şükela:  tümü | bugün
  • pipiyi kestirmek, ske, yaraa, malafata ilk adımı atmak.
  • erkekliğe adım atmak
  • erkeklik organinin ucundaki fazla deri parcasinin bir operasyonla kesilip alinmasi olayi. bu eylemin deri arasinda pislik birikebilecegi icin gerceklestirildigini ve kanser riskini azalttigini da soyleyenler vardir, ancak olay aslinda dinsel kokenlidir. muslumanlarda sunnet (ekstra sevap) ve yahudilerde sarttir.

sagladigi yararlar yaninda zararlara da deginmekte fayda var. erkeklik organinin en duyarli bolgesi olan uc kismi normalde sunnet derisi tarafindan korunmaya alinmistir, ve ereksiyon haricinde disaridan bir cisme (orn: don) temas etmemektedir. sunnet derisinin alinmasinin ardindan ona buna temas eden, dona fort ceken pipimiz duyarliligini yitirmekte, ve erken bosalma vs. gibi sorunlara yol acmakta, acmasa bile cinsel iliski sirasinda hissedilen hazzi azaltmaktadir.
  • "ne zaman erkek olunur, erkek olarak dogduktan sonra mi/sunnetten sonra mi ? " sorunsalina "erkek olarak dogmak yeterlidir" seklinde yanit veriliyorsa, erkegin oturus bicimini degistirmesine sebep olacak olaylardan biridir.
    (bkz: bir erkegin oturus bicimini degistirme sebepleri)
  • her ne kadar müslümanlığa has bir şey sanılsa da afrika'nın ilkel kabilelerinde bile olan bir olgudur bu.
    ve eğer bebekler daha birkaç aylıkken yapılırsa acı hissedilmesi olmadığından çocuğa korku dolu anlar da yaşatılmamış oluyormuş.
  • hz muhammed'in yaptigi sey olmak.
  • tanıyıp tanıyabileceğiniz en dik kafalı objenin alenen ortaya cıkması.

(bkz: takke dustu kel gorundu)
  • günümüz düşüncesine göre anne ve babalara göre erkekliğe adım atmak. erkek adam olmak.
  • efenim ben kardeşimi beklememden dolayı 10 yaşında, dana gibiyken sünnet oldum. daha dünmüş gibi hatırlıyorum o elim günü.

müzik çalıyodu. insanlar oynuyolardı etrafımda. kral gibiydim şerefsizim. tacım ve ışıklı asâm bile vardı. paralar, altınlar,.. sağlam ganimet de toplamıştık. lakin bütün günün böyle sürmeyeceği belliydi. kesin bi pislik vardı bu işte. çaktırmadan kardeşimi çektim kuytuya. bana bi şey olursa sen kaç canını kurtar dedim. o da mal mal baktı bana. nerden bilsin 6 yaşındaki masum yavrucak birazdan başına gelecekleri.

sonra birden bi akraba(isim vermek istemiyorum, ama hiç unutmadım seni, intikam zamanı elbet gelecek) tuttu kaldırdı beni omzuna. jübile yapiyo gibiydim, sahayı omuzlar üzerinde terk ettim. ve hazin son…

sonradan öğrendim ki, kardeşimi çeşitli çap ve ebatlarda mermi ve bol miktarda örgütsel doküman ile birlikte ele geçirmişler. getirdiler yaka paça yanıma. gözlerimin önünde kesiverdiler körpecik pipiyi.

bi de kamera getirmişler şu güzelim ortama. durduk yere mal beyanında bulunmak zorunda kaldık eşe dosta.

şimdi sağdan soldan duyuyoruz türk erkekleri erken boşalıyomuş *, önsevişmiyomuş *. sünnet olmanın da etkisi varmış bunda. yok öyle bi şey efenim, kendimden biliyorum valla.

ülen veletken senin de çükünün yarısını kesseler, sen de o psikoloji ile büyüsen keşke. görcem o zaman ben seni. ibneler sizi !

bi de sünnetten 1 hafta sorna hamama gitmeyi tavsiye etti bu sünnetçi, hamam senin neyine bea!
    (bkz: hamam/@antidote)