• sert bir şarkıya girmek gibi birşey. söylendikçe dile daha da yapışan bir özelliği var . bu isimde bir rock grubu olsa da fena olmazmış.
  • insanı titretir, kendine getirir. ardından bir de per mertesacker denirse soğuk duş almış gibi irkilirsiniz. dünya kupası boyunca bu adamların isimlerine şaşırdım durdum. öyle ki almanyanın oynadığı futbol dahi umrumda olmadı. almanca ne acayip diye düşündüm durdum.
  • domuz yetiştiricisi/çobanı demektir... öyle gazla söyleyip "vauuuv ne karizma bir laf ettim" demeyin yani.
  • tıpkı uche okechukwu demek gibi bir şeydir. biri nasıl bundan daha fazla alman isim olamaz diye hissiyat veriyorsa diğeri de aynen bundan daha fazla nijeryalı isim olamaz hissiyatı verir.
  • "schwein" terimi domuz anlamına gelse de, peşi sıra gelen "steiger" kelimesinin almanca'da tam bir karşılığı yoktur. dolayısıyla schweinsteiger kelimesi tam olarak bir anlama sahip değildir.
    dolayısıyla "schweinsteiger demek" türkçede "domuzlolorurbolo" demek gibi birşeydir.
    kaynak: c.tesi günü ntvspor'a katılan orijinal %100 alman spor yorumcusu.
  • call of duty oynayanlar bilirler, yanlış anlamıyorduysam alman askerleri, rus askerlerini görünce "communist schwein" diye bağırırlardı.
    ne zaman schweinsteiger desem kendimi nazi askeri gibi hissederim.
  • ağız yorar. ah işte yazdım, parmaklarımı da yordu. ziyan bir adam zaten bu, ne faydasını gördüm ki?
  • holger badstuber kadar dili yormaz.
  • schwein domuz steiger ise steigen fiilini yapan kisidir. steigen fiili ise binmek, yukselmek, artmak gibi anlamlara gelir. dolayısıyla scweinsteiger i ben cevirmek zorunda kalsam (allah korusun) domuz surucusu olarak cevirirdim. hatta pigraider olarak yayın haklarını alır cizgi romanını cıkarırdım.

edit: simdi bir de stige fiili cıktı ki, eger orjinal bilesik kelime steigen degil de stige den geliyorsa bu durumda domuz ahırında bulunan ama domuz yetistirmeyen biri anlamına gelir (cunku domuz yetistiricisinin kelimesi farklı) ki bu durumda bir insan domuz yetistirmiyorsa domuz ahırına ne bok yemege girmistir onu bilmiyorum, herhalukarda buyuk buyuk buyuk dedelerinde bir arıza var bu gencin.
  • haz almak demektir. rammstein bunu bi şarkısında nakarat olarak kullanmalı. konserde tüm seyircilerin önce şıvannn hafif es verip hemen ardından şıtaygaa şeklinde bağırması fikri kulağa hoş geliyor.
hesabın var mı? giriş yap