• keşke daha çok olsa, böylece rakı da kendisinden kokteyl yapılabilecek sert içkiler sınıfında yerini alarak daha fazla gorunurluk kazansa. misal milletin absinth diyerek peşine düştüğü fakat gerçek absinth ile pek alakası olmayan nanenin an itibari ile türk rakısından çok büyük farkı yoktur. bu günümüzün uyduruk absinth'i ile çatır çatır kokteyller yapılıp fahiş fiyattan satılırken, bizim rakı anca havaya koku salmakta. %50 alkol oranına sahip altınbaş rakı'yi az baharatlandırıp bir damla yeşil gıda boyası katalım bakalım kaç kişi absinth diye yutacak.

rakıyla yapılabilecek bir diğer kokteyl de aynen absinth'de olduğu gibi küp şeker üzerinden soğuk su damlatarak buzsuz servis etmektir. ve elbette içine kapalılık, beraberinde yalnız kalmayı, tanınmamayı getirir.
  • tüm başarılı kokteyllerde olduğu gibi, rakıyla yapılan kokteyllerde de kendisi ile uyumlu olacak malzemelerin tercih edilmesi gerekir. nasil ki şeftali likörü ile birayı karıştırdığınızda rezil bir tat alırsınız veya süt ile limoncelloyu, portakal likörünü karıştırdığınızda süt kesilir ve o karışım içilmez olur, rakıda da durum farklı değildir. rakıyla kola, rakıyla tekila, rakıyla viski gibi uyumsuz içecekleri karıştırmayı deneyip başarısız olunması, rakıyla başarılı kokteyl yapılamayacağı anlamına gelmez. mesela bir de rakıyla blue curaçao likörünü deneyin bakalım nasıl olacak. ben denedim her açıdan harika oldu, ayrıca bu haliyle su katılıp seyreltilmiş halinden hem çok daha sert hem de içimi çok daha yumuşak --> http://img235.imageshack.us/img235/6999/bcrk.jpg
  • yapılmasalar keşke..
  • rakı da bir yerde anasonlu votka olduğundan denemenin absürt olmadığını düşünenlerdenim. zira elin ingilizi rusu kendi içkilerini süsleyip püsleyip satarken bizim güzel rakımız yukarıda da bir arkadaşın dediği gibi ticari olarak yalnızca koku salınımı yapmakta.

bu iş için kendimi feda ediyorum, rakı hariç elimde limonata, hindistan cevizli ananas suyu, vişne suyu ve nane likörü var. güzel bir kombinasyon yakalarsam editleyeceğim.

sesim çıkmazsa ambulansı aramayın, alışkınım ben. *

edit: hindistan cevizli ananas suyu ile hiç de fena olmadı. kırmızı meyvelerle de deneyeceğim. yeniden editlerim.
  • (bkz: bu milletin değerleriyle oyun oynamanıza müsaade etmeyeceğiz)
  • nane likörü ile olabilir ancak denemedim.
  • 60 ml rakı
    40 ml taze sıkılmış nar suyu
    20 ml taze sıkılmış limon suyu
    10 ml şeker şurubu
    4 damla easymix neyse o (ya da bir yumurtanın beyazı)

shaker'da iyice karıştırıp içine buz eklenir ve süzgeç yardımıyla kokteyl kadehine dökülüp servis edilir. adı da kons imiş.

kaynak
  • " öncelikle rakı rakıdır, abilerin abisidir, laubali laubali şakalar şukalar yapılmaz rakıya. götüyle başıyla oynanıp madara edilmez." diyenlere katılmakla birlikte, şu sokağa çıkma yasağı olan günlerde, evde de içecek bir şey kalmayınca, şöyle bir dizi karşısında hafif bir şeyler içmek isteyip, evdeki stokların bitmiş olmasından dolayı bir süre kıvranıp sonra deneme amaçlı mecburen şöyle bir şeyler yaptım:

1. büyükçe bir zencefili rendenin en bidicik tarafında rendeledim, böylece püresi rendede kalıp, suyu çıktı.
    2. üzerine 1 limon ve 1 portakal sıktım.
    3. içine kafama göre biraz rakı biraz da su koydum ve karıştırdım. (su yerine belki soda da iyi olabilir, emin değilim yine de)

iki minik bardağa deneme amaçlı 1'er yudum koydum. bardaklardan birindeki karışıma tuz, diğerine de şeker attım. ikisinin tadı birbirinden farklı oluyor. canım o an daha çok tuzlu istediğinden ben içine kafama göre biraz da tuz ekledim. isteyen margarita gibi bardağın/kadehin (artık ne kullanırsanız) kenarına da tuz gezdirebilir bence.

süper değildi ama fena da değildi. bir gün şekerlisini de denerim belki.
hesabın var mı? giriş yap