şükela:  tümü | bugün
 • adaptasyon bozukluğu..
 • türk gibi,fbli gibi davranmamaya verilen egzojen reaksiyonlara bağlı gelişen modifikasyon.
 • doris lessinge gore varliginin eksikligi karsisinda yasamin verildigi hal.

  "size, gorunuste ne kadar uyum gostermeniz gerektigine bakilmadan- cunku yasayacaginiz hayat genellikle uyumsuzlugun bedelini olumle odetir- kendi varliginizi, kendi yargilama gucunuzu, kendi dusuncenizi derinlerde canli tutmaniz ogretilecek."
  (bkz: icinde yasamayi sectigimiz hapishaneler)
 • 5 kişiyiz.
  banyo yaptıktan sonra saçında havluyla uyuyan, birbirlerinin ayakkabı-saat-saç modeli-çantasına bakmayan, gözlerine bakan insanlarız.

  çalışıyoruz.

  kalabalıkların arasındayız.
  kalabalıkların saçları düpdüzgün. ayakkabıları boyanmış. hep hep boyanmış, saçları hep taranmış, fönlü. kalabalığın ayaklarını dolaşıyor gözlerim. kendi ayaklarıma takılıyor gözlerim. en mat ayakkabı benimki. bu ayakkabıyı beş kişi çok beğenmişti. dün saçımı kurutmadan uyumuşum. dalgalı ve kabarık ve jölesiz saçlarım. bağırdım. bir tek bağırdım. oysa kalabalığın hepsine yapılmış bir haksızlıktı. niye sadece ben bağırdım?

  kalabalıkların iyi görmediği şeydir uyumsuzluk. elimin parmakları kadar insanı bulmama sebep olan şeydir uyumsuzluk.
 • seni azıcık tanıyan insanlar inanmaz, daha çok tanıyan insanlar ciddiye almaz, en çok tanıyanlar farkına varmaz.

  uyumsuzluk budur.
 • sosyallesemeyen kişiliklerın devamlı gosterdıklerı tutum davranıs.uyumsuz oldukca sosyalleşemezken, sosyallesemedıklerınden uyumsuzlaşırlar. kotu bısıdır en cokta cevrelerındekıler salı verırler kendılerınden.bunların bırde bencıl olanları var kı her daım haklı gorurler kendılerını. of aman nalan adlı albumu hedıye edınız bu kısılere ve uzaklaşınız çeperinden.
 • yemeğin en güzel taraflarını, ağzında güzel bi tat kalsın diye sona bırakan x ile, olur da doyarım, ilk önce güzel taraflarını yiyim diyen y'nin aynı tabaktan yemesidir.

  ya da arada eğlenmeyi amaç edinip oyunu soğutmamaya çalışan x ile, kazanmayı amaçlayıp hamlesini uzun uzun düşünen y'nin satranç oynamasıdır.

  diyeceim o ki, inceldiği yerden koptuğunda y tarafı halbuki hiç de uyumsuzluk yaşamadıklarını düşünebilir. x'e de sormak lazım.
 • olması gereken ile olan arasındaki fark.
 • teknik analizde fiyat ile gostergelerin birbirini desteklemedigi veya ayni yonde hareket etmedigi durumlara denir. bu tur durumlarda, fiyat hareketinin gercekci olmadigi seklinde yorumlanir. dolayisiyla donus hareketinin meydana gelebilecegi beklenilir.

  ornegin,

  * gosterge artarken, fiyat sabit kaliyorsa fiyatin yukseleceginin sinyalini verir.

  * gosterge azalirken, fiyat sabit kaliyorsa fiyatin duseceginin sinyalini verir.

  * gosterge azalirken fiyat azaliyorsa fiyatin duseceginin sinyalini verir.

  * gosterge artarken fiyat artiyorsa fiyatin yukseleginin sinyalini verir.

  ek olarak, uyumsuzluk, trading icin tek basina yeterli degildir ve diger teknik analiz araclariyla desteklenmesi gerekir.