• ayşegül sarıcaya ait konak.
  • moda da 5 katlı ve kesme taştan inşa edilmiş bir köşk imiş.
  • karşısında var olan cafelere oturup uzun uzun bakılası olan bu köşkte, cumhuriyet döneminden bu yana aynı sülale oturuyormuş. yapıldığı gün gibi duran hiç restorasyon yapılmamış bu köşkün mimarisi haydarpaşa tren istasyonunu yapan mimara aitmiş. restorasyon yapılması istensede orijinalliğinin bozulmamasını isteyen ev sahipleri uygun parçaların bulunmasını beklemektedir. bir mektup yazıpta evinize hayranım 10 dakikalık bir tur rica edebilirmiyim gibilerinden nazik ötesi bir yazı yazmayı çok düşündüm. bahçesi cabası bu köşkün. tahtadan kepenkleri bile ilk yapıldığı gibi duruyor. hayranım sayın seyirciler.
  • yeni öğrendiğim bilgiler şu yönde: sarıca köşkü 1. dünya savaşında ingilizlerin karargah evi olarak ardından yine ingiliz yönetiminde ermeni okulu olarak kullanılmış. savaş sonrasında aile evine geri dönmüş.
  • kiracısı olmak istediğim konak ama nereye başvuracağımı bulamadım.
  • ıcerisinde insanlarin yasadigini gordugum ve pek imrendigim, kitaptan firlamiscasina guzel, safi tastan, modadaki konak.
  • yıllarca önünden geçerken nedir ne değildir, içinde yaşayan var mı diye düşündüğüm güzel olduğu kadar bi yandan belki ürkütücü de görünen moda'daki konak. şu haberle gerçekler açığa kavuşmuş oldu benim için.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/28068407.asp
  • şimdi hiç varlığını aramadığım, sevmediğim ama derinlerde bir yerde sadece ve sadece fiziksel görünüşü ve özellikleri ile beni gülümseten bir insanla beraber merak etmiştik bu taş evi. bir gün kapısına gidip "siz kimsiniz" diye sormayı arzu etmiştik. öğrenmek bugüneymiş.

tanım: bir zamanlar sahibini merak ettiğim ev.
  • moda caddesi'nde tüm heybeti ve ciddiyetiyle ayakta duran, 1903 yapımı harika taş işçiliğine sahip yontma taş konak.
    gönül istiyor ki, yazın perdeleri uçuşsun o ciddi havası biraz romantizm ile havalansın, içerden guardianes del amor - historia de un amor duyulsun...

rum asıllı mimar constantin p. pappa’nın bilinen ilk büyük ölçekli yapısı.
hesabın var mı? giriş yap