• spa merkezlerinde görülmeye başlayan oda. duvarlarının kaya tuzu parçalarıyla kaplandığı bir odadır. bu iş için genelde himalaya tuzu rağbet görürken, son zamanlarda çankırı'daki tuz mağarası içinden elde edilen tuzların daha kaliteli olduğu belirtilmektedir.

içeriye verilen hafif buhar sayesinde bu odada solunan hava iyonlar yönünden zenginleştirilmektedir. derin soluk alıp şiddetli biçimde vererek bronşların en uçlarına kadar bu havanın ulaştırılması sonucu, çeşitli solunum rahatsızlıklarının iyileşme sürecine olumlu katkı sağlandığı söylenmektedir. özellikle balgam sökümü kolaylaşmaktadır bu odada geçirilen dakikalar sonucu.

her ne kadar yeni bir para tuzağı gibi dursa da, düzenli kullanımın işe yaradığını bizzat gördüm. biraz pahalı, o ayrı.
  • kimin aklına geldiyse allah on bin kere razı olsun dediğim odadır.
  • diğer adı haloterapi. astım, bronşit, sinüzit gibi hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. içerisi pavyon gibi, komple kırmızı ışık, epey oturdum bende bir değişiklik olmadı. düzenli kullanımda fayda görülüyormuş. zaten o kadar para verdikten sonra pek bir işe yaramayan her şey için hep aynı yalanı söylüyorlar.
  • şu an itibari ile kullandığım oda. içerisi pavyon gibi duruyor. ışıl ışıl her yer nettin gökçen başkan diyesi geliyor insanın.

bir çok hastalığa faydalıymış.

"tuz mağaralarında uygulanan tuz terapisinin etkili olduğu rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:
    • astım
    • alerjik astım
    • astım bronşit
    • nefes darlığı
    • sinüzit
    • kronik öksürükler
    • genel burun tıkanıklıkları
    • nefes yoluna bağlı horlamalar
    • geniz akıntıları
    • uyku düzensizlikleri
    • yorgun uyanma

ayrıca tuz terapisi hakkında yapılmış klinik çalışmalarda elde edilen veriler göstermiştir ki; tuz terapisi alan insanların vücut analizlerinde karbondioksit miktarında düşme, oksijen miktarında ise yükselme kaydedilmiştir. artan oksijen miktarına bağlı olarak yaşam kalitesinde ciddi artış gözlenmiştir. (bknz: tuz terapisi hakkında yayınlanmış tıbbi makaleler) bu çalışma bize gösterir ki;

• sigara kullananlar
    • inşaat ya da ahşap imalatı gibi yoğun tozlu ortamlarda çalışanlar
    • solunum yolu üzerinde olumsuz ortamları olan maden, sanayi ve kimya alanında çalışanlar
    • büyükşehirlerde trafikte fazla vakit geçirenler
    • hava kirliliği fazla olan şehirlerde yaşayan insanların

tuz terapisi alması yaşam kalitesinde ciddi bir artış sağlayacaktır. zaten tuz terapi panelini astım ya da nefes darlığı gibi hiçbir rahatsızlığı olmadığı halde kullanın insanlar uyku kalitelerinin arttığını ve sabahları dinç ve zinde bir şekilde uyandıklarını ifade etmişlerdir. tuz aynı zamanda doğal bir antiseptiktir. yani doğal antimikrobiyal bir maddedir. tarihin ilk zamanlarından beri et ve benzeri gıda maddelerini bozulmadan saklamak için tuzlama işlemi yapılır. tuz terapisi de etki ettiği ortama tuz iyonize ettiği için içerisinde anti bakteriyel bir etki gösterir, mikropların etkinlik düzeyini düşürür."
  • tuz odası deyince akla ilk gelen kişi baki cihangiroğlu'dur. bu işi hakkıyla ve olması gerektiği şekli ile yapıyor. bkz: "himalium"
    vücuda gerçekten çok çok faydası var.
    örnek:
    alerji
    astım
    koah
    horlama
    nefes darlığı,
    sinüzit
    bronşit
    soğuk algınlıkları
    sinüs enfeksiyonları
    stres
    egzama
    sedef hastalığı
    kulak iltihapları
    saman nezlesi
    iç burun iltihabı
    grip
  • pembe himalaya tuzu ile olanı daha iyiymiş. o tuz da sadece şurdan çıkıyormuş.

insanlık acayip ya.. içinde tesadüfen demir elementi olması ve demirin de paslanması sebebiyle pembeleşmiş bir tuzu alıp bambaşka bir yere koymak..

bir paket billur tuz açınca anlık gelen kokuyla 1 saat geçirmenin bütün üst solunum hastalıklarına faydalı olabileceğini hiç düşünmemiştim, denedim, hala düşünmüyorum.

bir de şey var, "düzenli olarak yaparsanız faydasını görürsünüz". kesin. plasebolar sarmış dört bir yanımızı...
  • 19. yy polonya'sında, tuz yataklarında çalışan madencilerde astım, zatürre gibi solunumsal hastalıkların neredeyse hiç görülmediğinin farkedilmesiyle gündeme gelmiş terapi şekli.

vücudumuzun dev bir difüzyon makinesi olduğunu hesaba katarsak, teorik olarak, havadaki tuz zerrecikleri büyük oranda cildimizden, küçük oranda akciğerlerimizden emilir ve de hipertansiyona yol açabilir.

günde 5 gr'dan fazla tuz tüketilmemesi önerilirken, şurada görüldüğü gibi, türk toplumu olarak önerilenin 3 katı fazla tuz tüketiyorken, tuz odası gibi yerlerin insanlara zarar getirmeden nasıl şifa olduğunu anlayabilmiş değilim.
  • ben bu odaları seviyorum. özellikle spor sonrası havuz ve sauna sonrası iyi geliyor. odanın yerlerin de tuzlar var ve her beş dakikada bir tepeden tuz fıskırtıyorlar. hem psikolojik anlamda arınıyorsun hem de sağlık için yararlı. 20 dakika sürüyor genellikle. tavsiye olunur.
hesabın var mı? giriş yap