• star trek the next generation'un bir coklarina gore en iyi bolumu

enterprise'in uzayda buldugu bir sonda picard'i esir alir.. picard uyandiginda kendini kataan gezegeninde uc yildir evli bir demirci olarak bulur..

--- spoiler ---
    bu muhtesem bolumde kataan'daki picard once kacirildigini sanir ve serbest birakilmasini ister, ama bu insanlarin boyle bir sey ile alakasi olmadigini, yasamlarini surdurmeye calistiklarini, kendisinin ise onlarin cok iyi bir dostu oldugunu anlar ve uyum saglar, hic tanimadigi "esi" ile yakinlasir, cocuklari hatta torunlari olur, hic alakasi olmayacak bir sekilde flut calmayi ogrenir ve muhtesem zevk alir, oradaki yasama uyum saglayip toplumu kuraklik sorunundan kurtarmaya cabalar, yillar gecer, yaslanir.. ama ayni zamanda enterprise'daki ekip kendinden gecen picard'i sondadan kurtarmaya calisir.. picard bayildiktan 20 dakika sonra uyanir ve kendini koprude bulur, bu yirmi dakikada yepyeni bir hayat yasamistir.. kataan'da yasayanlar bu sondayi hatirlanmak icin uretmislerdir cunku gezegendekiler 1000 yil once kurakliktan dolayi olmuslerdir.. geriye sadece picard'in yasadigi anilar ve sondadan cikan bir hediye kalmistir: bir flut..
    --- spoiler ---
  • bugüne kadar izlediğim tüm dizilerin tüm bölümleri içerisinde tartışmasız bir numaradır bu. star trek izlemeyi düşünmüyorsanız bile bunu izlemenizi tavsiye ederim.
  • kişisel kanımca -izlediklerim arasında- yalnızca bilimkurgu değil, dünya dizi tarihinin gelmiş geçmiş en iyi bölümüdür. 45 dakikaya böyle efsanevi bir bölüm sığdırmak da her babayiğidin harcı değildir.

şu adresten izlenebilir:
    http://www.dizimag.com/…e-the-inner-light-dizi.html

sonunda böğüre böğüre ağlamaya başlamayan bizden değildir.

edit: yayınlandığı yıl en iyi dizi bölümü kategorisinde hugo ödülünü aldığını da hatırlatalım.
  • star trek the next generation ın hem konusu hemde müzikleriyle insanı ağlatabilen bölümü. dramanın tavan yaptığı bölümdür kısaca.
  • izlemeyi tamamladiginizda odanizin duvarlarina bos bos bakmanizi saglayacak bir star trek the next generation bolumu. su zamana kadar data'nin kiziyla alakali bolumde asiri derecede duygusala bagladim (ki ben en yakin akrabasi olunce bile aglamamis bir adamim) bir de az once bunda. besinci sezonda i, borg isimli bolum ile birlikte bu bolum gercekten cok guzel bolumlerdir.

daha da edecek laf bulamiyorum. gidin izleyin. 45 dakika sonunda memnun kalmaz, begenmezseniz gelin bana istediginiz kufuru edin.

not: star trek'i uzay gemisi ve vicuuv vicuuv isinlardan ibaret sanan bunyelere israrla izletiniz. star trek izlerken aglayan bunyeleri ise bagriniza basiniz.
    --- spoiler ---

the wrath of khan'in sonunda kirk'in spock hakkinda yaptigi konusmada duygulanmistim bir de bu kadar.

--- spoiler ---
  • durduk yerde insanın aklına düşen, yaşadığı hayatı sorgulamasına sebep olan star trek bölümüdür. garip bir havası vardır, kaç kez izlediğimi bilmiyorum.
  • ankara havası, adeta misket.
  • star trek tng'in the offspring ile birlikte en iyi birkaç bölümünden biridir, belkide en iyisi.
    insan unutulunca ölür düsturunu benimsemiş bir ırkın unutulmamak için verdiği çabayı konu alır. aslında picard'ın başına gelenler birçok insan için büyük bir yıkım bile sayılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=rqkp27zduck
  • system of a down'ın hypnotize şarkısıyla benzerlik gösterir.
  • basinda garip hint/ uzakdogu ezgileri olan guzel bi beatles sarkisi.
hesabın var mı? giriş yap