şükela:  tümü | bugün
 • nazi almanyası döneminde ikinci dünya savaşı öncesi başlamış olan ari ırka ulaşma amacıyla kusurlu*(!) insanların özelliklerini gelecek nesillere aktarmasını önleme amaçlı kısırlaştırma süreci. bu uygulamalar sırasında binlerce insan da hayatını kaybetmiştir. bu uygulama kapsamında ötenazi programları yürütülmüş, hastanelerde cephedeki askerlere yer açmak ve maliyeti azaltmak amaçlı hastalar sahte belgeler hazırlanarak öldürülmüştür. bir süre sonra, bu belgelerde, daha önceden apandisiti alınmış hastaların apandisittaki bir hastalıktan dolayı öldüğü gibi örneklebilecek hatalar yapılınca bunlar kamuoyunda fark edilir ve hitlerin bu politikası tepki alınca sona erdirilir.
 • kısırlastırma yapılarak uygulanan dogum kontrol yöntemine verilen ad.
 • sterilize etme işi..
  bir nevi temizlik
 • dis hesaptaki degismeden dolayi artan fazla likiditenin, acik piyasa islemleri ile emilmesidir.
 • mikroorganizmaların hem spor hem de vegetatif formlarının öldürülmesi işlemi..
 • geçtiğimiz yüzyılda* abd'de bir çok eyalette suçlulara, kızılderililere, ruh hastalarına ve alkoliklere zorla veya haberleri olmadan uygulanan bazı eyaletlerde çok yakın tarihlere kadar uygulanan ve yasalarda yeri olan kısırlaştırma işlemi/politikası...
 • genelde konserve teknolojisinde kullanılan bir arındırma teknolojisidir. amaç gıda maddesinin içerisindeki bakterilerin tamamını yok ederek ürünün kullanım ömrünü uzatabilmektir. farklı yöntemler kullanılmakla birlikte ortak özellikleri gıda maddesinin 120 santigrat derece sıcaklığa kadar ulaştırılmasıdır. bu sıcaklık bakterilerin spor formlarını dahi yok edebilmekte ve pirupak bir gıda maddesi sağlamaktadır. bu işlem konserve ürünlerin ömrünü uzatmakla birlikte besin değerinde de ciddi kayıplara yol açar. zira bir çok mineral ve vitamin bu sıcaklıklarda parçalanmakta, insan vücudunun kullanamayacağı hale gelmektedir. gıda teknolojisindeki son gelişmeler vakum altında sterilizasyona doğru gitmektedir. bu teknoloji diğerlerine daha fazla yatırım maliyeti gerektirmekle birlikte ürün kalitesini muhafaza etmesi bakımından tercih edilmeye başlanmıştır. vakum altında basınç yüksek olduğu için düşük sıcaklıklarda ( 75 - 80 derece) sterilizasyon mümkün olabilmektedir.
 • hiçbir istisna tanımadan kaidenin devamını sağlamaya çalışan kaide. çok kötü bir homojenliği de beraberinde getirir. çoğu kural da sterilizasyonun bir sonucudur. bu sebeptendir ki çoğu kural saçmadır.
 • mikroorganizmaların aktif olarak üreyen (vejetatif) ve spor (bir çeşit kış uykusu) şekillerinin öldürülmesi işlemine denir. fiziksel ve kimyasal olarak iki şekilde yapılır. fiziksel metodlar ısı, iyonize edici ışık ve filtrasyondur. kimyasal metodlarda ise genellikle formaldehid, alkol ve hidroje peroksit gibi kimyasal maddeler kullanılır.