• "kadın" olarak anılır, kadın gelecek, kadın geldi, kadın evi temizledi.
  • temizlikçi kadının yegeni,temizlikçi kadının komsusu hatta kısa da olsa bir dönem temizlikçi kadının kızıydım.
    bu işin ne gibi zorlukları olduğunu ve avantajlarını bilirim. annem emekli oldu ama hala calışıyor, çalıştığı iş de öyle ofis işi değil bildiğin fiziksel emek gerektiren imalat işi. mesaiye kaldığı, tüm hafta çalıştığı dönemler oluyor.
    kendim de çalıştığımdan, çalışan kadın kavramına fazlasıyla aşinayım.

ama temizlik için eve kadın cağırmak bir ihtiyaçmis gibi konusulmasını anlamıyorum.
    ev temizlemek dediğin nane sadece belli bir düzen istiyor.
    düzeni bozmadığın sürece evini bok götürmez.
    temizlikçi kadının gelmesiyle bir evin temiz olması arasında bağlantı kuramıyorum.
    kadın geldi temizledi evi ama senin evinde düzen yoksa ertesi günü gene bok götürür o evi.
    senin belli bir düzenin varsa o ev zaten temizlikçi çağırcak kadar pislenmez.
    ayrıca derinden titiz olan insanın başkasının yaptığı temizlik ne kadar içine siner ki ?!
    ha şunu anlarım ayda bir ya da yılda birkaç defa zaman isteyen cam silmek,dolap kapaklarını silmek,duvarları silmek için bir yardımcıya ihtiyaç duyulabilir.
    çok zenginsen ya da ben ev işleriyle uğrasmayarak temizlikçi kadın tutma hakkımı kullanmak istiyorum diyenlere, sağlık sorunu olanlara lafım yok. temizlikçi kadın tutanlara da lafım yok sadece bu işi adabıyla yapmak varken temizlikçi kadın üstünden burjuvacılık oynayanlara sinirleniyorum.
    ha bir de onlar ooo çok para alıyooo diyenlere, bir pazar günü o kadının yaptığı işleri yapmaya ve bunu haftada en az bes gün yaptığını düşünmeye davet ediyorum.
  • hepsi güzel insanlardır ama içlerinden bazıları cinsellik konusunda
    daha aktif ve açık fikirli.

otis abi'de de buna benzer bir hikaye vardı. antalya'dayım. ben
    her sabah erken uyanır, duşumu alır ve dışarı çıkarım. artık kafam
    nereye istiyorsa. bir gece öncesi sevişmişim. hatunu da siktir etmişim.
    dal daşak açık bir şekilde uyuya kalmışım. o gün de bizim temizlikçi
    kadın geliyormuş.

yüzüstü yatıyorum. birden arkamda bir ıslaklık hissettim. bizim
    temizlikçi kadın, bir yandan arka deliğimi parmağı ile dürtüyor,
    diğer yandan da taşaklarımı yalıyor. temizlikçi kadının üzerinde
    tişörtü kalmış. döndüm ve dönmemle birlikte penisimi kavradı.
    abla ne yapıyorsun dememe kalmadan üzerime tünedi. bir şey de
    diyemedim. kadın resmen beni sikti.

işini bitirdi, boşaldı, giyindi ve işine devam etti.

kadınlar da çatır çatır sikiyorlar arkadaş. ama helal olsun.
  • teste tabii tutulmasında çokça sakınca görmediğim insan. hani yani bu testler onu aşağılayacak şekilde değilse sorun olmaz bence. biz de sürekli teste tutuluyoruz. ingilizce bölüm mezunuyum, 7 yıldır ithalat ihracatla uğraşıyorum, halen iş görüşmesinde ingilizce sınavı yapılıyor yani. ayrıca insanlar yüz verildiğinde istismar etmeye çok meyilli. ben ailemde çok gördüm, sigara yakıp ay benim belim ağrıyor deyip işi ev sahibine yaptıranı. ya da yarım yamalak silip bırakanı. kimse keyfinden temizlikçi tutmuyor. halamın 4 çocuğu var, bel fıtığı var, ne yapsın? e temizlikçi için de ciddi bir ekmek parası var bu işte. ben evimi başkasına temizletmekten hoşlanmıyorum ama birileri yaptırıyor ki bu kadıncağızlar para kazanıyor, ev geçindiriyor. ama bu kadınlar fakir bilmem ne diye kimse de bedelini ödediği işin yarım yamalak yapılmasına göz yumacak değil. asıl onlara böyle ayrıcalıklı davranmak onları daha çok aşağılıyor bence. "zavallı fakirler, ne kadar da mağdurlar, incitmeyelim onları, ühüüü". alnının teriyle ekmeğini kazanan bir insan bu yahu, sokak kedisi değil.
  • validemin pek memnun oldugu hem yardimcisi hem de arkadasidir.
  • benim bildigim genelde "var mi guvenilir bi kadin" seklinde ese dosta sormakla bulunuyo. ya da size gelen temizlikci kadina sen gidebilir misin arkadasima dediginizde ben doluyum ama eltim var o gidiyo seklinde bi zincirle bulunuyo. özel sektorden gelenlerin anlayacagi sekilde soylemem gerekirse "referans"la ise aliniyolar yani. o yuzden test falan bana biraz csicilik oynamak gibi geliyo. dersin kadina su dolaplarin arkasini da bi temizlieyiver cok kirleniyo diye, o da temizler. he dersiniz, temizlemez o zaman "ihtar" cekersiniz. öyle testler mestler..hirsizlik olayina gelince, annanem hayvanin alacasi disinca, insanin alacasi icinde der hep. guvenilir sanarsin, calar. hatta guvenilir sanip borc para bile verirsin bi daha cikip gelmz (gercek hikaye bu, enistemin eski temizlikcisi, cok da guveniyodu, dolandirmis adami gitmis)

böyle göz kalemi filan, hobi bulun annem kendinize, ziyan etmeyin bunlarla zamaninizi. calisan insanlarsiniz zaman degerli.

bi de "kadin dedigin temizligini yapar" diyenlere sesleniyorum, elin ayagin yok mu ayi, kendine gelince ben erkekim diyosun, kadina gelince "eee yapacan" tabi. ataerkilliginize koyyim mudurum afedersin, modern zaman kirolari sizi.
  • ne dertliymişiniz arkadaş, o emekçi ben neyim afedersin, her işverene bok atıyor musunuz?yok ee o zaman daha neyin derdindesin arkadaşım biz de bincem tepesine vurcam kırbacı mantığı ile davranmıyoruz kadına heralde, zorla mı temizletiyoruz, biz mi temizlikçi olsun dedik? beş çocuk yapın diyene laf yok beş çocuk büyüyünce ölmemek için temizliğe gidince, evi temizletene bok at. işin sosyolojik kısmına gireceksen kapı burda değil bekleme yapma devam et.
  • üniversite mezunlarının neredeyse asgari ücretle çalıştığı ya da iş bulamadığı bir ülkede iş güç sahibi, para kazanan, ailesini geçindiren, çocuklarına bakan, kendinden, emeğinden gurur duyması gereken bir insandır temizlikçi kadın. temizlik neden pis bir iş olarak görülüyor anlamadım? madem öyle, hangimizin işi başkasının köleliği değil ki ayrıca?

... herkes kendi temizliğini yapsa bir sürü insan aç kalmayacak mıdır peki bu ülkede?
  • o kadar acındırılmış, emekçi, emektar denilmiş de, bize gelen hiç bir temizlikçi abla da öyle aman aman düşkün, acınası durumda falan da değildi. hatta yeni ablanın kocası ev almış da ona destek oluyormuş çalışarak sen düşün. sen belki bir araba bile alamazken hatunun kocası krediylen ev alıyor. ayrıca arabaları da var.

şu an gelen ablamız çok iyi bi' abla ona lafımız yok haa temizliği falan da gayet iyi yapıyor geldiği gün de 120 tl alıyor sabah 9da gelip akşam 4 gibi çıkıyor.

hesaplamalara geçersen vay efendim pazarları çalışmadığını farzedersek efenim 4 haftada 4 gün tatil, 24x120= 2880 tl para kazanıyor. vay amına koim şaşırmalı ifadeler vesaire.

her ne ise, yeri geliyor bu kadın ablamıza anahtarımızı verip, evimizi emanet ediyoruz. deneme konusuna takılan arkadaşlar olmuş da, tabii ki deneyeceğiz yani. evimize alıyoruz lan kadını daha ötesi mi var?

haa bi de kadının tuvaletteki bokları temizlemesinden bahsetmişler yahu çok pardon da biz insanız, tuvalete de adam gibi sıçıyoruz yani boka bulamıyoruz etrafı ya da boklanırsa kadını beklemiyoruz gelsin temizlesin diye herhalde.

ayrıca her şeyin de bi adabı usulu vardır tabii ki ooh para vercez gelsin temizlesin demiyoruz ki, kadın gelmeden önce ev toparlanıyor, bi posta temizleniyor, kadın dip köşe işlere bakıyor. dibi köşeyi de bi' zahmet temizleyiversin. o yüzden de işaret koymak gayet mantıklı, ne bileceksin?

aşırı tepki gösteren arkadaşlar kusra bakmasın fakat, temizlik önemli, temizlik şart. alınan kadın da her türlü denenmeli alınmadan evvel. bu kadar basit.

edit: imla
  • girilen entryleri gördüm de fark ettim. arkadaş, benim hayalini kurduğum temizlikçi kadın vs. iş veren profiliyle gerçekte olan birbirinden ne kadar da farklıymış! meğerse kimse bu işçileri sömürmüyor, aşağılamıyor, taciz etmiyormuş. akşam giderken yemeğini yapıp 'kocan açtır kız şimdi evde' filan diyen varmış.

fiziksel, zamansal gerçekten sorunları olanları yine tenzih ediyorum ama geriye kalanlar, sen, ee be orospu çocuğu, bir de utanmadan kendi şirketindeki şartlardan örnek veriyorsun. hadi verdiğin örnek oluyor olmuyor orasını geç de, sen hiç mi rahatsız olmuyorsun. bir an durup ' ulan ben bildiğin bayağı bayağı patronumun beni nasıl siktiğini, bunun aslında normal olduğunu anlatıp övüyorum, bu örnekten temizilikçi kadın tanımlaması yapıyorum' da mı demiyorsun. yaşamının hangi safhasında bu kadar kölelik, tüccarlık gibi kavramlar genlerine işledi de böyle garip kapitalist bayrakçısı oldun çok merak ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap