• hocalarımın yönlendirmeleriyle yapabildiğim 2 staj ve başvurduğum onlarca firmadan sonra söylebileceğim tek şey, adam akıllı bir yerde, torpiliniz olmadığı sürece staj yapmanıza imkan yoktur. aramayın bulamazsınız. adamlar geri dönüş bile yapmıyorlar, sonra vay efendim ben hakkımla bulmak istiyorum staj yapılacak yeri. yok öyle bi dünya güzel kardeşim. sana söylüyorum, okula adım attığın andan itibaren nerde kim var tanıdık araştır, hatta tanıdık bulamıyorsan kolpadan tanışılacak ortamlar falan yarat. yoksa "lan staj yapamıycam galiba." diye tutuşur, üzerine de "daha staj yapamıyorum, kim bilir nasıl iş bulucam mnskym." diye gezinirsin.

kıssadan hisse : staj yapacak yer değil, iyi bir firmada tanıdık aramaktır mesele.
  • kendi staj arama dönemimi aklıma getirmiş başlıktır.

bütün çevrem yazılım sektöründeydi o dönem ancak bir atölye stajı yapmam gerekiyordu, bunun için bir fabrika bulmalıydım.

bölümün web sayfasından onaylanmış bütün fabrikaların listesini çektim, izmirde olanları filtreledim, bir excel dosyasına şirket adı, adres ve iletişim bilgisini derledim. yalaşık 100 şirketlik bir liste çıktı önüme. bir gecede hespine tek tek maile ek olarak cvmi gönderdim "sayın yetkili ... " şeklinde tarih ve biçim belirterek derdimi anladım.

yaklaşık 3 günde %5 civarında bir başarılı dönüş elde ettim. %5 de çok önemli değil, 1 şirket olumlu dönse yetiyordu. konuyu bu şekilde çözüme kavuşturmuştum.

not: ytü endüstri
  • once basvurulacak sirketlerin uzun bir listesi yapilir.. yapilan basvurular sonucu listedeki sirketler teker teker elenir ve en sonda kalan sirket buyuk olasilikla iceride tanidiginizin oldugu sirkettir..

(bkz: kissadan hisse)
  • her üniversite ögrencisinin ortak sorunu. yapılan yer referans olarak algılanacagından ve de bir$eyler ögrenebilme kaygısından dolayı iyi ara$tırılması gerekir. ancak torpilsiz iyi bir tane bulmak zordur.
  • bazı suserlerin* ise "bu sene de naylon staji kabul edecek, bana ellerindeki hazır staj raporlarindan bir tane verip ugrastirmayacak bi yer bulabilecek miyim?" kaygısıyla yaklastiklari mesele.
  • stajdan bıkan bir mezun için staj yapmayacak bir yer aramaktır mühim olan.
  • eğer yeterli tanıdığınız yoksa çok zor olabilecek durum. istanbul'da staj yapmak tam bir harala gürele şeklinde gerçekleşirken inşaat mühendisliği ya da makina mühendisliği gibi ofis dışında da fabrika, şantiye(yapı,yol ya da su) gibi ortamlarda yapmanız gerekiyorsa işiniz zordur. istabul içinde düzgün şantiye bulamadığınızdan günde 3 saat gidiş-geliş ile çıldırabilirsiniz. en önemli nokta ise staj yerinin bulunması işinin asla son zamanlara bırakılmaması gerektiğidir. devlet kurumları alımlarını en geç mayıs gibi karara bağlamış ve kontenjanlarını bitirmiş olabilirler*. devlette staj yapmanın en büyük yararı staj defterinizin çok derin incelenmesine bile gerek duyulmamasıdır.*
  • tanıdığın yoksa bulamazsın muhabbetini geçtim, 3. 4. sınıf değilsen bulması çok daha zorlaşan olay. 2. sınıfa zorunlu stajı koymuşsunuz ama bizi alan yok be abicim. her şeyin bir 'alo'ya bakması çok sinir bozuyor. örnek olay:
    kişi firmanın standını uzaktan gözüne kestirir. usulca yaklaşır ve yapıştırır;
    -merhaba ben bla bla, bla bla öğrencisiyim. staj imkanlarınız hakkında bilgi alabilir miyim?
    +merhabaa, kaçıncı sınıfsınız acaba?
    -2. sınıf :)
    +hmm maalesef yalnızca 3. ve 4. sınıfları alıyoruz :/ .

ulan bir bilgimi test et bişi yap. ilk sorulan soru kaçıncı sınıfsın olur mu? oluyor ifindim.
  • ya lanet olsun yemin ediyorum , istanbuldayım 3.sınıf bilgisayar muhendisligi ogrencisiyim , bir siber guvenlik firmasiyla 1 yazili 2 sozlu mulakat yaptim ve sonuç : olmadı , 1 aydır buna uğraşıyordum cıldırmak üzereyim şuan
  • daha bugün staj yerini ayarlamış bir üniversite öğrencisi olarak, zordur. torpil yoksa çok zordur. ama zor olanı başardım. kendimle gurur duyuyorum.
hesabın var mı? giriş yap