şükela:  tümü | bugün
 • istiklal marşı'nda yer alıp, ilkokul yıllarımda hep "ulusum korkma" olarak algıladığım sesleniş. aslı astarı şöyledir:
  ...
  ulusun, korkma! nasıl böyle bir imanı boğar,
  medeniyet dediğin tek dişi kalmis canavar...
 • kelime oyunlu cin misralar kategorisinde yer alan bir mehmet akif ersoy yapimi. "ulusun* tek disi kalmis canavar!" anlamina gelmekle beraber, "sen ulusun, yucesin, aslansin kaplansin korkmana gerek yok" mealini de icermektedir.
 • ilkokulda baştan sona ezberletilen istiklal marşı'nın koskoca sınıf önünde yanlış söylediğim yegane kısmı.

  "...delisin korkma! nasıl böyle bir imanı boğar."
 • ortaokul ve lise yillarimda her edebiyat hocasi ile olumune mucadele verip otur sifir demelerine ramak kala vaz gectigim istiklal marsinda gecen ifade.
  sebebine gelince,
  kurt ve parsa da esin kaynagi oldugu uzere turkiyenin bir tarihindekurt durumu her zaman olmustur. bozkurt, tureyis destani, atil kurt vs vs.
  anadoluda kurta canavar denir. kurt dedigin hayvan, saldirdi mi koyuna kuzuya once bogazina yapisir, parcalayarak oldurur. gene anadoluda kurt kapinca biseyi, bogdu derler, bu bogaza saldirma hadisesinden oturu olmali...

  son olarak da kurtlarin cikardigi sese uluma eyleme ulumak dendigini soylemeye gerek yok sanirim gene de soylemis oldum.

  simdi efendim soyle bir toparlayacak olursak, burda bence de4nmek istenen şudur:
  uluyan düşmandır, tek dişi kalmiş bir kurt gibi ulumaktadir. ama senin ondan korkmana gerek yoktur, cunku senin imanın o kadar güçlü ki onu bogamaz arti tek dişi kalmiştır imanın karşısında fazla dayanamayacaktir..

  evet, burda bir gaz vardir, ama bu gaz ulusun buyuksun diye degil, imanın(dini inanç) güçlülüğünden kaynaklanmaktadir.

  biraz daha septik olursak;
  burda iman kelimesine, iman tahtasini da hatirlayarak bir daha göz atalim. nedir iman tahtasi? tdk göğüs kemiğidir demiş. boğaz-hani su uluyan kurdun kaptigi- ve gögüs kemiği bağlantisini kurabildiniz mi bilemiyorum. ama ben kurdum. keske mehmet akif hayatta olaydi da soraydim, cok mu paranoyagim diye...
 • tevriye sanatı kullanılmıştır burada. kelimenin her iki anlamı da kastedilmektedir.
 • nasıl vurgulanacağı hususu muallaktadır. eğer ulumak fiili kastediliyorsa 'ulusun' kelimesinde son hece vurgulu okunmalıdır. yok öyle değilse, "sen ulusun" diyorsa şair; o vakit ikinci hecede vurgu olmalıdır.
  sonrasında 'medeniyet dediğimiz tek dişi kalmış canavar'dan bahsedildiğine göre buradaki 'ulusun', ulumak fiilinin bir çekimidir diye düşünmekteyim ben.
 • burada "ulusun" yani "milletin" dendiğini sanan sonra da sözlüğe yazar olup bu satırları giren mallar da vardır.
 • metnin asıl imlasında -arap harfleri ile yazılmış şekli oluyor bu- "ulusun" kelimesinin son harfi nundur.

  osmanlı türkçesinde ek fiilin geniş zaman ikinci tekil şahıs eki "-sun" -sen ulusun (yücesin)'deki "-sun" eki oluyor bu- ile fiile gelen ikinci tekil şahıs eki olan "-sun" -bırak, o canavar ulusun (havlasın, ürüsün)'deki "sun"- eklerinin yazılışı farklıdır.
  birincisi sağır kef ile ikincisi nun harfi ile yazılır. metinlerde kef değil nun vardır.

  işbu imla ve ses hususiyetlerinden mütevellit tevriye sanatını elemek zorunda kalıyoruz. zira hem yazılış hem okunuş farklıdır. tevriye bir kelimenin iki farklı anlamı arasında gerçekleşir. biz ise iki farklı kelimeden bahsediyoruz.

  anlam olarak: "boğar, canavar" gibi kelimelerindeki tenasüp dikkate alınırsa canavarın uluması anlamı barizdir.

  dizeler daha dikkatle okunursa şairin muhatabının yüce olması ile canavarın uluması arasında bir ilgi yoktur.
  ulu, yüce insanlar da pek ala canavardan korkabilir. "korkusuzsun"a benzer bir kelime olsa idi belkim...
 • fiks öss sorusudur, olmadı deneme sınavı sorusudur.