• romanın gücü, beslendiği diğer kitapların (narnia, harry potter, yüzüklerin efendisi) üstüne düşmediği konularla ilgilenmesi. böyle bir hayata karşı bizden biri gerçekte nasıl karşılık verirdi ve hayallerimizin bile alamadığı böyle ilginç bir hayat bizi mutlu etmeye yeter miydi? bu soruların cevabını arıyor bence lev grossman. bunları türün oyunlarını kullanarak ama onları soğuk bir şekilde eğip bükerek, eğlenceli bir biçimde anlatıyor. bu nedenle george r. r. martin'in sevdiği bir seri olmasına şaşmamak gerek. game of thrones'ta da bu yaklaşımın daha destansı bir hali görülebiliyor çünkü. savaşların ekonomik boyutlarının bile üstüne gidilen a song of fire and ice'la, the magicians'ın ve tahmin ettiğim kadarıyla serinin diğer iki kitabının ortak noktası bu. ikisi de acımasız bir dünya anlatıyorlar. hayat fantazya romanlarındaki gibi belirli sınırlarla ilerlemiyor, her şey dağınık, adaletsiz ve kimse kahraman değil.
  • valla ben pek bi beğendim ama muhtemelen insanlar beğenmez. zaten böyle sihir büyü filan diyince kafam uçuyo bi de ilk bölümden kötüleri basmışlar oh.
  • üçüncü sezondan itibaren puanı 6.5dan 8,5'e çıkmış dizi.

kurgulanma ve konular gerçekten iyi gidiyor.
  • bence gittikçe daha başarılı olan bir dizi. anlatamıyorum tam ama nedense izlerken içimde "ben de oturup yazsam ya" dedirtecek bir hava oluşturuyor.

atmosferi biraz karanlık, fantasy gibi fantasy olan bir dizi izliyoruz. konu da gittikçe ilginçleşiyor. tek sıkıntım hala çok kopuk anlatıyorlar olayları, ciddi bir anlatım sıkıntısı var. mantık hatası değil de mantık eksiklikleri var etrafta. özellikle mi yapmışlar bilemiyorum ama gidişattaki en büyük problem bu.

onun dışında underrated olma yolunda ilerliyor. perşembelerin agent carter ile gülü.
  • eh işte dizisi. henüz altı çok boş, ilerleyen bölümlerde tamamlamaya başlamazlarsa ikinci sezon onayını zor alırlar.

--- spoiler ---

üçüncü bölümde baş roldeki ergenlerimiz türkçe sözlere sahip bir büyü kullanmaya çalışıyorlar. anladığım kadarıyla sana durmanı/bağlanmanı emrediyorum gibi bir cümle ama telafuz edebilen yok. seni bagalamak içüğ balğgam derken kendi tükürüğüyle boğulacaklardı.

--- spoiler ---
  • s03e05'ini çok beğendim.

aferim ya syfy'ın çoğu dizisi ödeneksiz devlet projesi hissiyatı uyandırıyor genelde ama bu dizi baya başarılı ve zevkli ilerliyor.
  • dikkat spoiler içerir!
    kitabı okumadım, onu belirteyim. dizinin ilk bölümlerinde the beast'in sahneye çıkışı oldukça iyiydi. fakat daha sonrasında tökezlemeye başladı. bence bunun da nedeni diğer karakterleri tanıtmak, aynı zamanda onları(muhtemelen kitaptaki) karakter gelişmine açmak için yapılan bir hamle diye tahmin ediyorum. fakat bu hamle pata küte gidiyor şimdilik, bilmiyorum kitapta böyle mi? az önce 4. bölümü izledim, oldukça klasik bir konu hakimdi fakat izledim. bence dizinin böyle bir etkisi var her ne kadar başka şeyleri hatırlatsa da sıksa da garip bir çekimi var ve bence quentin karakteri çok iyi seçilmiş. amma ve lakin klasiklerin alt dallarında biri olur yaratıcılık bakımından.
  • dizi yokluğunda izleyeyim dedim ama olmamış bence, ütü yaparken bile izlenmez.
  • büyü için gerekli el hareketleri ile beni benden alıp gülme krizine sokan dizi.

bir gün bir tanesi türk halkına özel nah çekme hareketini büyü niyetine yapacak diye bekliyorum ve bu inancımı hala koruyorum. *

büyü için o kadar çok zaman harcıyorlar ki el hareketleri ile, büyücüleri öldürmek için biri çıkıp arbalet, kılıç vb silah kullansa 2-3 saniyesini almaz.

bir de o kadar fantastik olaylar var ki, akıl tutulması yaşıyorum.

--- spoiler ---

yahu bir büyücünün o dünyada olan tanrılardan birini çağırıp, çağrıya cevap veren tanrı tarafından tecavüz edilmesi nasıl bir zihnin ürünü ?

hadi bunu geçtim, başka bir tanrının spermini içerek güçlenmek ?

büyü ile alakalı ortaçağ fantastik dizi mi izliyoruz yoksa konulu adult dizi mi belli değil.

--- spoiler ---
  • dördüncü sezonu ile sonunda dönmüş, son dönemlerin en underrated olduğunu düşündüğüm dizilerinden bir tanesi. dizi eh işte kıvamında başlamıştı bana göre ama gittikçe çıtayı yükseltmeye devam etti, özellikle son sezon harikaydı. bu sezonun ilk bölümünden momentumu koruyan bir performans izledim açıkçası umutluyum. şimdiden beşinci sezon için onay almasını da sevinçle karşıladım. koparıp gitmesi dileğiyle takibe devam ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap