• ikinci dunya savasi ile ilgili o kadar detayli bilgi olmasina ragmen bulamayinca sasirdim. efendim bu benim gordugum en iyi ikinci dunya savasi belgesellerindendir, hatta belki en iyisidir. 10 vhs kasetten olusuyordu ben aldigimda simdi dvd seklinde de bulunabiliyor. ilk tanismam bbc sayesinde olmustu ki zaten bbc kendi elleriyle hazirlamistir bu belgeseli.

"narrator" laurence olivier nin ta kendisidir ve dinlemesi cok keyiflidir. icinde bir suru film ve roportaj bulundurur. bu roportajlarda iki bomba isim vardir: albert speer ve karl doenitz... bu belgesel hazirlandigi donemlerde ikisi de henuz sag imis ve bizzat anlatmislar. sahsen koskoca karl doenitz'i karsimda wolfpack'i anlatirken gorunce "oha!" demisimdir. ikinci dunya savasi meraklisi herkese siddetle tavsiye olunur.
  • gayet detaylidir. gunther prien'in scapa flow baskinindan, von paulus'un stalingrad'da yenilgiye imza atma videosuna kadar neler vardir neler
  • sadece bazı bölümlerini görebildiğim, müzikleriyle, kurgusuyla, tarihi belgeleriyle en kapsamlı ikinci dünya savaşı belgesellerinden biri. u boat'lar hakkındaki bölümünde karl doenitz ile de kanlı canlı röportaj yaparak beni mutlak hayranlığa sürüklemişlerdir. 70'li yıllarda yapılmış sanıyorum. amazon gibi sitelerde tamamı satılmaktadır ama alacak para bulunamamaktadır.
  • 1971de cekilmis olan mukemmel belgeselde ayni zamanda cekildigi yillarin mobilya/dekorasyon modasini da takip etmek mumkundur. yapilan roportajlarin cogu orta halli avrupali evlerde cekilmistir. 2. dunya savasi gunlerini canli yasayan bu kisilerin cogu artik sizlere omur oldugundan bu konuda daha iyi bir belgesel cekilmesi bundan sonra pek olasi degildir.
  • planet earth ile birlikte izledigim en guzel belgesel seri. tabii ilerde teknoloji gelisir, yeterince finansmanla planet earth'u cocuk isi gibi gosterecek belgeseller cekilir ama bir the world at war daha cekilmez, o roportajlari verenlerin hepsi olduler.

askerde millete ne gosteriyorlar bilmem ama bir an once sunun setini alip, dogru duzgun bir turkce dublajla 26 bolumunu de herkese zorla izletmeleri lazim. ingilizce bilenler ise orjinalinden sasmasin, laurence olivier'in seslendirmesi mukemmel.

sikici ve didaktik bir sekilde koca ikinci dunya savasinin tarihini ve arkasindaki dinamikleri anlatmak yerine, neredeyse tamamen gorgu taniklarinin fikirlerine ve gercek film kesitlerine yer verilmis, arada da bunlar yerli yerine otursun diye laurence amca genel durumu ozetliyor, ustelik suya sabuna dokunmayarak degil acik secik yorumlarla. ne kadar ovsem azdir, yapanin yedi ceddininin gelmisini gecmisini saygiyla anarim, kufur eder gibi severim.
  • muziginin carl davis tarafindan yapildigi cok etkileyici bir belgesel. her biri 50-55 dakika olan bolumlerin isimleri ise soyle:
    1- a new germany (1933-1939)
    2- distant war (sep 1939-may 1940)
    3- france falls (may-june 1940)
    4- alone (may 1940- may 141)
    5- barbarossa (jun-dec 1941)
    6- banzai (japan 1931-1942)
    7- on our way (usa 1939-1942)
    8- the desert (north africa 1940-1943)
    9- stalingrad (jun 1942- feb 1943)
    10- wolfpack (u-boats in the atlantic 1939-1944)
    11- the red star (soviet union 1941-1943)
    12- whirlwind (bombing germany 1939-1944)
    13- tough old guy (italy nov 1942- jun 1944)
    14- it's a lovely day tomorrow (burma 1942-1944)
    15- home fires (britain 1940-1944)
    16- inside the reich (germany 1940-1944)
    17- morning (jun-aug 1944)
    18- occupation (holland 1940-1944)
    19- pincers (aug 1944- mar 1945)
    20- genocide (1941-1945)
    21- nemesis (germany feb-may 1945)
    22- japan (1941-1945)
    23- pacific (feb 1942-jul 1945)
    24- the bomb (feb- sep 1945)
    25- reckoning (1945.. and after)
    26- remember

ayni guzellikte birinci dunya savasi belgeseli icin (bkz: the first world war) (bkz: cross-reference)
  • belgeselden öte sanat eseri bu. metin özenli, üstelik laurence olivier'nin sesiyle...
  • zamanın alman ve japon subaylarının ingilizce'ye olan hakimiyetinin görülebileceği, ikinci cihan harbi'ni anlatan en bomba belgesellerden bir tanesidir.

belki de en bombasıdır.
  • belgeselin yapım aşamasına geçildiğinde, anlatıcının laurence olivier değil, rene cutforth olduğu efsanevi cihan harbi belgeseli.

fakat bir savaş muhabiri olan cutforth'ın ilk dört bölümü seslendirmesinin ardından, bu işin daha vurucu ve farklı bir şekilde yapılması gerektiği düşünülerek, belgeselin yayımlanmasından hemen önce laurence olivier'de karar kılınmış ve ilk dört bölüm yeniden seslendirilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap