şükela:  tümü | bugün
 • michael keaton 'un yine batman olarak göründügü ve en cok is yapanlardan olan ikinci batman filmi olan batman returns filminde (ki ben ilkini tercih ederim) danny de vito tarafindan, akbaba takintisi cok basarili verilerek, makyajla surati adeta akbabaya dönüstürülerek cok basarili derecede canlandirilmis karakterdir. batman'deki kötü karakterlerin hepsi gibi o da bu dünyanin kötülüklerinden nasibini almis, ancak bu trajedileri tevekkülle karsilamak yerine dur ben de bu dünyanin anasini satmazsam nidalariyla kötülük eylemlerine baslamistir.

  hazir batman returnsdemisken
  (bkz: catgirl)
  (bkz: michel pfeiffer)
  (bkz: max shreck)
  (bkz: christopher walken)
 • asıl adı oswald chesterfield cobblepot,dışlandığı toplumun bir üyesi olabilmek,zenginlik ve ferah içinde yaşayabilmek için suç dünyasına atılmıştır.batman'in hemen hemen tüm düşmanları gibi yüksek seviye zekaya sahip olmanın yanısıra,her türlü kuşun davranışlarını kontrol edebilme yetisine,çeşitli silahlar olarak kullanılabilen şemsiyelere sahiptir.organizasyon ve liderlik konularında da uzman olan cobblepot,güçlü yer altı ilişkileri ve bağlantılarına sahip olmanın yanısıra bir judo uzmanıdır.
 • hayvanat bahçesinde çok zaman geçiren şizofren bir adamın kendisini penguen sanmaya başlayıp her elinden ikişer parmaklarını kesmesiyle doğan vasat villain. batman lakaplı kendini yarasa sanan bir başka arkham mahkumu tarafından hunharca sikilmiştir.
 • sınıf kibirine kurban olmuştur. yeraltından gelip üst sınıflar arasına girmek isteyen hep dışlanır.
 • john lennon 'in sürreel calismalarini derledigi kitap. sanirim ya kendisini cok ama cok yakindan taniyanlar anliyor yazdiklarini veya aldiklarinin etkisiyle kafa on tonken oylesine yazmis. lennon'in kendisine ait cizimler de var kitapta ..
 • dr caligari'den esinlenilerek yaratılmış bir tim burton karakteridir.
 • başka bir başlıkta mı inceleniyor bilmiyorum ama gotham dizisinde robin lord taylor tarafından canlandırılmakta ve yayınlanan 10 bölüm itibariyle diziyi sürüklemektedir.
 • 1992'de batman returns'te danny devito tarafından canlandırılan bu karakter, aslında çizgi romanlarda batman'in en azılı düşmanları arasında ilk üçe girmez. fakat 1989'da michael keaton'ın batman'i oynadığı ilk filminden sonra batman returns'te the penguin baş kötü olarak çıkınca, insanlarda the joker'den sonraki en önemli düşman algısı yaratmıştı.

  daha sonraları, christopher nolan'ın the dark knight sonrasında çekilecek the dark knight rises'ta kötü adam olarak the penguin'in çıkacağı konuşuldu. zaten tim burton'ın izlediği stratejiyle, en önemli ikinci kötü adam olarak kendisi zihinlere kazınmıştı. hatta zaman zaman sokakta danny devito'ya bu karakteri yeni oynayacak kişi için soru soranlar bile oldu. fakat beklenen olmadı, the dark knight rises'ta kötü adam olarak bane çıktı.

  sanırım christopher nolan, çizgi romanlardaki kötülük çizgisine bakarak üç filmlik seride the penguin karakterine yer vermekten vazgeçti. herhalde esas olayı lobilicilik olan bu karakterin, kötü adam olarak christopher nolan'ın istediği umutsuz atmosfere hafif kalacağı düşünüldü.
 • penguin, batman düşmanlarının* bob kane - bill finger döneminde yaratılan oldukça eski olmakla birlikte pek çok batman villain'ı gibi kendine has bir kötüdür.

  oswald chesterfield cobblepot, çocukluğundan beri obezitesi, kısalığı ve burnunun kuş gagasına benzemesinden dolayı zengin, yüksek sosyete ailesinde ve pek tabii cemiyetin içinde dışlanmıştır. haliyle hep kendini kanıtlamaya çalıştığı bir geçmişten gelmektedir.

  sürekli şemsiye taşıması ise babasının ölümünden kaynaklanmaktadır: babası yağmur yağarken şemsiye almadan çıkmış ve bronşial pnömoni'den ölmüştür. babasının ölümünden sonra aşırı korumacı hale gelen annesi yüzünden en güzel havada bile şemsiyesiz sokağa çıkamamıştır oswald cobblepot. pek tabii onun simgesi bu şemsiye daha sonra çok kullanışlı bir hâl alacak, penguin'in çeşit çeşit silahla süslediği bir mekanizma olacaktır.

  penguin isminin nereden geldiğini söylemek ise oldukça basit; obezitesi ve kısa boyu yüzünden badi badi yürüyen oswald'a bir de burnu eklenince kendisi ortamlarda penguin olarak çağrılmıştır.

  diğer batman villainlerinden ayrılan yönü ise kendisinin oldukça centilmen olarak bilinmesidir. hatta kendisinin lakaplarından biri gentleman of crime'dır. öte yandan çoğu batman kötüsünün aksine kendisinde delilik yoktur. kaynaklar gayet "sane" karakterler listesinde göstermekte.

  kendisinin yetenekleri ise; dahilik seviyesinde zeki olması (buna bağlı olarak iş yönetimi, liderlik, yırtıcı kuş eğitimi, taktisyenlik ve teke tek dövüşte oldukça iyi olması gösteriliyor) ve normal insanlara göre soğuğa oldukça toleranslı olmasıdır.

  velhasıl kelam, kendisinin hayranı olmasam da batman evreninin nasıl nadide olduğunu bize gösteriyor. yaşasın dc! (: