• son bölümde bir öğrenci evine gittiler. o evde yaşayan öğrencilerden memlekete bir hayır gelmez. ana-babaları onlara para pul göndermesin boşuna. sevgilileri varsa -ki zannetmem- kızlar terk etsin, yakın arkadaşları muhabbeti kessin. devlet suriyelilerden önce onları suriye'ye göndersin. belediyede otobüs şoförü olsam toplu taşımaya almam öyle bir pislik. temizlik imandan gelir ama bunların bence islam'ın geldiğinden falan da haberi yok. ulan biz de öğrenci olduk, bulaşığımız birikti, odamız dağıldı da ben hayatımda ilk kez bakteriyi gözümle bunların evde gördüm. gencecik adamlarsınız bu ne boşvermişlik amk.
  • fragmanı bile sahtelik kokuyor, değil programını açıp izlemek.

abd ve ingiltere'de bu temada pek çok program var.

obsessive compulsive cleaners ingiltere yapımı, ülkemizde temizlik bağımlıları olarak tlc'de ve trt belgesel'de yayınlandı.

yine britain's biggest hoarders var, ülkemizde trt belgesel'de ingiltere'nin istifçileri adıyla yayınlandı.

call the cleaners, görevimiz temizlik adıyla tlc'de yayınlandı. ingiltere yapımı.

hoarders lifetime'da ve istifçiler adıyla trt belgesel'de yayınlandı, abd yapımı.

hoarding buried alive, çöp evler adıyla tlc'de yayınlanıyor. abd yapımı.

obsessed, lifetime'da yayınlandı. abd yapımı, başta temizlik takıntısı olmak üzere pek çok takıntıya sahip insanın yaşadığı sorunlar ve terapi süreçleri ele alındı.

şu programlardan birkaç bölüm bile izleseniz bizdeki versiyonunun ne kadar çiğ, ne kadar yapmacık olduğunu görebilirsiniz. bizdeki sözde temizlik hastaları temiz eve girip evin yepyeni eşyasını çöpe atmaya çalışıyor falan, gözlerimden kan aktı resmen.

misal obsessive compulsive cleaners yani temizlik bağımlıları'nda adamlar sadece evleri değil, şehrin pek çok alanını da temizliyor. sidikten geçilmeyen köprü altları, graffitili pis duvarlar, adamlar gidip şehri de temizliyor. umumi tuvalete gidip bakteri ölçümü yapıyor falan. hoarders*'da girdikleri bazı evlerde adamların kafası tavana değiyor yerde biriken çöpten dolayı. 4-5 günde 10-20 ton çöp çıkan evler oluyor. obsessed'de hastanın gerçekten delirmiş gibi temizlik yaptığını, hastalıktan travma geçirip ağladığını falan görebiliyorsun. kurgu yok, ajitasyon yok, adamlar cidden (istifçiler - takıntılı temizlikçiler) hasta. iki taraf da birbirlerinin hayatını deneyimleyerek, korktukları şeye maruz kalarak yaralarını sarmaya çalışıyor.

bizdeki versiyona bak, temizlikten ziyade çirkeflik yapıp gayet temiz evlerin sahiplerine çamur atmaya gelmiş sözde takıntılı tipler sözde pis evleri temizlemeye çalışıyor falan. abi siz şaka mısınız? tamam türk kadını temizdir, evini pis bırakmaz, falan... da siz bu ülkede hiç çöp ev yok mu zannediyorsunuz hakikaten, yukarıda bir arkadaş da yazmış ben de tekrar edeyim 10 yıl öncesine kadar haftada/ayda en az bir haber çıkardı belediye çöp evi mühürledi diye. bu evler hala var, bulmak çok mu zor. ya da denildiği gibi öğrenci evleri, bekar evleri. cesaretiniz varsa buraya girin, burayı temizleyin. bir şeyi sırf yapmış olmak için yapmayın, çok sığ çok çiğ.
  • turkiye' ye uymayacak proje.
    orjinalinde adamın evine gidip, psikiyatristlerle, uzmanlarla adamı temizliğe ikna etmeye çalışıyorlar. adam geri vites yapmasın diye adamın agzının icine bakıyolar, aman abim senin moralin bozulmasın, senin canın sıkılmasın modunda takılıyolar.
    turkiye' de doksanların basında tvlerde cop ev baskınları oluyodu. adam istifci mi deli mi hasta mı derdi nedir diye bakmadan, adamı kapı dısarı edip "mnrzskttmininnn" diyerek agzına kurekle vurup, koca evi cope bosaltıp gidiyolardı : ) adamı da goz altına alıp bi sarsıp bırakıyolardı.
    bunun ustune simdi gidip "aa canım senin ruhsal cokuntun var, gel bak seni iyi edicez" diyip, sevip oksayacaklarsa gecmistekilere yazık olmus olur valla. ben deyim de.
  • olm istifçi evi diye temizledikleri ev benim evden temiz.

