şükela:  tümü | bugün
 • ferhan şensoyun nietzsche ve wagner'i konu alan nefis bir öyküsü vardır:"nietzsche viyana'da götürmedik kadın bırakmaz. herkes bilir bunu ve tabi dostu wagner'de. wagner'in çok hoş bir karısı vardır ve friedrich gizli gizli yavşar hatun kişiye. wagner kıllanır ve viyana'yı terk etme kararı alır. bunu duyan nietzcshe koşar wagner'in yanına gelir. ve der ki:'hayrola üstat. viyana'yı terk ediyormuş sunuz?'... wagner hemen cevabı yapıştırır:'eee, böyle buyurdu zerdüşt!"(bkz: denememeler)
 • insanda polonyayı fethetme isteği uyandırır.
  "i can't listen to that much wagner, i start to get the urge to conquer poland" woody allen@ manhattan murder mystery
 • "i hate wagner but i hate him on my knees" yahudi maestro leonard bernstein
 • woody allen adını hatırlamadığım bir filminde karakterlerinden birine şöyle dedirmiştir:

  ‘’wagner’in müziğini sevmiyorum; bende polonya’yı fethetme duygusu uyandırıyor.’’
 • bir polis memurunun gayrimesru oglu oldugu soylenir..almanya'da orkestra sefligi yaptigi bir donemden sonra karisiyla yoksulluk icinde yasadigi ve ilgi cekmeyi umdugu paris'e gider..ama 1848 dresden isyaniyla ilgisi oldugu nedeniyle isvicre'ye surgun edilir ve burda en olgun eserlerini yaratir..goreceli olarak skandal dolu bir hayati ve sayisiz iliskisi olur, ama 1866da karisinin olumunden sonra lizst'in kizi cosina von bülow ile yuva kurarak durulur..
 • guclu egosu onu baska bir librettocuyla calismaktan uzak tuttu ve boylece kendisi eserlerinin librettosunu kendi yazan ilk bestecilerden biri oldu..gesamtkunswerk ekolunun siki takipcisi olmasi da bunda etkiliydi aslinda..muzigi gibi dili de zengin ve siirsel semboller ve cesitli anlam katmanlariyla doluydu..librettolarinin en belirgin ozelligi ve basarisi ise daha once yazilmis formlari reddederek kendi melodi stiline uygun uzun, karisik ve uyaksiz dizeler yazmasiydi..
 • mendelssohn'un konçertolarını yönetirken her zaman eldiven takar, konser bittikten sonra da eldivenlerini çıkartır çöpe atarmış. adam yahudi diye yaparmış bunu da. görkemli müziklerin bestecisi ırkçı zat.
 • ikinci dunya savasinda "basimizda bir deli olmasa ve esas amacimiz kutsal german imparatorlugu ugruna savasabilsek agzinizi yuzunuzu kirardik sizin" seklinde serzeniste bulunan gururlu alman subaylarinin sesleridir wagner.wagner hitlerle,hitler doktor jeykl olarak gozuktugunde beraber yurumus sonrasinda mr hydea donustugunde suikast yapmaya calismis subaylarin nefesidir.
  en basinda wagner amactir..wagner amac ugruna kahramanca dovusurken gururunu hice saymadan kazanmak için her yolu denemektir.gerekirse fare olmaktir kediyi haklamak icin..
  eger bestekarlari hayatlarin bir donemine yorarsak nasil bach ergenlikse wagner sevismektir..
 • en tanıdık en bildik düğün marşlarından birinin bestecisi.
  http://www.youtube.com/watch?v=a8sf_oiw92k

  diğeri için;
  (bkz: felix mendelssohn bartholdy)
  http://www.youtube.com/watch?v=l7_m1om82o4

  bu büyük üstadlar insanın içine düğün sevgisi bile düşürür... o derece...
 • nietzche'nin bir ara taptığı insan.. hitler'in favorisi..