• alkol oranı sıralamasına göre;

yakima ipa (pembe etiket) %6.5 alkol. yoğun narenciye ve çiçeksi notalar.

brown ale (kahverengi etiket) %5.8 alkol. yoğun karamel.

marzen lager (turuncu etiketli) %5.7 alkol. yoğun şerbetçiotu, fresh

wheat ipa (mavi etiket) %5.4 alkol. arkadaşım alamıyorum dese de benim için özellikle bitişte buram buram muz aroması. buğday birası.

india pale ale (yeşil etiket) %5.2 alkol. benim en az içtiğim bu. başlığına yazdığım entrye baktım, daha yoğun bir burukluk beklerdim demişim. bir daha içeceğim, çok olmuş içmeyeli.
  • bu seri bir nevi rahmetlinin ardından lokma dağıtmak gibi olmuş ama çok daha şık.
  • tuborg'un üç yeni reçeteyle ürettiği; ipa, brown ale ve marzen lager olarak satışını yapacağı seri. ismi, tuborg efsanesi brewmaster frederik'den geliyor. market satışı olmayacak ve sadece belli başlı mekanlarda satılacakmış.

yeni biraların üretilmesi güzel olsa da, erişilebilirlik açısından sadece büyük şehirlerde bulunacak olması çok saçma geliyor. tabi ki fiyatları da bir o kadar yüksek olacaktır. bekleyip görelim..
  • sonunda yerli ipa yapmayı becerdiler. gara guzu ve benzerleri o etkiyi tam yapamamıştı. bu bir de markette satılıyor. inanılmaz mutluyum!

helal olsun tuborg
  • 33cl degil de 35 cl olmasının sebebi, türk tuborg biralarının yalnızca izmir’de üretilmesidir.
  • market satışına başlanmış olan bira serisi (migros'ta 10,5 tl). üç bira da üreticinin kendine has dokunuşları ile tam anlamıyla bir lager, ipa veya brown ale değil ama son derece başarılı tatlara sahip üç bira da. türkiye'de böyle farklı bira tatlarına sahip değildik.
    her türlü detaya da dikkat edilerek piyasaya sürüldüğü açık; şişe tasarımı, kendine has ve son derece şık bardağı ile üzerinde baya çalışılmış dedirtiyor. bardağını benim gibi mekanların barmenlerinin kafasını şişirerek tip karşılığında temin edebilirsiniz.
    öneri olarak da brown ale şahsımca öne çıkmaktadır.
  • vergi vermek için heyecanla bekliyorum
  • ipa olanına bayıldım. şerbetçiotu aroması mükemmel, anlatmaya gerek yok tadıyorsunuz. bizimkiler niye böyle güzel aromalı biralar yapamıyor diyordum, yanılmışım. umarım marketlerde de satışa çıkar.
  • yeni ürünü frederik wheat ipa’yı tattım.

burun ve damakta buğday birası aromalarıyla başlayıp, orta acılıkta ipa karakteri ile biten gayet güzel bir bira. hele ki yerli üretim olduğunu düşünürsek ülkemizde böyle tatların üretilmesi takdire şayan.

ne tam buğday birası , ne de okkalı bir ipa , ikisinin arasında kalmış diyenler de olabilir. ben etiketinde “ wheat ipa” ibaresini gördüğüm anda türk damak tadına uygun, damağı fazla zorlamayan, yormayan ve alıştığımız tadlardan dokunuşlar sunan bir bira bekliyordum ve tam olarak karşılığını aldım.

güzel yanı şu ; az önce de dediğim gibi ne buram buram yoğunlukta bir buğday birası, ne de amerikan şerbetçiotlarının damağınızda resital sunduğu bir ipa değil.

kısaca bu biradan bir weihenstephan, franziskanner buğday birası aroması veya brewdog punk ipa, stone ipa yoğunluğunda bir ipa performansı beklemeyin.

bira bahçesinde güzel bir gezintiye çıkmışçasına, ne buğday birasının şişkinliğini verir, ne de klasik ipa kadar damağınızı yorar. dolayısıyla üçüncü hatta dördüncü şişe de bile ilk yudumdaki keyifle içmeye devam edebileceğiniz bir tat.

yemekle birlikte güzel bir eşlikçi olmaya aday. ton balıklı ve nar ekşili güzel bir salata, kocaman bir hamburger veya ızgara somon yanında roka ile birlikte deneyebilirsiniz.

yapımda emeği geçenlere teşekkürler. bilinçli tüketiniz. afiyet olsun.
  • gece eve dönerken bira alayım dedim, aklımda carlsberg vardı. 2 tane alıp dönecektim efendi gibi. sonra dolaba gözüm takıldı da bi bakayım derken beni tavlayan bu arkadaşlar oldu. "sikmişim!" dedim "carlsberg'in amına koyarım şimdi!" dedim eril eril. bu arkadaşların piyasada satılan 3 çeşidinin olduğunu varsayarak hepsinden birer tane aldım. ilk brown ale isimli arkadaşla bir öpüştük, dolgun bir tadı vardı valla ben baya sevdim onu. şimdi lager'i yudumluyorum. uyandırdığı hissiyat blanc gibi bu. yarın akşam tok karınla tekrar deneyeceğim, bakalım olayı neymiş bu arkadaşın. bi değişik geldi.

hindu kardeşlerimizle de yarın görüşeceğiz, onlarla olan münasebetimi de editleyerek ekleyebilirim.
hesabın var mı? giriş yap