• mükemmel oyun, çogzel oyun, aksiyon falan müzikler falan evet çok iyi güzel de aga; trafik soldan akıyor ya, işte o benim oyunun ilk dakkasından beri ebemi sikiyor. o arabalara soldan değil sağdan biniliyor ya, işte o beni çıldırtıyor.
  • 2009'da activision tarafından true crime serisinin 3. oyunu olarak true crime: hong kong olarak duyurulmuştu. yüksek geliştirme bütçesi ve ertelemelerin sonucu olarak activision 2011'de oyunu iptal etti.
    6 ay sonra square enix oyunun haklarını satın aldığını açıkladı, fakat 2012'de oyunun sleeping dogs olarak tekrar duyurulmasıyla true crime isim hakkının alınmadığı sadece oyunun kendisinin satın alındığı görülmüş olundu.

açık dünya bir oyun olan sleeping dogs, omuz üstünden yani 3. şahıs kamera açısından oynanacak. oyunda wei shen adında bir polis memurunun sun on yee adında bir triad organizasyonunun içine sızarkenki maceralarını yaşıyoruz.
    karakterimiz yürüyüp koşabiliyor -eheh-, zıplayabilyor, çeşitli objelere tırmanabiliyor, yüzebiliyor, silah kullanma ve dövüş sanatlarında ise uzman. aynı zamanda bot,araba ve motor dahil olmak üzere bir sürü araç türü kullanma şansını elde edeceğiz.

kavga sistemi ise yumruk yumruğa dövüş etrafında dönüyor ve batman: arkham asylum/city oyunlarından hatırladığımız "freeflow" dinamiği kullanılıyor. sürüş dinamikleri ise bir kaç united front games çalışanının eskiden need for speed markalarında çalışmalarından dolayı need for speed serisinden esinlenilmiş. ayrıca motor sürerken hareket eden bir arabaya zıplama imkanımız da var.

hikayenin ana hatlarını taşıyan görevler dışında, bu tür oyunlardan hatırlayacağımız görevler dışında yetenekleri geliştirme ve serbest gezinme tabii ki var. ara görevler ise genel de sokak yarışları üzerine kurulu.

oyunda 3 başarım türü var:
    triad, face ve polis.
    daha fazla triad puanı demek acımasız ekipmanlar ve yetenekler demek.
    daha fazla face puanı saygınlık, önemli insanlarla tanışabilmek demek.
    daha fazla polis puanı ise polis ekipmanları ve yeteneklerine ulaşabilmek demek yani anladığım kadarıyla triad puanı'nın polis versiyonu.

şu an ki görünüşüyle efsanevi gibi.
  • puan 8/10

yine güzel bir oyunla karşı karşıyayız. oyunun hikayesini diğer yazarlar anlatmış ama kısaca özetlemek gerekirse hong kong mafyasını çökertmek amacıyla mafyaya sızan gizli görevdeki bir polisi konu alan bir oyun. oyunun konusu klasik gelebilir ama bence çok güzel işlenmiş ve çok sürükleyici bir oyun ortaya çıkmış. artı ve eksileriyle inceleyeceğim.

oyunun hikayesiyle başlamak istiyorum. konusu güzel ama hikaye nasıl işlenmiş, önemli olan bu oyunlarda. başlarında ne yalan söyleyeyim sıkıldım, ilk bir iki saat çok içine çekemedi hikaye. ama sonrasında oyun ilginçleşmeye daha da önemlisi ciddileşmeye başladı ve sonlara doğru heyecandan başından kalkamadığım bir oyuna dönüştü. bu yüzden size tavsiyem ilk saati oynayıp kötü demeyin, oynadıkça derinleşiyor. karakterler de gayet başarılı, güzel ve değişik karakterler mevcut. bu karakterlerin de değişimi ve gelişimi güzel yansıtılmış hikaye içinde. ben daha çok oynanış ve oyunun içeriği hakkında bilgi vermek istiyorum çünkü hikayedeki şeyler spoilera girebilir.

