• edirne'ye de ismini vermis roma imparatoru.
  • hafizam beni yaniltmiyorsa tarihte tek ornek olarak bir imparatorlugun artik daha fazla geli$memesi gerektigi gibi marjinal bir karari alan tek imparator. bu karari uzerine romanin sinirlarini belirlemi$, ozellikle ingilterenin kuzeyinin gereksizligine karar verdikten sonra bir duvarla ingiltereyi ikiye ayirmi$tir. bu duvar halen gorulebilmektedir, yuksekligi ise cin seddi gibisinden bir yukseklik degildir, daha cok 120cm , 150cm gibisinden degi$en bir yukseklige sahiptir. burclu, yuksek kisimlari var mi onu bilemiyorum. hadrian abinin bir ba$ka animsanmasi gereken ozelligi tek tek imparatorlugun hemen her ko$esine gitmi$ olmasi, hayatinin cogunu yolculuklarda gecirmi$ olmasidir. turkiye de, misir da , ve daha bilmem nerelerde adina pek cok eser bulunmasinin sebebi de , bu ziyaretleri $erefine onun adina dikilen anitlardan dolayidir.
  • fi tarihte, yanındakilere "artık ölümümü düşünmek istiyorum" demiş garip imparator. ek olarak (bkz: marguerite yourcenar).
  • publius aelius hadrianus. roma'nin iyi ve akilli imparatorlarindan, trajan'dan (bkz: trajan) sonra gelen imparatordur. trajan gibi ispanya kokenlidir, tahta cikisi biraz saibelidir, trajan'in hadrian'i varis ilan ettigi bir iki gun sonra da oldugu aciklanmistir saray tarafindan, bunun trajan'in karisinin da karismis oldugu bir saray entrikasi oldugu varsayilir.

imparatorlugun elde tutmasinin mantikli olmadigi topraklardan geri cekilmis ve araya duvar ordurmustur, bu duvarin iskocya'da kalintilari halen durmaktadir. grek kulturu hayranidir, imparatorlugunun her tarafina yolculuklar yapmistir, savas disinda bir sebepten bu kadar gezen tek imparatordur, anadolu'da kendi adi ile anilan kopru, hamam, sehir kapisi gibi bircok eseri vardir.

ismini verdigi hadrianapolis (bkz: edirne) kentimizi kurmus oldugu pek dogru degildir ancak onun sayesinda kucuk sehir savunma amacli bir kale-kent haline gelmis ve onemli olcude gelismistir, sehirde o zamandan kalma hadrian kulesi adli sur kalintisi hala ayaktadir.

escinseldir, sevgilisi (bizim karadeniz civarlarinda tanistigi bir delikanli) misir gezisi sirasinda denize dusup olunce buyuk uzuntuye kapildigi soylenir, kendisinin oldurttugu de soylenir ayricana *.
  • nam-ı diğer oğlancı roma imparatoru.
  • (bkz: hadrianus)
  • traianus'un varisi.22 yil roma imparatorlugu yapmis ve bu donemin buyuk bir kismini imparatorluk sinirlari icinde gezerek gecirmis kisi.
  • gezdiği şehirlerde adına kapılar yaptırılan, yunan efsanelerinden hoşlanan ve bu sebeple dolaştığı her şehrin yardım kapmak ve vergilerden yırtmak için asılsız efsanelerle yunan kökenli olduğunu iddia etmesine sebep olan roma imparatoru...
hesabın var mı? giriş yap