• gülay'ın aziza mustafa zadeh ayarı ses ve yorumuyla dinleyip de tekrar bayıldığım, tüm azeri türküleri gibi şahane, insanı istemsiz hüzünlere garkeden bir eser.

deyiptin baharda görüşelim
    bahar geldi geçti sen gelmez oldun
    (üst kısım iki kere dostlar)
    yaradan eşkine ne olur dön
    kuşlar kondu göçtü, sen gelmez oldun
    sen gelmez oldun, sen gelmez oldun, sen gelmez oldun

yarim,
    gözleyirem ben, isteyirem ben (burayı çıkartan, tüm diğer dillerin yanında bir de azeri lehçesine vakıf insan barbie'ye minnettarız)
    sen gelmez, sen gelmez oldun

biz bu sonbaharda buluşacaktık
    bahar geldi geçti, sen gelmez oldun
    (iki kere canlar)
    taşlara mı döndü kalbin, gelmedin?
    aylar geldi geçti, sen gelmez oldun

yarim, gözlerim yolda beklerim ama
    sen gelmez oldun.
    (tekrar edin buraları hep, şarkı nasıl 6 dakika 21 saniye oldu sanıyorsunuz)

demiştin kapına gelirim diye
    kulağım kapıda, ses vermez oldun
    (yine iki, kardeşler)
    boş yere mi yemin ettik ikimiz
    kuşlar yuva kurdu, sen gelmez oldun
    (tekrar demeye bile lüzum görmüyorum artık)

sen gelmez oldun kısmını bir yüz kere daha söylerseniz bitiyor türkümüz, ama bayıyor mu, hayır, beni baymıyor şahsen*.
  • alihan samedov'un balaban esliginde icra ettigi hazin ve buruk lezzet. 2001 yilinin soguk ve islak bir kasim aksaminda, bu parcanin taksim i inleten ezgileriyle yagmur altinda oylesine durup, aceleyle evinin yolunu tutan ayaklar, yapicak hicbirseyi olmadigi icin oylesine vitrinlere bakan gozler, ekmek parasi icin cigirtkanlik yapan sesler, bezgin yuzler, kolkola yuruyen ciftler, sakalasip kosusturan yeni yetmenler, yaslilar, gencler kalabaliginda, karanligi aydinlatmaya calisan sokak lambalarinin olgun isiginda, incecik ciseleyen yagmurun havasina karisan, ozlem kokusunu derin derin teneffus ederken vatani terketme nin ceremesinin ne oldugunu akan yaslarda bir kez daha yasattiran bir sarkidir bu.
  • bu gun hayatini yitiren 12 sehidimizin, ve daha oncesinde yitirdiklerimizin anne babalarinin, eslerinin, cocuklarinin, kardeslerinin, sevenlerinin acili yureklerinin son turkusu...
    mekanlari cennet olsun.
  • aglatan sarkilardan, uzaktakini dusunursun gelmesini dilersin gelemez.gelmiyecektir de...baharlar gelir gecer, sen gelmez olursun.
  • seyşellerde fransa'da yaşayan bir uygur türkünün ağzından dinleyip şaşırmama sebep olan leziz türkü
  • insanın damarına basan mavi $arkı (sibel canın söylemesini adam yerine koyup i$in içine katmıyorum bile)
  • gülay'ın şahane yorumladığı en sevdiğim şarkılar listesinde yıllardır en üst sıralarda yer alan, dinlemekten bıkmadığım, özlem, yalnızlığa dair hüznü olabilecek en yalın/ sade sözlerle anlatan, melodisiyle taa yüreğime işleyen şarkı.
    ...

yarim, gözlerim yolda beklerim ama
    sen gelmez oldun
    ...
  • uzuun bir interrail seyahatine çıkınca, ,
    tren yolculukları ve garlar ile haşır neşir olmaya başlayan bünyede dehşete kapılarak dört gün boyunca kendini göstermeyen kakamıza; -ki en yakın akraba ya da arkadaşa yatıya gidildiğinde bile ürkerek geri basmaktadır- armağan ettiğimiz şarkıdır, aynı zamanda.
  • söz yazarı azeri şair medine gülgün'dür. (d.1926-ö.1991). bestecisi ise ali ekber tagiyev'dir.
  • rusça bir şarkıda da kullanılmıştır müziği.

şarkının adı da 'vspominay menya' yani beni hatırla.

http://www.youtube.com/watch?v=o3bpnrxijug
hesabın var mı? giriş yap