oyunun en büyük artısı bence dövüşleriydi. gta tarzında bir oyunda silahların değil de yumrukların konuştuğu, etrafta bıçak bile bulmanın zor olduğu, aynı anda 5 10 düşmanla dövüştüğümüz bir oyun pata küte ilerlemekten sıkılan ve challenge isteyen bünyelere ilaç gibi geliyor. bu yüzden silahların az olması, sadece silaha ihtiyacımız olan yerlerde yerden bulunması, hatta bazen düşmanın silahını elinden almamız bu oyunu tarz olarak farklı bir yere koyuyor. oyunda silah kullandığımız kısımlarda ise isabet oranının düşüklüğü oyunu çok gerçekçi yapıyor. bir yere nişan alsanız da kurşun farklı yerlere gidebiliyor. gta tarzı bir kolaylık yok oyunda, silahlı çatışmalar çok gerçekçi. oyunda dövüşlerde counter attack sistemi ise doğru zamanda doğru tuşa basmak üzerine kurulu. sürekli olarak düşmanlarla dövüşüp size vurmaya çalışanları fark etmeye çalışmak zevkli dövüşlerin gerçekleşmesini sağlamış. dövüşleri daha zevkli hale getirmek için dövüştüğün ortama etkileşime geçebileceğin bir sürü nesne koymuşlar. mesela düşmanı tutup çöp tenekesinin içine atabiliyor, duvara fırlatabiliyor, kafasını mermere vurabiliyor, elektrik akımı verebiliyorsunuz. veya düşmanlardan yere düşen bıçak, boru gibi cisimleri yerden alıp düşmana vurabiliyorsunuz. fakat 6 7 vuruştan sonra bıçak da olsa etkisiz hale geliyor, biraz saçma ama yumruk yumruğa dövüşün devam etmesi için zorunlu bir sistem. ayrıca oyun boyunca bazı heykelleri toplayarak yeni dövüş teknikleri öğrenebiliyor, kombolar yapabiliyorsunuz. vuruş hissi de oldukça başarılı ki bu dövüş tarzında o his çok önemli.

dövüş dışında atmosferden bahsetmek gerekirse ise uzak doğu temalı bir oyunda atmosferin kötü olması pek mümkün olmuyor. o rengarenk ışıl ışıl tabelalar, ilginç yemek satan yerler, pis arka sokaklar, capcanlı caddeler. oyun hong kong atmosferini oldukça başarılı bir şekilde oyuna aktarmış. sadece hava değişimleri çok ani yaşanabiliyor, 3 saniye içinde güneşli havadan kapalı yağmurlu havaya geçebiliyorsunuz. yine de çok büyük bir sıkıntı değildi benim için. grafikler güzel denilebilecek seviyede. tabi gta 5 seviyesinde değil ama size rahatsız etmez, triple a oyunu. oyundaki harita büyüklüğü yeterli seviyede, ne çok büyük ne de çok küçük. oyunda yapabileceğimiz çok çeşitli şeyler olmadığı için bu harita büyüklüğü yeter de artar bile. açık dünya oyunlarının temel şartı dünyanın çanlı olması benim için. bu oyunda şehir yaşıyor, kalabalık sokaklarında o insanların yaşadığını ve alışverişe çıktığını, satıcıların bir şeyler sattığını, bazı insanların muhabbet ettiğini görüyorsunuz, şehirde hayat var. o kalabalık caddelerin arka yüzündeki pislik götüren sokaklar size çelişkiyi hissettiriyor.

görevler içinde yapabileceğiniz ekstra şeyler var oyunda. sadece dümdüz adam dövmekten ziyade farklı farklı aksiyonlara girebiliyorsunuz. mesela araba ile giderken başka arabayı takip edip, ona yakınlaşınca kendi arabanızdan takip ettiğin arabaya atlayabiliyor ve arabayı durdurabiliyorsunuz. ayrıca oyunda en çok hoşuma giden şeylerden birisi hack sistemleriydi. görev gereği kamera ve telefonları hackleyebiliyor, dinleme cihazları yerleştirebiliyor, kilitli kapıları açabiliyorsunuz. bunların hepsini küçük küçük şeyler başararak yapabiliyorsunuz. hack tuşuna basıp hack yapmak yerine gerçekten 4 haneli bir şifreyi çözmeye çalışıyorsunuz. bu tarz bulmacalar (çok da bulmaca değil ama neyse) oyunda bir şeyler yaptığınızı hissettiriyor size. siz yapamazsanız yapamıyor, tüm kontrol sizde. oyunda bazı kısımlarda ise hızlı konuşma sistemi getirmişler. mesela biri size ne işin var burada diye sorunca, hızlı bir şekilde tuşa basarsanız iyi bir bahane üretip yırtıyorsunuz, öbür türlü yakalanıyorsunuz. bu da yine sizin bir şeyler yaptığınız hissini çok güzel veriyor.

hong kong’da yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler var fakat yeterli değil. karaoke yapabilirsiniz ki çok eğlendim yaparken. onun dışında masaj yaptırabilirsiniz ama hiçbir şey görmüyorsunuz, para gidiyor sadece. araba yarışları ve dövüş turnuvaları var. bunlar da zevkli fakat yine de biraz daha çeşitlendirmeleri gerekiyordu bana kalırsa.

oyunda kötü diyebileceğim birkaç şey var. bunlardan ilki kendimizi geliştirme. farklı şeyler yaparak farklı puanlar alıp farklı konularda geliştirmek çok güzel bir düşünce. mesela polis görevi yapınca polis puanı alıp polis geliştirmeleri yapabiliyorsunuz. fakat bu geliştirmeler çok lineer ilerliyor. yani puan gelince hangisini geliştireyim diye çok düşünemiyorsunuz, zaten belli neyi geliştireceğiniz. olay burada az geliştirme seçeneği olması değil, asıl sorun bir geliştirmeyi yapmanız için önceki geliştirmeyi yapmanızın gerekmesi. birbirinden bağımsız şeyler olsa bile oyun size istemediğiniz geliştirmeleri yapmanızı zorunlu kılıyor istediğiniz bir geliştirme için.

oyunda araba sürme maalesef çok başarılı değil, virajları rahat bir şekilde alamıyorsunuz. araba çeşitliliği de ortalama seviyede, çok fazla çeşit yok. oyundaki yan görevler ise sıkıcı bana kalırsa, çok basit ilerliyor. gtada her yan görevin mükemmel hikayesi mükemmel karakterleri olurdu. bu oyunda ise yan görevlerde tanıdığım bir karakter bile yok neredeyse, git öldür yakala kafasında. koymak için koyulmuş diyebilirim.

oyun genel olarak çok başarılı, ufak tefek sıkıntıları olsa da kesinlikle alıp oynanması gerekiyor.
  • 9-10'lu yaşlarda oynamıştım ilk olarak. aradan hemen hemen 10 yıl geçmiş, bence bir oyunu özetleyen en güzel şeyler yıllar sonra bile akılda kalan şeylerdir. oyunu geçen haftalarda steam'de indirime girmesiyle aldım ve bir saatlik nostalji yaşadım. şu sınav* dönemi geçince %100'e yakın bitirmeyi düşünüyorum.

oyun atmosfer olarak gerçekten yıllar içerisinde hiçbir yara almamış. hala daha yaşayan canlı bir şehir olarak karşımıza çıkıyor hong kong. belirli bölümlere ayrılmış ve hepsinin ortamını hissedebiliyoruz.

oyunun para sistemi güzel-di. parayı harcayabildiğimiz -yanlış hatırlamıyorsam- tek bir yer var: araba satın almak. oyunda satın alınabilir araba çeşitliliği oldukça fazla. haritada hatrı sayılır sayıda park istasyonları var. buralardan satın almış olduğunuz arabaları alıp kullanabiliyorsunuz. bu da eğer arabanızı uzak bir yerde bıraktıysanız dahi araçsız kalmanızın önüne geçiyor.

oyunda uzak doğu atmosferinin yanı sıra hollywood tarzı dövüş animasyonları var. zaten oyunun asıl olayı bu. eğitim ağacından zamanla daha fazla animasyon açılıyor ve dövüşleri daha kolaylaştırıyor. aksiyon animasyonları sadece dövüşle sınırlı değil, bilgisayarda q ile arabanın kapısını aralayarak ilerideki arabaya atlayıp sürüş halinde de araç çalabiliyoruz. bazen hayat kurtarıcı olabiliyor bu. araba kovalamacalarının asıl sırrı ise shift tuşuyla yaptığımız ani frenli manevra. bu manevra sayesinde bizi takip eden arabayı etkisiz hale getirebiliyoruz. sayısını yanlış söylemiyor isem, normal arabalara 2, polis arabalarına 3, kamyonet tarzı araçlara ise birden fazla vuruş yapmak gerekiyor.

hikaye konusunda spoiler vermemek adına: aradan 10 yıl geçmesine rağmen bazı öenmli sahneler hala aklımda.

(-) şimdi gelelim oyunun en olumsuz yanına, oyunun sanırım en eksik yanı mekanikleri. mekanikleri diyorum çünkü genelde araba mekanikleri eleştiriliyor. bence hamlık ve hantallık bununla sınırlı değil. koşu ve parkur mekaniklerinden tut, silah sekanslarına kadar hepsi bu hantallığı içerisinde barındırıyor.

steam'de definitive edition versiyonu 89'dan 13.75 tl'ye düşüyor. içerisinde 2+ yan paket daha var. bu fiyata güncel tarih itibarıyla yalnız bir adet mcvities bitter çikolata kaplamalı bisküvi alınabildiği düşünülürse kesinlikle alıp denenebilecek bir oyun. aşağı yukarı 20-40 saat aralığında sürebilecek bir oyun.
  • playstation plus sağolsun, hiç aklımda yokken, bir haftadır oynuyorum. ilk izlenimlerim :

- kendini oynatıyor, çok zor değil, muhtemelen bitirmeden sıkılacağım ama daha o aşamaya çok var.

- yıllar sonra hatırlayacağım, şöyle de bir oyun vardı diye ortamlarda bahsedeceğim bir oyun değil.

- dolmuş hattı görevini biz türkler kadar manidar bulan olduğunu sanmıyorum. hatta abd ve avrupa gençliği benim çok eğlendiğim bu göreve hiç anlam veremeyip, sıkıcı ve gereksiz bulmuş bile olabilir.

-görev icabı 6-10 kişiye dalmanız gereken durumlar, başlarda zorlayıcı oluyorsa; ortama arabayla dalın. elemanlar sizi arabanın içinden çıkarıncaya kadar bir kısmını ezmiş olursunuz zaten.

- her gün evden çıkmadan, buzdolabından beleş içeceginizi içip, verdiğiniz hasarı arttırabilirsiniz. bu da ilk zamanlarda dövüşlerde fark yaratır.

-çoğu arabanın bagajında levye var, dövüşe girmeden önce mutlaka alın. o an kullandığınız araba olması gerekmez, sokaktaki herhangi bir arabadan alabilirsiniz.

- önünde dua ettiğinizde toplam sağlığınızı arttıran sunak gibi şeyler var. oyunun başlarında boş boş dolaşırken, ağzını ayırmayın, gözünüz bunlarda olsun.
  • 1.5 patchi çıkmıştır ve tam 7 küsur gb tır. oyundan büyük bu ne lan
  • kontrolleri başarılı; kfafnı kurcalamıyor. dövüş sistemini eğlenceli buldum. araç sürme çok iyi değil açıkçası; space + yön tuşlarıyla arabaya olmayacak hareketler yaptırabiliyorsunuz. ayrıca araçtan dışarı fırlama veya motordan düşme çok zor.

senaryo klasik ama araçtan araca atlama, her ne kadar kolay da olsa ikna özelliği ve işleniş güzel. oynamak istiyorsun yani. yan görevlerin çeşitliligi az gibi ama hep farklı işlenmiş. bir keresinde iş atan kadına bakayım derken soyuluyorsun; bir diğerinde aracı bozulmuş bir kadına yardım ederken.

gta fanboylarını siklemeyin. güzel oyun.

grafikleri 80
    oynanış 90
    keyif 95 diyorum.
  • 2022 yılında bile kendini hala zevkle oynatabilen, aşırı ucuz paralara satın alınabilen bir oyun. rockstar ürünleri'nden (gta ve rdr) sonra en iyi açık dünya oyunudur. hikayesiyle ve oynanışıyla oyuncusunu içine alır ve oyun bitene kadar bırakmaz. gta gibi seri haline getirilse mükemmel olacak.
  • uyuşturucu ticareti, insan ticareti, adam ezme, adam kesme her şey var oyunda da, gidip bir satır bile satın alamıyorsunuz.. silah satın alacak hiç yer yok.. kaldı ki bir de polissiniz yani..

neyse ya, oyun çok güzel, hala da sıkmadı.. bu oyunla ilgili en güzel şey de bu sanıyorum..

edit: polis arabalarının bagajında pompalı var..
  • kurtlar vadisi dizisinden aşırı derece esinlenen oyun. hayır hayır genel konusu itibariyle demiyorum:

--- spoiler ---

ana karakterimizin polis arkadaşı ile köprüde konuşurken winston öldü artık yeni winston ben oldum konuşması, aslan akbey ile polat alemdar'ın çatıda konuşmasının birebir olmasıyla beni derinden etkiledi.*

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap