• bir ara buraya otistik spektrumda olanları mı alsalar falan diye konuşuyorlardı, nasıl çözdüler bilmiyorum.

ek: mesaj peşine ben de nerede okuduğumun peşine düştüm, unit 9900'e (uygu görüntüleri üzerinden istihbarat çıkaran birim-miş) alıyorlarmış. silmeyeyim artık da az hikayeler birbirine girmiş: https://www.theatlantic.com/…li-army-autism/422850/ bir de bu var: https://en.wikipedia.org/wiki/ro'im_rachok
  • gizli servisteki adıyla the bug ; bilişimcilerin verdiği isimle stuxnet 'i kodlayan iki birimden biridir. diğerini de tahmin etmek zor olmaz sanırım...

ha bu arada neden unit 8200 bu işe girmiş derseniz natanz (iran'daki nükleer tesis) hakkında en çok bilgiye sahip olan birim kendileri olduğu için amerikalı abileri onları da bunun içine dahil etmiş.

bir iddia ki the bug 'ın tüm dünyaya "yanlışlıkla" yayılmasında kod varyantlarından birinin (nükleer tesise defalarca farklı solucan versiyonları sokmuşlar) bulaştığı bir bilgisayarın nükleer tesis dışında internete bağlanması sonucuyla olduğu iddia edilir.
  • birim 8200 sinyal istihbaratı toplamaktan ve kod çözmeden sorumlu israil istihbarat kolordusu birimidir. aynı zamanda askeri yayınlarda istihbarat kolordusu merkez derleme birimi olarak görünür ve bazen de ısraeli sıgınt national unit olarak adlandırılır.
  • israil askeri istihbaratı'nın sigint'ten sorumlu olan biriminin kod adı.

palo alto networks'ün (ve başka pek çok israil kökenli it şirketinin) kurucuları, bu birimden yetişmedir.
  • sozlukte başlığı aratıldığında sonuç çıkmayan israil istihbarat birimi. zero days isimli belgeselde bolca ismi geçiyor ve yine aynı belgeselde söylendiğine göre nsa'in israil'deki eşdeğeriymiş.
  • israil askeri istihbarat birimi aman'ın sadece siber saldırı faaliyetlerinde hizmet veren alt birimlerinden biridir.

amerika tarafından iran'ın nükleer santraline yapılan saldırıda kullanılan virüslerden birçoğu da unit 8200 tarafından geliştirilmiştir.

yakın zamanda israil, suriye'deki silah fabrikalarını bombalamıştı. bunun rus hava sistemi tarafından engellenememesinin sebebi de unit 8200'ün radar sistemini hack'lemesiydi.

edit: popoya popo uyardı. mossad'a değil, aman'a bağlıymış.
hesabın var mı? giriş yap