• başlık altı saçma sapan komiklikli entryler dolmadan yazayım: hic gerek yok fikir beyan etmenize, zira komik değilsiniz. yazar thy'nin bir müşterisi olarak firmanın en çok talep gören domestik hatlarından birindeki bir soruna dikkat çekmiş. bu sorun son senelerde birçok müşteri tarafından da dile getiriliyor. benim de başıma geldi çok kereler. insanlar sabahın köründeki bir uçağa diğer şehirdeki iş toplantısı için binip uçakta yapacağı kahvaltıyı bekliyor olabiliyorlar. kimse uçağa sandviç yemek için binmiyor evet, hosteslerin de garson olmadığının bilincindeyiz. fakat bir şeyi yapacaksan düzgün yapacaksın, eleştirmedikçe, dile getirmedikçe de düzelmiyor çoğu şey.
  • özellikle son 1 aydır gözlemlediğim ve dün yaptığım ankara-istanbul , istanbul-ankara seferlerinde iyice dikkatimi çekmiş olaydır.

öncelikle şunu belirtmeliyim ki thy ile iç hat ankara-istanbul gidiş-geliş seferlerini son 4 yıldır ayda ortalama 4 kez kullanmaktayım. bu da yaklaşık 200 sefer eder. türk hava yolları tercihimin en büyük sebebi az rötar yapması, rahat koltukları ve sunduğu sıcak sandviç + içecek hizmeti.

bu ay yaptığım 6 seferin 4'unde dar gövdeli uçağın orta sıraları olan 13-14-15'li numaralarda oturdum. bunların 3'unde ise sıcak sandviç ve içecek servisi bizim sıralarımıza gelemedi. alelacele sadece kapalı su verilip servis bitirildi. thy kullananlar bilir servise arkadan ve önden başlanır. bu nedenle orta sıralara en son sıra gelir.

bu durumu gözlemlediğimde kabin memurlarının servis araçlarının başında tek kişi kaldıklarını (eskiden en az 1 servis arabasında 2 kişilerdi) bu nedenle de orta sıralara uçuş süresi içerisinde servisin yetişmediğini farkettim. internette zaten bazı haberler çıkmış ( sadece geniş gövdeli büyük uçaklar için) kabin memuru sayıları azaltılıyor vs diye.

benim dışımda orta sıralarda oturup ve sık sık thy ile seyahat eden diğer kişilerde bu durumdan şikayetlerini homurdanarak belirttiler. buradan thy yetkililerine sesleniyorum, her türlü değişik organizasyona sponsor oluyorsunuz ( buna kesinlikle laf etmiyorum olun tabi ) ama 1 şartım var lütfen işinizi doğru yapmanızı sağlayacak kadar personel çalıştırın. thy olarak ankara-istanbul en önemli iç hat seferiniz ve burada ciddi saygınlık kaybına uğruyorsunuz. böyle devam ederse benim gibi sadık müşterilerinizi kaybetmeye başlayacaksınız.
  • basligi eleştirenler hic verilmemesi lazim diyenler bu hizmet daha once basari ile yapiliyordu aksadigina gore demek bir problem var. yolcu da bunu dile getiriyor. sandvic yemek istemese zaten dolmus pegasusla ucar. biletin karsiligi olmali. kisacik sureye sandvic sikistirmak yolcunun problemi degil firmanin problemi o zaman ona gore personel bulundurursun uçakta. trenler de sirket eksik eleman bulundurunca personel basina 300 tl ceza kesiyor tcdd firmaya.
  • kahvaltısını yapmadan nede olsa sandviçleri güzel diyerek thy uçuşuna gelen çok insan vardır emin olabilirsiniz
  • halen yemeyiver diyen mi var? ya bu hangi köyün ahırından çıkma bakış açısıdır ya? aynen hatta oturmasına da ayakta gitsinler dimi nasılsa uçak uçuyor ve hızlı gidiyor.

biri iç hatlarda yemeyiver der.

biri dış hatlarda herkes gibi et yemek istediği makarna istemediği için karnını doyurmaya mı geliyorsun der. yok kardeş o dandik makarnan için veriyorum onca parayı.

