• programcıların yazdıkları kodu daha kolay hatırlamak, kodun okunuşunu kolaylaştırmak ve görüntüsünü düzeltmek vb. sebepler için normal kurallar dışında özel kod yazma şekillerini kullanması anlamındaki terim. tabi bu şekerleri programla platformunu (dilinin) izin verdiği ölçüde kullanabilirsiniz.
  • ing. sozdizimsel guzellik.

en tipik ornegi "+" ile string birlestirme operasyonudur. diger bir ornegi icin (bkz: foreach)
  • insanda bıraktığı etki için: (bkz: syntactic heroin)
  • ilk olarak peter j. landin tarafından kullanılan terimdir.

for(int i = 0 ; i < n ; n++) yerine "for i in range(0,n)" veya "for (0..n)",

*(*(arr+i)+j) yerine arr[i][j] veya arr[i,j]

buna örnek gösterilebilir.
  • bu yapılara syntactic denmesinin sebebi tamamen farklı bir syntax'la eş anlama gelen bir semantik yazılabilmesidir.
    sugar denmesinin sebebi ise çok tatlı olduğundandır. yerim ki.
  • ornegin c#'daki foreach: iyi bir managed-oop duzeni oturttugunuz surece tum proje boyunca tum dongulerinizin altindan kalkabilecek kadar guclu ve islevsel bir sentetik sekerdir.
  • c# icin konusuyorum, foreach'in dongulerin altindan kalkamadigi(?) durumlar icin alternatif olarak sunulan filter, partition, sort gibi secenekler tamamen alakasizdir, cunku kendileri dongu bile degildirler.

bir collection uzerinde bu islemleri gerceklestirdiginizde (ornegin sort) ortaya cikan sonuc collection'i uzerinde iterasyon yapacaksaniz el mecbur while ya da for varyasyonlari ya da syntactic sugar'larini kullanacaksiniz. oop yapiniz iyi ise, tum dongu islerini foreach ile halletmeniz gayet olasidir.
  • aynı zamanda aşmış bir yazar.
  • attığı mesajları geç gördüğüm, nick6 ile beni şaşırtan yazar.
  • internetten seçmece haberlerle erk ve erkeklik övmeye bahane arayan yazar. dolambaçlı analizlerle uğraşmasa dosdoğru yazsa kendisi de rahat edecek biliyorum ben.
hesabın var mı? giriş yap