ortada doğru düzgün eşya bile yok, ay bunu dayanamıyorum atıyorum. atmaya çalıştığı şey tertemiz.

zaten her atma muhabbeti olduğunda ev sahibi sen bunu nasıl atarsın diye kapıda bitiyor.

yalandan bi tane bok serpiştirmişler anca.

biraz daha gerçekçi olabilirmiş. türkiye’de de istifçi çok; gidin oralara bi’ hayrınız dokunsun.
  • tlc deki orjinal versiyonunda adam klaozet kapağının üzerinde yemek yiyor,mutfak dolaplarından at yemi,eyer,kovboy çizmeleri vb çıkıyor,bir tanesi klozete oturup çamaşır makinesini masa yapmış,banyoyu ofis olarak kullanıyor,yıllarca köpeği halıflekse pislemiş ve bunun farkında olmayan istifçiler ve temizlik hastalarıyla buluşturan bir programken bizdeki versiyonunda banyodaki kedi kumuna ıyyyyy diyen ,bazı akşamlar kabuklu çerez yenen her evde olabilecek bir gırgırla halledilebilecek pislikleri aman tanrım diye karşılayan temizlik avcıları bana pek samimi gelmedi..evet temizlik hastası olan insanlar için olağan dışı bir pislik olarak algılanabilir..ama evinde kedi köpek besleyen yada küçük çocukları olan ailelerin yadırgayacağı görüntüler değil bunlar..hepimizin evi ara sıra yoğun ve yorgun olduğumuz dönemlerde bu şekilde görünebilir..waaaaaayyy bu ne pislik denecek bir durum yok yani..kim evinin buzdolabının arkasını her gün çekip süpürür ki...
  • sabahtan beri bela okuduğum televizyon programı.

oturdum sabah kahvaltı yaparken bir şeyler izleyeyim dedim ve bu programa başladım. programı izlerken eve baktım ve hadi eve bir makine tutayım dedim. sonra gözüm karardı bu temizlik hastaları temizledikçe ben de temizledim. makine diye başladım camları sildim, mutfak tezgahını çamaşır suyuyla yıkadım, en son yerlerdeki fayansları cifle ovalarken kendi kendime ben ne yapıyorum aq diyip durabildim. ev pırıl pırıl oldu ama ben de bittim.
  • orjinal yapımda da izlerim ben okb hastalarını ama izler geçerdim. asla kalkıp bi süpürge tutayım, aman efendim elime bir bez alıp soyle bir köşeleri dolanayım demezdim. gel gör ki bu kadir ozellikle temizlik yaparken beni benden alıyor. resmen temizlik aseriyorum. yakındır bunlar yüzünden ben de bir uzmana danışacak hale gelirim
  • kendilerine kadıköy'de bir kac çöp ev onerebilecegim program. yani öyle bı iki haftalık toplanmamis eve öeehhh diyerek program yapmışlar nerdeyse.
  • feci şekilde kurmaca eğreti olan program..

yabancı versiyonlarında yerde adım atacak yer olmazken, tuvaletleri leş bi kenef formatındayken, şuan türkiye çekimlerini izlerken 'kadın önden evi temizlemiş galiba..' dedirtti..

neden böyle standart bi ev seçilmiş enteresan.. hiç bilemedin git 5 kişilik erkek öğrenci evine gir kardeşim.. reyting rekoru kırarsın..

saçma..
  • 4.bölümdeki erkek arkadaşları o evin hali ile tvye çıkmaya cesaret edebildikleri için tebrik ediyorum.

insan okula giderken alır bi çöp atar ya en azından, siz nasıl yaşıyordunuz o evde? tamam bulaşık konusu bilindik bir durum da çöp birikimine şok olmadım değil. kokuyu tv den bile aldım...

programa başvuran kişiye de ayrı teşekkür etmek gerek en azından bunu akıl etmiş, allah razı olsun.
hesabın var mı? giriş yap