• bu kadar gecikmesinin sebebi martin'in yavaş yazmasından ziyade yıllarca yazmamış olması olan kitap. bence dizinin en büyük hatası martin'i vitrine çıkarmış olmasıdır. bölüm sonu kritikleri, oyuncularla olan etkinlikler, sempozyumlar vs ile bu dombiliye daha önce hiç tatmadığı bir popülariteyi tatma fırsatı verdiler. martin de bu ilgi canlı olduğu süre boyunca masaya oturup tek satır yazmadı, çünkü yazması gereken zamanlarda bir etkinlikte joffrey'den filan bahsedip sırıtıyordu. dizi en başından itibaren bu şişkoyu ekrana çıkarmasaydı, üstadımız da açıklama yapacak şeklinde oraya buraya götürmeseydi simdiye kadar çoktan gelmişti altıncı kitap muhtemelen yedinciyi bekliyorduk şu anda.
  • olaya olumlu tarafından bakıp, martin’in yazmakta bu kadar zorlanmasının sebebinin, mevcut finalden memnun kalmaması ve bir şeklide değiştirmeye çalışması olabilir diye umut ettiğim kitap.
  • kişilerin son kaldığı yeri hatırlatayım dedim. 9 yıl geçmiş aradan ama ben yine de spoiler deyim de sonra sövmeyin:

jon: kara kalede böğrüne bıçağı yedi. kırmızılı kadının sakso çekerek uyandırmasını bekliyor.

dany: ejderhaya binip uçtu gitti. ejderhanın dikeni zevkli gelmiş olacak ki hala inemedi orospu.
    edit: valentin kozharsky'e teşekkürler. ejderhadan inmiş yürürken dorthraklar etrafını sarmıştı. yanlış hatırlamışım.

tyrion: ikinci oğullara katıldıydı. ne zaman nasıl dany ile yolu kesişir bilemiyoruz.

arya: çok yüzlü tanrı'nın baş hizmetkarı kibar adam, kibar kibar götünü kırbaçlayarak eğitiyor hala bunu. westeros'a ne zaman geçeceği belirsiz.

sansa: baleish piçinin piçi gizli kimliğiyle arryn vadisinde takılıyor. sümsük robert arryn anasının memelerinden mahrum kaldı, yakında bununkine yapışır.

stannis: kışyarını fethedeceğim diye mal mal gidiyor bakalım. theon da ulaştı ordusuna.

cersei: şu dinci yobazlara dizideki gibi bir son hazırlayacak mı göreceğiz.

jaime: lady stoneheart ile ne maceralar yaşayacak belli değil.

samwell tarly: martellerin kızı ile karşılaşmıştı şu üstad medresesinde. nasıl sırlara erecek bekliyoruz.

barristan selmy: meereen savaşının komutanı kendisi. kendi işini kendi mi halledecek yoksa dany gelip de götünü mü kurtaracak bekliyoruz.

greyjoylar: bunların her biri ayrı mevzu. theon stannis'in ordusuna gitmişti zaten. euron boru falan bi şeyler diyordu. victarion dany'nin hayalini kurarak dar denizde 31 çekmekle meşgul. nereye bağlayacak bir tahminim yok.

rickon stark: inşallah bu çocuğu dizideki gibi malca harcamaz martin. en son soğan şövalyesi peşine düşmüştü bulmak için. daha iyi bir şeyler olsun bu velet.

bran stark: kitapta beni en heyecanlandıran bölümler hep bunundu. inşallah o kadar yeteneği sırf röntgencilikle zayi etmez şişko dede. seri sonunda tahta bu oturacaksa da daha iyi bir son bekliyoruz.

aegon: güya son targaryen olan ama bence blackfyre olan bu zibidi de westeros'a geçmişti. tyrion'un aklına uyup önce halası dany'e kendini kanıtlayacaktı falan. bence martin bunu seriye eklemekte pişmandır. o kadar gereksiz ayrıntı. sonunda blackfyre piçi çıkacak. zaten dizinin bana göre kitaptan iyi olduğu sadece üç yer var:

1- bunu diziye hiç almamak.
    2-lady stoneheart olayını hiç girmemek.
    3-arya'yı boltonlardan değil de lannisterlardan kaçırmak. (zira arya'nın henüz starklara ihanet etmemiş boltonlardan yardım istemeyip de nöbetçileri bıçaklayarak kaçması kitapta saçma duruyordu. dizi bunu lannisterlara çevirerek bence çok doğru bir iş yaptı.)

mance: bu adam kitapta ölmedi. kırmızılı kadın bunu değiştirip yerine başka birini yaktırdı. bu adam ne sikime hizmet edecek hiçbir fikrim yok.

velhasılkelam şu kadar olayı nereye nasıl bağlayacak hiçbir tahmin yürütemiyorum. dizi senaristleri yiyemeyeceği yarağın altına yattı, sonu malum. inşallah koduğumun şişkosu sadece titiz olduğu için çıkartmıyordur kitabı. yoksa o da artık altından kalkamıyorsa seriye yazık olacak.
  • kitap için değil, sanki şişkoya sövmek için açılmış başlıktır.
  • diziden baz alacak ve dumb & dumber'ın senaryosal değişikliklerini en basite indirgeyecek olursak:

. jon snow'un tekrar dirileceği ama nöbet'i bırakacağı,
    . arya'nın bir şekilde yüzsüzlere, onların rızası dahilinde veya haricinde resti çekip âlemlerin en esaslı suikastçılarından biri olacağı,
    . bran'ın gördüğü ve yaşadığı onca yüzyılın ağırlığıyla insanlığından çıkıp bir tür odin ya da üç gözlü kuzgun tezahürüne dönüşeceği,
    . sansa'nın bir şekilde hem arryn vadisi'nin hem de kışyarı'nın veliahdı haline geleceği,
    . rickon'un ne yaparsa yapsın bir şekilde bir savaş esnasında öldürüleceği,
    . catelyn'in ne yaparsa yapsın asla eski önemini kazanamayacağı ancak kendisini lütfuyla geri getiren r'hllor'a savaşında yardım edecek önemli bir şeyler yapacağı,
    . tyrion'un bir şekilde daenerys'in kraliçe eli olacağı ve kraliçesinin westeros harekâtı'nı yöneteceği,
    . jaime'nin kesilen elinden geri dönüp beynine giden kanın etkisiyle karakter dönüşümünü tamamlayarak cersei'yi değil ama evlatlarını korumak için artık iyiden iyiye gözden düşen lannister ailesinin "son umudu" olacağı,
    . tyrell'lerin bir şekilde güney iç savaşı'nı kaybedip soyları tükenen bir aile haline geleceğini,
    . martell'lerin "son savaş" sonrası küçük konsey'de yer alacak kadar taht'a sadık bir konumda olacağını,
    . greyjoy'lardan euron'un üç gözlü kuzgun'un güçlerini kuzgun olmadan almaya çalışıp hatta belki de alıp serinin mid-game'inin esas kötüsü, victarion'un da daenerys'in donanma komutanı olacağını,
    . tully'lerin son nefeslerine kadar robb stark'ın hatırasına sadık kalarak bilmem kaçıncı nehirova kuşatması'nda kılıçtan geçirileceklerini,
    . reed'lerin aile reisi howland'ın ortaya çıkışıyla, gençliklerinde yaşanmış neşe kulesi ve orada doğan jon'un gerçek kimliği, arthur dayne'in ölümü, ashara dayne ve ned stark'la olan ilişkisi gibi minör konuları açıklığa kavuşturacağı,
    . samwell tarly'nin hisar'daki eğitimini marwyn'in gözetiminde tamamlayarak belki de o hep olmak istediği büyücülerden biri hâline gelip jon'a ve ışığın ordusu'na akgezenler, uzun gece ve kara kış hakkında çok faydası olacak pratik bilgiler sağlayacağını,
    . eddison tollett'in jon'un siktiriyle sur'un kumandasını devralıp millerce uzunluğundaki buz yılan'ın son savunmasını yöneteceği, efkarlı öngörülerinde hep olduğu gibi bu kez de doğru çıkıp sur bir şekilde yıkıldığında hepsinin yemeyen, içmeyen, tüketmeyen ama savaşan, tek defosu kalbi atmamak olan efsane savaşçılara dönüşecekleri,
    . soğukel'in binlerce yıllık surötesi nöbeti'nin sebebinin ve kimliğini neden gizlediğinin anlaşılacağı, belki de büyük savaş'ta hayat kurtarıcı hamlelerden birini yapacağı ancak muhtemelen nöbet için savaşırken bir nöbet kahramanı gibi ancak bu kez gerçekten de yok olacağı şekilde öleceği,
    . bir sebepten ötürü daenerys'in jon'a büyük savaş'ta yardım etmeyi kabul edip ejderhalarını kışyarı'na ve surötesi'ne uçuracağı ancak vurulan bir ejderhanın buz ejderhası olarak yeniden dirileceği,
    . akgezenler'in aslında chaotic evil olmadıklarının ve dünyayı virüs gibi yayılan insan ırkına korumak için üretilmiş bir tür biyolojik harp ordusu olduklarının anlaşılacağı,
    . stannis baratheon'un kışyarı'nı kazansa dahi eninde sonunda savaşımını kaybedeceği,
    . essos kıtasının tarihçesinin ve o tarihçede efsaneleşip masallaşmış hakikatlerin westeros'un kaderini değiştireceği,
    . toba afeti türünden büyük bir azor ahai kıyametinin "daha" yaşanıp dünya atmosferini karartarak küresel bir kışın yani uzun gece'nin başlayacağı

kitap olacağını varsayabiliriz.

tüm bunları dumb & dumber'ın leş yazımlarıyla değil de martin'in kendi ruhundan üflediği karakterlerinin özgün ruhlarıyla yapıp yaşadıklarını görecek olmak, bu 9-10 yıllık mizanseni beklemeye değer yegâne şey.
  • 1. çıkmayacak.

düşün herif göya 2020 temmuzuna bitirecekti; pandemiden dolayı evine tıkılmış olmasına rağmen bitirmiyor.

çünkü bitirmek gibi bi niyeti yok.

2. tut ki çıktı (çık-ma-ya-cak). dördüncü kitap gibi bişey olduğunu hayal etsene bi? 20 sayfa sofra tasviri, 1 sayfa aksiyon. sinirden kendini kesersin.

3. yedinci kitap ne olacak? herifin yaş+kilo kombinasyonu malum. yani söylemek istemiyorum ama... neyse, söylemeyeyim.

4. kendi blogundan:

--- spoiler ---
    ı am spending long hours every day on the wınds of wınter, and making steady progress. ı finished a new chapter yesterday, another one three days ago, another one the previous week. but no, this does not mean that the book will be finished tomorrow or published next week. ıt’s going to be a huge book, and ı still have a long way to go.
    --- spoiler ---

“kış rüzgarları üzerinde her gün uzun saatler çalışıyorum, ilerleme kaydediyorum. dün bi bölüm bitirdim, 3 gün önce de bi tane, geçen hafta da bi tane. hayır, bu kitabın yarın biteceği ya da haftaya yayınlanacağı anlamına gelmiyor. devasa bir kitap olacak ve benim almam gereken daha çok yol var.”

meali: daha çok beklersiniz, mezarda bitiririm.
  • bayadır sikimde olmayan kitap. ister yazar ister yazmaz. çıktığında alıp da okumam. öyle bir gazla falan da konusmuyorum he. yılların birikmişliği. yukarıdaki arkadaşın dediği gibi çıkarmak istemiyor. ha benim kitabı siklememem ve cıktığında okumayacak olmam adam için bir şey ifade ediyor mu? hayır. ama eminim ki yalnız da değilim. ki asoiaf benim için çok önemli bir seriydi bağımlısıydım yani. beni dahi böyle soğutuyorsa elbette birçok kişi de soğumuştur.
  • çıkış tarihi çıkmaz ayın son çarşambası olarak değiştirilmiştir. kamuoyuna duyurulur.
  • bu kitabın çıkmasını beklerken en koyu katolik italyanlar bile ateist oldu. eserini obsesif derecede sevdirtip yazarından aynı şiddette nefret ettirerek borderline dehlizlerinden göz kırptıran olası kapı stoperi.
  • martin, yeni çıkan habere göre kitap için önünde gidilecek daha uzun bir yolun olduğunu açıkladı. bu açıklamayı önceki açıklamalar ile kıyaslarsak ortaya hiç iyi bir sonuç çıkmıyor.
hesabın var mı? giriş yap