şükela:  tümü | bugün
 • 25 mart 2020 itibariyle gerçek sayı 8.554'tür. bu sayıyı veren cumhurbaşkanıdır. o akşam sağlık bakanı 2433 olarak açıkladı. sağlık bakanının açıkladığı sayı korona testine girip pozitif sonuç almış vaka sayısıdır.

  bilindiği gibi italya, ispanya ve almanya'da çin'den gelen tanı kitlerinin tam doğru sonuç vermediği iddia edilmekte. buna karşılık tıp camiası akciğer tomografisi ve kan testleri ile hastalığı tanımlayabiliyor. bizde de bu durumdan dolayı korona (covid-19) tedavisi gören hasta sayısı 2 gün öncesinde 8.554 idi. bugün kuvvetle muhtemel 12-15bin civarındadır.

  edit: yok komplo teorisi yok muhalif gibi yapıştırmaları yapmadan önce alttaki kaynakları açıp okuyun

  köşe yazısı: https://yetkinreport.com/…sta-sayisini-gostermiyor/
  bilim kurulu: https://www.haberler.com/…-turkiye-13056060-haberi/
 • çin'in vermiş olduğu 81.500 vakanın %32'lik kesimi kesin tanı konmamış, test yapılmamış ama covid-19 ve zatürre tedavisi gören hastaları temsil etmektedir.

  ayrıca amerika'da hızlı tanı ve testlerde hiçbir zaman pozitif sonuç vermeyip detaylı testlerde korona taşıdığı ortaya çıkan hastalar olduğu bildirildi.
 • 2500 kişinin çalıştığı (bkz: gölcük tersane komutanlığı'nda corona vaka tespiti) olayından sonra paylaşılan sayıların hiç bir inandırıcılığı kalmıyor maalesef.
 • yaw bir birakin komplo teorileri üretmeyi.
  youtuberlar gibi virusten hizli yayiliyorsunuz
 • vakaların market fiyatları gibi açıklanması da şüphe uyandırıyor biraz. 10 lira yerine 9,99 lira fiyat koyan marketler gibi vaka sayısı açıklıyorlar. son basamak 7-8-9 oluyor hep.
 • 4 gün önceki veriler duyuruluyor imiş. çünkü test sonucu 4 günde çıkıyor diyor önemli miktarda kaynak.

  ortalama artış hızını, bugunku verilerin olası 4 günlük artışına modellersek an itibariyle neyin içinde olduğunuzu görebiliriz sanirim
 • reisimiz yalan mı söyleyecekti o ne derse bizim için referans o dur.
 • şubat başından bugüne kadar kaç hastaya zatürre teşhisi konuldu kaçı taburcu oldu ben bu istatistiği çok merak ediyorum. söylenen ilk vakanın ilk olmadığı koahlı genç kadının mart başında twitlerinde hastalığını belirttiği düşünülürse kuluçka süresi vs şubata kadar geriliyor. kaç hasta evine gönderildi?
  yapılan testlerin bile güvenilirliği sorgulanıyor. kendi ohalinizi alın derken ciddiler, belliki yine şansa yaşıyoruz. . stres kortizol seviyesini yükseltiyor o bağışıklığı düşürüyor psağ duyulu bir ciddiyete epey ihtiyaç var. a, d ve c vitaminin covid-19 ile mücadelede ciddi destek olduğu belirtiliyor. vaka sayısı buz dağının görünen yüzüyken her atılan adımın sonuçları düşünülerek hareket edilmeli.
 • tahminim yaz tatil dönemi bitince ekim ayları gibi gerçek rakamlar açıklanır.

  şuan dolaşan iddia türkiye'nin günlük 5000'den fazla günlük vakaya rastlandığı.

  ayrıca;

  kayseri günlük 100 vaka tık

  malatya valisi günlük 100 vaka tık

  erzurum valisi günlük 200 vaka tık

  istanbul resmi olarak 200 vaka zaten, geriye 77 ilde 300 vaka izmir adana mersin ankara vs var.

  önceki entrimde bahsetmiştim konuştuğum sağlık çalışanı arkadaşlarım ilk zamankilerden daha yoğun bir vaka artışı olduğunı belirtmişlerdi.

  en acısını da bugün öğrendim. antalya'da aradığım bir akrabam (hastane ecza sorumlusu) ilaçların bitmeye yüz tuttuğu ve doktorlara bakanlık tarafından teşhisde bulaşıcı hastalık yazılmaması baskısı geldiğini anlattı.

  hatta test yapmamaları istendiği, yapılan röntgenlerde akciğerde bal peteği şeklinde kümelenme vs ile ( burası tıbbi bişeyler dedi anlayamadım) anlaşıldığını, hastalara artık yatış verilmediğini ilaç verip 15 gün evde kalmaları gerektiğini söylüyorlarmış doktorlar.

  hatta ve hatta şunu da ekledi doktorların bir daha ki seçimde asla akpye oy vermeyeceğini söyledi yaşananlardan dolayı.

  iddialar çok vahim, devletin artık karantina gücü kalmadı farkındayız ama yalan ile uyutmak büyük hakaret yüce türk milletine.
 • belki turizm sezonu bitince