şükela:  tümü | bugün
 • bir gıda koruyucusu.gıdaları bozulmalara ve bakteriyel faaliyetlere karşı korumak için kullanılır
  "hiçbir katkı maddesi kullanılmamıştır" ibaresi varsa bir üründe,orda sodyum benzoat yoktur.
 • kodu e211 olan kanserojen katkı maddesi.
 • 1 gramının 1 atı bir saniyede yere yıkıp öldüreceği antimikrobiyal madde. çoğu gazozda ve asitli içecekte bulunur.
 • yenidoğan dönemi metabolik hastalıklarının bazılarında damar yolu ile verilerek vücutta biriken amonyağın atılımını artıran ilaç
 • ingiltere'deki sheffield üniversitesi'ne yapılan bir araştırma sodyum benzoat maddesinin hücrelere ciddi zarar verdiğini ortaya koydu. madde gazlı içeceklerde ve bazı soslarda kullanılıyor

  ingiltere'de yapılan bir araştırma, gazlı içeceklerin içeriğinde bulunan sodyum benzoat maddesinin hücrelere ciddi şekilde zarar vererek, siroz ve parkinson gibi hastalıklara yol açabileceklerini ortaya çıkardı. küflenmeyi önlemek için kullanılan ve e211 olarak da adlandırılan sodyum benzoat maddesinin turşularda ve bazı soslarda da kullanıldığı belirtildi.

  ingiliz independent on sunday gazetesinin manşetten verdiği habere göre, sheffield üniversitesi'nin maya hücreleri üzerinde yaptığı araştırmada, sodyum benzoat (e211) adlı koruyucu maddenin, hücrelerin "güç istasyonu" olarak tanımlanan mitokondride dna hasarına yol açtığı görüldü. araştırmayı yapan moleküler biyoloji ve biyoteknoloji profesörü peter piper, "bu kimyasal maddeler mitokondrideki dna'yı tamamen devre dışı bırakıyor" dedi.

  mitokondrinin oksijeni enerjiye dönüştürdüğünü söyleyen prof. piper, "buradaki hasar, hücrelerin ciddi şekilde bozulmasına yol açıyor. dna'nın zarar görmesiyle, parkinson, sinir sistemi bozukluğu hastalıkları ve yaşlanma arasında bir bağ bulunuyor" dedi.

  sodyum benzoatın ingiliz gıda standartları kurumu ve ab tarafından onaylandığı, ancak bu araştırmanın ardından ingiliz milletvekillerinin testlerin yenilenmesini istediği belirtildi.

  piper, "gıda endüstrisi, bu maddelerin test edildiğini ve tamamen güvenli olduğunu söyleyecektir. ancak eski güvenlik testleri yetersiz kalıyor" diyerek yeni testler yapılması gerektiğini söyledi. piper, bu içecekleri özellikle çocukların bol miktarda tükettiğine dikkat çekerek anne babaları yeni testler yapılana kadar içecekleri alırken dikkatli olmaları konusunda uyardı. gazete de aralarında coca-cola, fanta, sprite, pepsi max ve diet pepsi'nin de bulunduğu ürünlerde maddenin bulunduğunu kaydetti.

  turkce kaynak:
  http://www.milliyet.com.tr/…/05/28/yasam/yas01.html

  ingilizce orijinali:
  http://www.independent.co.uk/…ur-health-450593.html
 • doğrudan değil, dolaylı kanserojen etkisi olan madde. sodyum benzoat, askorbik asit (e300, nam-ı diğer vitamin c) ve potasyum benzoat ile birlikte tüketildiğinde benzen oluşturabilir. kanserojen etkisi olan işte bu benzendir. bu üç maddenin birlikte alınması vücutta benzen oluşturacak diye bir şart yoktur. olasılık vardır.

  bu maddeleri içeren yiyecek-içecek markalarını ve bunları üreten şirket isimlerini, oluşabilecek hukuki problemlerden dolayı yazamıyorum. bu bilgilere ulaşmak, tüketici olarak size düşüyor.
 • (bkz: benzoik asit)
 • coca cola şirketinin, ürettiği kolalarda kullandığı için hatasını kabul edip akabinde özür dilediği zararlı madde. habere göre, siroza neden olduğu belirtilen maddenin kullanımına son verecekmiş coca cola şirketi.

  http://www.aktifhaber.com/…ews_detail.php?id=170492
 • çocuklarda hiperaktiviteye sebep olduğu şüphesi duyulan koruyucu nitelikte gıda katkı maddesi.

  kullanımına belirli limitler dahilinde izin verilen bazı gıdalar;

  alkolsüz içecekler (süt bazlı içecekler hariç)
  alkolsüz fıçı birası,
  hacmen %15'den az alkol içeren distile alkollü içkiler,
  düşük şekerli reçeller,
  jöle, marmelatlar ve benzeri düşük kalorili veya şekersiz ürünler ve diğer meyve bazlı sürülebilir ürünler,
  zeytin ve zeytin bazlı ürünler,
  ** % 60 veya daha fazla yağ içeren emülsifiye edilmiş soslar,
  ** % 60’dan az yağ içeren emülsifiye edilmiş soslar,
  pişmiş kırmızı pancar,
  pişirilmiş kabuklular ve yumuşakçalar,
  şalgam suyu

  ** bu iki sos tipinin ayrı ayrı belirtilmesi izin verilen limitlerin farklı olmasındandır.
 • "merhaba sodyum, ben suat" diyecekmiş gibi gelen kanserojen madde.