• fragmani beklenmeyecek derecede basarili film. ayrica zachary quinto ve nicholas da var. daha ne olsun.
  • comic-con fragmanı düşen film.

https://www.youtube.com/watch?v=5ovhjpcob3c
  • edward hala daha rusya'da olmasina ragmen amerika'da istedigi her yere gidebiliyor :) nasil mi ? ıste karsinizda gercek mr.robot
  • joseph gordon-levitt, snowden'ın sesine bayağı bir çalışmış anlaşılan...fragman oynarken bir ara gerçek snowden'dan montaj falan yaptılar sandım resmen.
  • trainler'inde nicolas cage'i görmemle beni benden alan film.
  • imdb'de an itibariyle 111 kişinin 1 puan verdiği film. filme verilen an itibariyle toplam oy sayısı ise 476.

enteresan bi şekilde yanlı oy kullanılmış.

işte bunlar hep amerika'nın oyunları.
  • spoiler

snowden devletin gizli birimlerinde çalışırken pek çok şeye tanık olur: nsa'nın bütün dünyayı dinlemesi, cep telefonundan sinyal alınca ortadoğu'daki bir köyü hiç düşünmeden eldeki fareyle abd'den havaya uçurma, nsa'nın en çok amerikalıları dinlemesi, haksız yere adamları tutuklatıp onlara şantajlar yapmak ve/veya ölümlerine neden olmak vs... snowden tabii ki bunlardan rahatsız oluyor. fakat elemanımız onca şeye rağmen gerizekâlı bir milliyetçi gibi "ülkeme faydalı olmak istiyorum" vs diyerek işinde kalmaya devam eder. demek istediğim yukarıda denmiş aslında. snowden kendisinin de takip edildiğini fark edince belgeleri yayınlıyor. ha bardağın dolu tarafı belgeleri yayınlaması tabii ki ama aslında daha önce de yayınlayabilecekken en fazla "vay şerefsizler" deyip geçmiş. demek ki kendisinin de dinlendiğini, takip edildiğini öğrenmeseydi işine devam edecekti.

dönelim filme. stone her şeyi ama her şeyi anlatmak istediğinden zaman zaman sıkıcılaşıyor. snowden'ın askerliği, cia'ye girişi, sevgilisiyle inişli çıkışlı ilişkisi, istifası, işe tekrar girişi, yapılanları (dinleme vs) sorgulamaya başlaması, hastalığı, gazetecilerle birlikte belgeleri yayınlatmaya çalışması, gazetecilerle röportajları ... uzun yılları, her şeyi anlatmak istiyor stone. hatta bir ara kaptırıp iyice tarih öğretmenine bağlıyor, neticede tarih öğretmeni gibi sıkıcılaşıyor. kısacası stone iki eliyle tutabileceğinden daha fazla karpuz tutmaya çalışıyor. birkaç karpuzla yetinse daha iyi olurdu. ben zaten biofilmlerde kişinin tüm hayatına odaklanılmasını pek doğru bulmuyorum. öyle yapıp başarıya ulaşanlar da oluyor ama sayı çok az. en iyisi hayattan bir kesit alıp ona odaklanmak.

kötü bir film diyemem, zaman kaybı da değil. joseph gordon-levitt izlenirliği artırıyor. adamın oyunculuğu dört dörtlük. sesini bu derece değiştirebilmesi enfes. zaten oyunculukta en çok şaşırdığım şey de sesi değiştirebilmek. 2,5 saatlik bir filmde sesini bu şekilde tutmak muazzam bence. jgl epey iyiydi. shailene woodley fena değildi. bardağın dolu tarafı: stone bu kez kötü bir film yapmamış. önceki filmi savages'ı epey kötüydü. neyse ki bu filmle biraz toparlanmış. ama sonradan hatırlayabileceğim çarpıcılıkta ve kalitede de değil.

spoiler
  • bu yılın oscar adaylıklarında kendinden bahsettirecek oliver stone filmi.konu gerçek hayat ve cıa hikayesi ise akademi kayıtsız kalmaz.filmdeki favori oyuncum ise melissa leo.
  • film bana bir anlamda das leben der anderen'i hatırlattı..

gayet leziz ve başarılı bir film olmuş. zaten oliver stone'un çözümleme filmleri size olması gerekeni ve akışı yeterince anlatır.

--- spoiler ---

filmde snowden'ın askerlik günleri bilerek sunulmuş.
    2 açıdan!
    1.si snowden askerlikten ayrılmasaydı, asker olup vatanseverliğini bu şekilde sergileyecekti.
    2.si ise snowden'ı o noktaya getiren, casusluk yapmasına meyleden özelliği yine vatanseverliği.
    hatırlayın; amiri hep, "ülken için amerika için!" diye gaz veriyordu.

daha sonra snowden da sevgilisiyle tartışırken ülkem için amerika için diye ara gaz veriyordu kendine..

sonra ne oldu? baktı ki ellerindeki yetkiler haddini aşmaya başladı ve vicdanen ayrıca yine vatanseverliği sayesinde bilgileri dışarı sızdırdı. nsa olayını gözler önüne serdi.

çünkü snowden biliyor ki ellerindeki program, amerikalıları da yeterince dinliyor..

bu arada başlarda snowden'ın sevgilisinden de şüphelenmek mümkün. bir anda hayatına girmesi ve sürekli fotoğraflarını çekmesi çok şüpheli. snowden zaten işi gereği kendisi de paranoyaklaşıyor hatta geçirdiği epilepsi krizleri hep kamera ya da cam yansımaları olduğunda beliriyor..

yoksa snowden'ın izlendiği için bilgileri dışarı çıkardığını, kısaca korktuğunu söylemek biraz ahmakça olur.

filmin en güzel yeri ise final sahnesi ve gerçek edward snowden'ın konuşmasını görüyoruz..

eşinin sadakati de muhteşem..

--- spoiler ---
  • oliver stone'un yine oliver stone'luğunu yaptığı film.
hesabın var mı? giriş yap