şükela:  tümü | bugün
  • hürriyet.com.tr'de 11.ağustos 2018 tarihinde, saat 15:23'te "uşak belediyesi'nden abd'ye yaptırım" başlığıyla yayımlanan haber. hürriyet, bu haberi o kadar önemli görmüş olmalı ki, hareketli manşette, ikinci sıradan verdi.

http://www.hurriyet.com.tr/…abdye-yaptirim-40925618

haber metninden bir bölüm:

"uşak belediyesi'nden abd'ye yaptırım

türkiye ile abd arasında yaşanan ve her geçen gün giderek büyüyen siyasi krize uşak belediyesi de dahil oldu. belediye, twitter hesabından yaşanan siyasi krizin ardından medya reklam planlamalarında facebook, google, ınstagram, twitter ve youtube‘a ayrılan bütçeyi tamamen kaldırdığını duyurdu."

dolar ve euro'nun yükselişini, ülkenin ekonomik olarak dibe vuruşunu gizlemek, yaşadığımız ekonomik felaketin, kronik "dış mihraklar" hastalığıyla sorumlusu olarak başkalarını göstermek, asıl suçluları korumak hattâ kahraman olarak göstermek suretiyle açık açık yalan haberler yapan, gerçekleri çarpıtan, embedded journalismin en iğrenç örneklerini sunan ey hürriyet gazetesi, hiç mi utanmıyorsun?

amerikalılar bir yana, türkiye'de bile uşak'ın haritada yerini gösteremeyecek milyonlar var. herhalde amerika çok terdirgin olmuştur:

http://www.usak.bel.tr/sayfa/nufusu/

(bkz: gerçek zaytung haberleri)

kişisel tartışmaya çevirmek istemiyorum ama biri şöyle yazmış: "vay amk.. işiniz gücümüz sahte duyar kasmak..
    sorarlarsa abd karşıtıydım.."

burada duyar kasmak yok, türkçede de böyle bir deyiş veya deyim yok. hükümeti ve uşak belediyesi'ni bile eleştirmiyorum (en azından doğrudan), eleştirdiğim türkiye'deki medya düzeni, açık açık yalan söylemek üstelik bir halkı gerizekalı yerine koyarak. "uşak belediyesi abd'ye yaptırım..." bu gerizekalı yerine koymak değil mi bir halkı? bu, gazetecilik açısından utanç değil mi?

ikincisi abd veya amerikan karşıtı değilim (yani bir devletin ve halkın bağımsızlığına ve varlığına değil), emperyalizme karşıyım. bu karşıtlığı bir devletin ismiyle veya halk, ırk ismiyle tanımlamak (amerikan veya rus karşıtlığı gibi) zenofobi ve ırkçılık olarak değerlendirilir. emperyalizmi, kapitalizmden ayrı bir olgu olarak düşünmeyen, bir anti-emperyalistim. emperyalizm nereden gelirse gelsin karşıyım.
    böyle berbat bir üslupla yazılan bir şeye hiç cevap vermemek lâzım gerçi.
  • vay amk.. işiniz gücümüz sahte duyar kasmak..
    sorarlarsa abd karşıtıydım..
  • türkiye’nin yüzde doksanınınca karadenizde olduğu zannedilen ilin belediyesi tarafından uygulanan yaptırım.
    tavşan taşa sürtmüş gerisini biliyorsunuz zaten.
  • (bkz: yalakalık) nedir? nasıl yapılır? işte cevabı bu.
  • abd'yi protesto için altıncı filoya karşı zamanında şükür namazı kılanları dolmabahçe'den denize dökmeyi öneriyorum.
    sembolik olarak. bir batar çıkarlar suya... ne dersiniz ?
  • twitter'dan duyurması da ayrı bir komik. salaklığın daniskası, ne anlatacaksın bunlara, he deyip geç.
  • twitter kullanmayarak yapacağı yaptırımı twitter’dan duyuran belediyenin eylemi.
  • sırada yozgat ve bilecik'in yaptırımları var.
    şimdi amerika düşünsün.