitis bölgesini hirodes'in kardeşi filipus, avilini'yi lisanias yönetiyordu.*

o sırada bazı kişiler gelip isa’ya bir haber getirdiler. pilatus’un nasıl bazı celileliler’i öldürüp kanlarını kendi kestikleri kurbanların kanına kattığını anlattılar. isa onlara şöyle karşılık verdi: “böyle acı çeken bu celileliler’in, bütün öbür celileliler’den daha günahlı olduğunu mu sanıyorsunuz?*

sonra bütün kurul üyeleri kalkıp isa’yı pilatus’a götürdüler. o’nu şöyle suçlamaya başladılar: “bu adamın ulusumuzu yoldan saptırdığını gördük. sezar’a vergi ödenmesine engel oluyor, kendisinin de mesih, yani bir kral olduğunu söylüyor.”
    pilatus isa’ya, “sen yahudiler’in kralı mısın?” diye sordu.
    isa, “söylediğin gibidir” yanıtını verdi.
    pilatus, başkâhinlerle halka, “bu adamda hiçbir suç görmüyorum” dedi. ama onlar üstelediler: “yahudiye’nin her tarafında öğretisini yayarak halkı kışkırtıyor; celile’den başlayıp ta buraya kadar geldi” dediler. pilatus bunu duyunca, “bu adam celileli mi?” diye sordu.*

sabah erkenden yahudi yetkililer isa’yı kayafa’nın yanından alarak vali konağına götürdüler. dinsel kuralları bozmamak ve fısıh yemeğini yiyebilmek için kendileri vali konağına girmediler. bunun üzerine pilatus dışarı çıkıp yanlarına geldi. “bu adamı neyle suçluyorsunuz?” diye sordu. pilatus, “o’nu siz alın, kendi yasanıza göre yargılayın” dedi.
    yahudi yetkililer, “bizim hiç kimseyi ölüm cezasına çarptırmaya yetkimiz yok” dediler. pilatus yine vali konağına girdi. isa’yı çağırıp o’na, “sen yahudiler’in kralı mısın?” diye sordu. pilatus, “ben yahudi miyim?” dedi. “seni bana kendi ulusun ve başkâhinlerin teslim ettiler. ne yaptın?” pilatus, “demek sen bir kralsın, öyle mi?” dedi.
    isa, “kral olduğumu sen söylüyorsun” karşılığını verdi. “ben gerçeğe tanıklık etmek için doğdum, bunun için dünyaya geldim. gerçekten yana olan herkes benim sesimi işitir." pilatus o’na, “gerçek nedir?” diye sordu.
    bunu söyledikten sonra pilatus yine dışarıya, yahudiler’in yanına çıktı. onlara, “ben o’nda hiçbir suç görmüyorum” dedi.*

o zaman pilatus isa’yı tutup kamçılattı. askerler de dikenlerden bir taç örüp o’nun başına geçirdiler. sonra o’na mor bir kaftan giydirdiler. önüne geliyor, “selam, ey yahudiler’in kralı!” diyor, yüzüne tokat atıyorlardı.
    pilatus yine dışarı çıktı. yahudiler’e, “işte, o’nu dışarıya, size getiriyorum. o’nda hiçbir suç bulmadığımı bilesiniz” dedi.
    böylece isa, başındaki dikenli taç ve üzerindeki mor kaftanla dışarı çıktı. pilatus onlara, “işte o adam!” dedi.
    başkâhinler ve görevliler isa’yı görünce, “çarmıha ger, çarmıha ger!” diye bağrıştılar.
    pilatus, “o’nu siz alıp çarmıha gerin!” dedi. “ben o’nda bir suç bulamıyorum!”
    yahudiler şu karşılığı verdiler: “bizim bir yasamız var, bu yasaya göre o’nun ölmesi gerekir. çünkü kendisinin tanrı oğlu olduğunu ileri sürüyor.”
    pilatus bu sözü işitince daha çok korktu. yine vali konağına girip isa’ya, “sen nereden geliyorsun?” diye sordu. isa ona yanıt vermedi.
    pilatus, “benimle konuşmayacak mısın?” dedi. “seni salıvermeye de, çarmıha germeye de yetkim olduğunu bilmiyor musun?” isa, “sana gökten verilmeseydi, benim üzerimde hiçbir yetkin olmazdı” diye karşılık verdi. “bu nedenle beni sana teslim edenin günahı daha büyüktür.”
    bunun üzerine pilatus isa’yı salıvermek istedi. ama yahudiler, “bu adamı salıverirsen, sezar’ın dostu değilsin!” diye bağrıştılar. “kral olduğunu ileri süren herkes sezar’a karşı gelmiş olur.” pilatus bu sözleri işitince isa’yı dışarı çıkardı. taş döşeme –ibranice’de gabbata– denilen yerde yargı kürsüsüne oturdu. fısıh bayramı’na hazırlık günü’ydü. saat on iki sularıydı. pilatus yahudiler’e, “işte, sizin kralınız!” dedi. onlar, “yok et o’nu! yok et, çarmıha ger!” diye bağrıştılar.
    pilatus, “kralınızı mı çarmıha gereyim?” diye sordu.
    başkâhinler, “sezar’dan başka kralımız yok!” karşılığını verdiler. bunun üzerine pilatus isa’yı, çarmıha gerilmek üzere onlara teslim etti.*

askerler isa’yı alıp götürdüler. isa çarmıhını kendisi taşıyıp kafatası –ibranice’de golgota– denilen yere çıktı. orada o’nu ve iki kişiyi daha çarmıha gerdiler. biri bir yanda, öbürü öteki yanda, isa ise ortadaydı. pilatus bir de yafta yazıp çarmıhın üzerine astırdı. yaftada şöyle yazılıydı:
    nasıralı isa - yahudiler’in kralı isa’nın çarmıha gerildiği yer kente yakındı. böylece ibranice, latince ve grekçe yazılan bu yaftayı yahudiler’in birçoğu okudu. bu yüzden yahudi başkâhinler pilatus’a, “ ‘yahudiler’in kralı’ diye yazma” dediler. “kendisi, ‘ben yahudiler’in kralı’yım dedi’ diye yaz.”
    pilatus, “ne yazdımsa yazdım”*
    karşılığını verdi.*

edit: imla
  • gerçekten var olduğuna dair tek müspet kanıt 1961'de bir arkeolojik çalışma neticesinde bulunan pilatus taşı'dır. o ana kadar varlığına dair kutsal metinler ve tevatür dışında bilinen bir delil yoktur.

metinde yazan: pontius plate, judea krallığı valisi.
  • "quod scripsi, scripsi" ifadesinin sahibi olan kisi.
  • gerçek nedir diye bilinen ünlü sözü sarf etmiş romalı vali. bu soruyu isaya sormuş.

bir de the seventh sign diye bir film vardı, demi moore'lu. orada isa'nin olumunden sorumlu oldugu icin olumsuzlukle lanetlendigi iddia edilirdi...
  • gül suyu kokusundan nefret eder.
hesabın var mı? giriş yap