• başına getirildiği üniversite bölümünün taban puanını da ciddi oranda yükselteciğine inanıyorum

uluslarası maliye.
    uluslarası istatistik
    uluslarası metalurji
    uluslarası benekli alabalık yetiştiriciliği.

bir tane tırto ders ekliyorsun eski müfredata. aynı hoca geliyor, ingilizce fotokopi dağıtıyor, oluyor. okullarımız bu meseleyi iyi düşünmeli, milli ülkü olarak benimseyip, kısa zamanda başarmalılar.
  • aslında birleşik yaşıldığını bildiğim ama microsoft wordün her seferinde otomatik olarak ayırdığı bir kelime.
  • birçok kişinin uluslarası olarak yazdığı kelime.
  • şu kelimeyi "word" her seferinde ayırıyor, her seferinde düzeltmek zorunda kalıyorum. word'e yok say demek şu kelimeyi aklında tut hele demek de kar etmiyor ya, bence microsoftun türk insanlarını delirtmek için kullandığı çok iyi gizlenmiş uluslararası bir tezgahın bir parçası bu kelime. adı gibi tam konulu işte. şimdi gördüm 2003'te yakınmış ilk defa benim gibi bu durumdan muzdarip bir word kullanıcısı yıl olmuş 2012 hala ayrı kelimeler aynı asabiyet. bir de amma çok yazmam gerekiyor bu da bir işaret ben bunu bir düşüneyim.

*
  • word'un "uluslar arası" şeklinde düzeltmesinden bıkmış olanların bir word dosyasında file, options, proofing, autocorrect options kısmına girip, listeden seçip delete'e basarak bu düzeltmeyi kaldırabilecekleri kelime.
  • sıfat, isim
    çeşitli milletler arasında yapılan; milletler arasında çok yönlü ilişkilerle ilgili olan, milletler arası, beynelmilel, enternasyonal.

herkesin* bitişik yazıldığını sandığı ancak aslında http://www.tdk.gov.tr/imla/ adresinde aşağıda göreceğiniz gibi ayrı yazıldığı belirtilen ancak aynı sitede sözlükte "uluslar arası" diye arama yaptığınızda "bulunamadı." yanıtı aldığım, uluslararası yazınca yukarıda yazdığım tanıma ulaştığım, "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu tdk?" dememe yol açan bitişik kelime.

15. ara, dış, öte, sıra sözlerinin sona getirilmesiyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır: devletler arası, kıt'alar arası, milletler arası, uluslar arası; ahlâk dışı, çağ dışı, din dışı, kanun dışı, olağan dışı, yasa dışı; fizik ötesi, kızıl ötesi, mor ötesi; aklı sıra, ardı sıra, peşi sıra, yanı sıra.
  • yazarken hep icindeki ra'lardan birini unuttugumdan suphelenip tekrar tekrar kontrol ettigim kelime.

bazen hizli yazarken ra'lardan birini es geciyorum, uluslarasi gibi abuk bir sey cikiyor ortaya.

ulusarararararasi
    ulusararararararararararasi
    ulusararararararararararararararararararasi. *

word'de ayirdiginda baska kelime yazmaya baslamadan once, yani word otomatik olarak ayirdiktan hemen sonra ctrl-z yaparsaniz ayirmadan onceki haline getirecektir. word'de otomatik duzeltilen her seyi boyle geri alabilirsiniz. (iki saat ayarlarla ugrasmak istemeyenler icin.)
  • (bkz: beynelminel)
  • microsoft word un turkce surumunun uluslar ve arasi olarak iki kelimeye otok-matik olarak duzelttigi birle$ik kelime.
hesabın var mı? giriş yap