şükela:  tümü | bugün
 • 2000 yılında başlamış ve 2003 haziran'ında bitmesi öngörülmüş ancak halen devam eden otoyol projesi. tekfen-tubin-özdemir joint venture'u şeklinde başlayan ancak daha sonra bazı değişiklikler olan bu çalışma bittiği zaman adana-istanbul arasında tam bir otoyol bağlantısı kurulmuş olacak ve bu yolculuk esnasında hem süre hem de rahatlık açısından en negatif bölge olan ankara-pozantı arası yolculuk için oldukça rahat bi hale gelecektir.
 • uçsuz bucaksız, insanı bayan, sıkan konya bozkırını daha kısa sürede atlatmamıza vesile olacağını umduğum müstakbel yol.
 • bu yolun 30uncu kilometresinde hep yol çalışması vardır.
  balkanlardan gelen soğuk hava dalgası gibi bir şeydir. aileden biri olmuştur artık.
 • bu otoyolun ankara çıkış hattı yapılmıştır. ankara çevre yolu'nun gölbaşı-konya çıkışının hemen batısında bulunur. şayet trafiğe kapalı bu yola saparsanız, kocaman dört şeritli yol gider gider gider ve 1 km kadar sonra pat diye biter, tarlalar başlar. bu kısım beton bariyerler ile kapatılmadan önce ankaralı motosikletli gençliğin pazar günleri yarışlar düzenlediği bir alandı. bir kaç genç yaşamını yitirince yolu beton bloklarla kapadı karayolları.

  işte o çıkış: http://maps.google.com/…49,32.742112&num=1&t=h&z=17
 • kemerhisar kesimi ile pozantı arası ve otoyolun d750 karayolu'na* ereğli kavşağında bağlantısını sağlayacak ereğli bağlantı yolu inşa halinde olan yol*. otoyol ve ereğli bağlantı yolu 2x(3+1*) olarak tasarlanmıştır. otoyolun proje hızı 120 km/saat, bağlantı yolunun ise 100km/saat dir. maksimum boyuna eğim ve dever ise sırasıyla otoyol için %4, %6 ereğli bağlantı yolu için ise %4.4, %6 olarak belirlenmiştir. şerit , banket , iç emniyet şeridi, dış emniyet şeridive toplam olarak platform genişliği ise her iki yol için de aynı olup sırasıyla 3.75m, 3m, 1m, 3m ve 36.5m dir.

  benim yaz stajımı yaptığım, ncky (nurol,cengiz,kiska,yüksel) tarafından inşa edilen, 8. kısım kemerhisar-eminlik kesimi hakkında bilgi vermek gerekirse:

  otoyol 23.55 km, bağlantı yolu 31.38km uzunluğunda. ereğli bağlantı yolunun tamamı bu kısıma ait. yapılacak işler: 17.2 milyon metreküp yarma, 18.4 milyon metreküp dolgu, 106 menfez, 13 4x4 altgeçit, 27 7x6 altgeçit, 1 10x5 altgeçit, 10 köprü, 538m uzunluğunda 44m yüksekliğinde viyadük.

  işlerin fiyatı*: toplam 234.4 milyon dolar. 79.3 milyon dolar toprak işleri, 133.9 milyon dolar sanat yapıları*, 2.4 milyon dolar ikincil işler, 18.8 milyon dolar bakım ve peyzaj. bugünkü birim fiyatlarda işin toplam maliyeti 300 milyon dolar civarında.

  yaklaşık 55 kilometrelik kısmının maliyeti yaklaşık 300 milyon dolar olunca ankara-pozantı otoyolunun tamamlanmasının zorluğu gözler önüne seriliyor.
 • torosları dikine katettiğiniz pozantı-ulukışla arası bu karayolunun en maceralı kısmıdır. sarp vadilere yapılmış daracık ve virajlarından dolayı 100m ötesini görmediğiniz bu yolun ardından gelen aksaray a kadar olan ve nerdeyse direksiyon kırmaya gerek kalmayacak virajın olmadığı dümdüz, gözünüzün alabildiğine uzanan yollar tam bir tezat oluşturmaktadır.
 • pozanti'dan eregli sapagina kadar olan bolum tamamlanmis, acilis icin rte pasa'nin keyfi bekleniyormus.
  http://www.adanayorum.com/…er_detay.asp?haber=13194

  istanbul'da saat 10-16 arasinda 22 dakikada bir hareket eden iki istasyonluk metro hattinin acilisi icin yeri gogu inletenler, 66 kilometrelik otoyol acilisi icin neler yapar, kim bilir?

  neyse, otoyol tamamlandigina gore, kapikule'den urfa'ya kadar 1500 km boyunca tamamen otoyol (edirne-ankara ile eregli sapagi-urfa) ve bolunmus yol (kapikule-edirne ile ankara-eregli sapagi) olarak gidilebilecek.
 • ankara-pozantı otoyolu’nun ereğli kavşağı ile pozantı kavşağı arasında ulaşımı sağlayacak olan otoyol 12 mart 2009 perşembe günü saat 13.00 itibari ile açılması bekleniyormuş. vatana millete hayırlı olsun.
 • 2023'te tamamen bitecekmiş. 2011 haziran'ında niğde'ye ulaşmıştı bu otoban, 2015 haziran'ına geldiğimizde bu yola tamı tamına 15km eklendi. yani 4 senede 15km yapılan yol 2023'te bok biter. biterse bu yazdıklarımı silmem ben utanırım da, 13 senede torosların eteklerinden niğde'ye anca getirenler utanacak mı onu merak ediyorum asıl.

  not: bir de her yıl niğde tarafından 5km-5km gideceğinize ankara çıkışını mogan gölü etrafından konya yoluna bağlasanız da istanbul'dan gelip adana'ya devam ederken her defasında o gölbaşı denen çöplükten geçmesek, 10 senede bir allahın kulu da düşünemez mi şunu, sırf gölbaşının içinden geçmek için şimdiye kadar tüketilen yakıtla bütün otoban 2 defa biterdi.