ezile ezile insanlığınızı mı unuttunuz? dayak arsızı mı oldunuz anlamadım gitti. az bir dik durun ya.
  • 3 gün önceki saw-esb uçuşunda aynısı başıma geldi
  • yemeyiver ölmezsin kafası kaliteli yaşamı hak etmeyen insanların kafasıdır. bu kafa ile kurulan sendikalar yüzünden ay başı zor geliyor.
    (bkz: hak verilmez alınır)
  • yeni bi tür türedi. zamlardan yakınıyorsun, sen de onu yemeyiver diyor. havaalanındaki yemek fiyatlarını eleştiriyorsun, e orada da yemeyiver diyor. uçaktaki servisi eleştiriyorsun, e o anda da yemeyiver diyor.

alım gücünün yükselmesini istemek, iyi hizmet almayı beklemek, hakkın olanı talep etmek lüksmüş gibi davranılıyor. normal olan anormal bir beklentiymiş gibi dalga geçiliyor.

en hafif ve basit tabirle yaşamaman bekleniyor. şimdi buraya da gelir, e sen de ölüver der. hasbinallah.
  • bana da geçen gün miles and smiles dan gelen menülerimizi yeniledik, kabin içi yemek seçiminiz artık geçerli değil, yeni menülerden birini seçin maili ile kendini hissettirmiş durumdur. zira benim ön tanımlı yemeğim seafoodtur. adamlar seafoodu kaldırıp, vegan, vejetaryan, hint yemek seçeneklerini doldurmuşlar. doğru düzgün bir menü kalmamış. ben de türkiyeye gidişlerimde artık en ucuz uçağa bakıyorum. örneğin seneye ramazan bayramında kayınçonun düğünü var. 2 yetişkin bir çocuk için 20şer kiloluk birer bagaj hakkı ile 400 euroya pegagustan bilet alabilirken aynı bilet thyde 784 euroydu. 384 euro ile dünyanın her yerinde en kral yemeği yersiniz. çok acıkırsam da illa uçakta yemek yemem gerekirse en kralını yerim bu fiyat farkı ile.

önceden şirkette yolculuğa çıkacağım zaman ilk tercihim thy idi. fakat son dönemde sekreterlere siz seçin bana uçuşları gönderin diyorum. onlar da genelde lufthansa ayarlıyorlar. rezillik olmuyor mu onlarda da oluyor ama bizim thy gibi çakallığa vurmuyorlar. geçen brüksel, viyana, delhi uçuşumda gecikme yüzünden delhi uçağını kaçırdım. adamlar hindistandaki farklı hava yolunda olan uçuşlarımı gık demeden ödediler. otelimi ayarladılar, first class'a promote ettiler geciktirdik sizi diye. 9-10 saatlik uçuşta büyük fark yaratıyor bunlar. özetle beni kaybettin thy. sana vegan yemek sunduğun hintliler ile başarılar.

edit: bir de sandviç yemeyiver diyen dallama dolu burası. sürekli yolculuğa giden insanlar genel olarak planlarını da ona göre yaparlar. yani sabah evde kahvaltı yapmayayım uçakta sandviç ile idare ederim gibi. çünkü bilirsin o hatta sandviç ikramı var diye. sonuçta ölmezsin ama sana vadedilen bir hizmeti veremedikleri için mağdur olmuş olursun.
  • hosteslerin ana görevi yemek servisi yapmak değildir. kesinlikle doğru.
    ama catering hizmeti uçuşun entegre bir unsurudur ve hizmet bedelinin içindedir. yani ödediğiniz bir hizmeti almadan uçaktan indiğinizde "kusurlu mal/hizmet" durumu sözkonusu; bilet bedelini isteme hakkınız doğuyor mevzuata göre. (verirler mi, bilmem.)

eskiden endüstri mühendisleri çalışırdı thy'de. devam ediyorlarsa bu tip konularda süreç analizleri ve simulasyonlarla efektif çözümler sağlanabilir. ben bu sıkıntının gerçekliğine inanıyorum ve sıcak içecek servisi nedeniyle oluştuğu düşüncesindeyim. çözümünün de çok zor olacağını sanmıyorum.

çözüm olarak "sen de yemeyiver" diyenleri yüce zeus'a havale ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap