• bir adet de istiklal caddesinde bulunan kilise. demek ki merkez camii, atatürk meydani gibi bisey bu santa maria kilisesi olayi. santa maria kilisesi olmayan yere vilayetlik mi vermiyolar nedir.
  • 2006'da papazı öldürülen, şimdilerde ise tepesinde bulunan haçtan rahatsız olanlar tarafından taciz edilen kilise. içinde yanıcı bir madde bulunan şişeyle beraber, üstünde "kilisenin tepesindeki haçı ya siz indirin ya biz indireceğiz" yazan bir not kağıdı atmışlar bahçesine.

sonra da içlerinden islam hoşgörü dinidir deyip kaçmışlar.
  • sorumlu papazı anton bulai ile yapılan bir söyleşi:

https://m.youtube.com/watch?v=zofnl2u6ypc
  • izmirdekinin tam adi santa maria italyan katolik kilisesidir.
  • terziye gittigimiz kucuklugumun babamli beyoglu gunlerinden kalma bir gizemli kosedir, merdivenle inilerek gidildigi icin asagida mahzen gibi olusumda neler gizledigini hep merak ettigim, uzerine cocuk kafamda filmler yazdigim. terzi hemen kilisenin yanindaki santa maria haninin birinci katinda idi. babamin ceket pantolon provasinin bitmesini hevesle beklerdim, sonra da onu da ayartarak (ki bu cok zor olmazdi) kiliseye girer, ortami teneffus eder, biraz siralarda oturur dinlenir, gunune gore mum yakar cikardik.
    bir keresinde de papaz efendiye "kizim bach calsin orgta" diye israr etmisti babam, fakat orgtan korkmus, dogru durust calamamistim. sonunu getirmistim ama bir sekilde. neden derseniz orgtaki intibak sorunu yuzunden- piyanoda siyah olan tuslar orgta beyazdir (ve tam tersi de gecerlidir) ayrica piyanistlerin kullandigi pedal hem fonksiyon hem de ebat olarak farklidir. org calismamissaniz apisip kalirsiniz. neyse gizemli oyuncaklari, loslugu, mumlari, rahip-rahibeleri, kilisede yasayan insanlari ile benim icin ilk kilise deneyimidir.
  • beyoğlu'nda iki italyan katolik kilisesinden ikincisi. birincisi için tabii ki (bkz: sent antuan kilisesi)

bu kilise sent antuan'dan daha saklı ve daha basit. içerisinde fotoğraf çekimi yasak ve siyahi elemanlar nöbette.
  • beyoğlundakinin tam adı santa maria draperis kilisesidir.
    geçmişi 584 yılına dayananve tophane'de deniz kıyısında inşa edilen ilk santa maria draperis kilisesi clara bertola draperis adında yardımsever bir hanım tarafından meryem anayı temsil eden bir ikona ile birlikte frensisken rahiplerine bağışlanmıştır.günümüzde ikona klisede hala bulunmaktadadır.
    1660 yılında kilise tamamiyle kül olmuş ;sadece ikona alevlerden kurtulmuştur. frensisken rahipleri1678 yılında yanan kilisenin yerine yeni bir kilise inşa etmişler anacak bu kilise de 1700 ,1727 ve 1767 yıllarında meydana gelen yangınlar ve bir deprem neticesinde büyük hasara uğramıştır.bugün beyoğlunda bulunan kilise 1769 yılında yapılmıştır.
    kilisede pembe carrara mermerinden görkemli bir sunak yani altar (1772)ve üçüncü venedik ekolüne ait dört adet tablo bulunmaktadır.giriş kapısının sağındaki ilk tablo meryem ana ile frensisken azizini tasvir eder. giriş kapısının solundaki tablo geçmiş yüzyılların en büyük felaketi olan cüzzam hastalığından insanları koruyan aziz rocco'yu temsil etmektedir.
    ayin saatleri
    haftaiçi......08.00 italyanca
    ctesi..........18.30 italyanca
    pazar..........10.00 korece
    pazar ..........18.30 ispanyolca
  • beyoğlundakine sık sık gittiğim,her gidişimde bana huzur veren yer.
hesabın var mı? giriş yap